MENU
klinika

Nga Bloomberg/ Nga Brazili në Truqi, një problem që zgjasë përtej pandemisë

Vendet ku çmimet po shqetësojnë njerëzit

28.02.2021 - 16:43

Bota po garon për të dalë sa më shpejt nga pandemia e koronavirusit, por një sfidë tjetër është shfaqur tashmë për disa qeveri dhe ekonomi më të prekshme.

Çmimet globale të ushqimit janë në nivelin më të lartë në më shumë se gjashtë vjet, të nxitura nga një kërcim i kostos së gjithçkaje, nga soja tek vaji i palmës për shkak të kërkesës nga Kina, zinxhirëve të ndjeshëm të furnizimit dhe motit të pafavorshëm. Disa banka paralajmërojnë që bota po shkon drejt një “super biçiklete” të mallrave. Inflacioni po i vë një shtrydhje tjetër konsumatorëve që dëmtojnë recesionin e shkaktuar nga pandemia dhe në disa vende, monedhat në rënie.

Që nga fillimi i vitit, protestat kanë ndezur Sudanin, ndërsa ankthet për sigurimin e ushqimit kontribuan në grindje në Liban dhe Tunizi. Në Indi, fermerët u revoltuan kundër përpjekjeve për të ulur çmimet. Rusia dhe Argjentina kanë kufizuar dërgesat e të korrave për të shtypur çmimet në shtëpi. Edhe vendet e pasura si Emiratet e Bashkuara Arabe po konsiderojnë kufij të mundshëm të çmimeve në disa ushqime.

“Këto rritje të çmimeve janë destabilizuese, jo vetëm sepse shkaktojnë shumë vështirësi në komunitetet dhe familjet, por edhe sepse ekziston kjo pritje që qeveria të bëjë diçka për këtë,” tha Cullen Hendrix, bashkëpunëtor i moshuar në Peterson Instituti për Ekonomi Ndërkombëtare, një think tank me qendër në Uashington. “Pasojat do të zgjasin më gjatë dhe përtej pandemisë.”

Si kurrë më parë, ndikimi është joproporcional. Në vendet e pasura perëndimore, mund të jetë thjesht një rast i ndërrimit të markës së produktit. Në kombet më të varfra, kjo mund të nënkuptojë ndryshimin midis dërgimit të një fëmije në shkollë ose jashtë për të fituar para. Megjithatë është në vendet më të mëdha me të ardhura të mesme ku efektet mund të rezonojnë më shumë për botën. Ato janë disa nga vendet më të populluara në planet dhe ku kostot e ushqimit përbëjnë një pjesë më të madhe të shportave të çmimeve të konsumit. Ato janë gjithashtu vendet ku qeveritë janë nën më shumë presion për të vepruar.

Brazil: Presioni Populist
Ekonomia më e madhe e Amerikës Latine dallon midis tregjeve në zhvillim për rritjen më të shpejtë të çmimeve të ushqimeve vitin e kaluar krahasuar me inflacionin e përgjithshëm për shkak të një rënie të qëndrueshme të monedhës, sipas Oxford Economics Ltd.

Ndërkohë, popullariteti i Presidentit Jair Bolsonaro po bie afër niveleve rekord dhe ai po përpiqet të gjejë mënyra të reja për të mollifikuar elektoratin. Më 19 Shkurt, ai hoqi papritmas kreun e ndërmarrjes së naftës të kontrolluar nga shteti pas një grindjeje mbi çmimet e karburantit. Ai gjithashtu ka qenë duke bërë presion për një raund të ri të ndihmës koronavirus për të varfërit pasi shpërndarjet e parave përfunduan në Dhjetor.

Problemi është se paratë shërbyen për të rritur çmimet e ushqimeve, sipas Maria Andreia Lameiras, një studiuese në institutin kërkimor të ekonomisë Ipea. Rajs kërceu 76% vitin e kaluar, ndërsa qumështi dhe viçi u rritën me më shumë se 20%. “Qeveria shpërndau para për popullsinë me shpenzimet më të larta për ushqim,” tha Lameiras.

Kostoja e sigurimit të ushqimit jetik kërcënon të zgjerojë pabarazinë në një vend me hendekun më të madh të të ardhurave në rajon, një situatë që është përkeqësuar vetëm nga pandemia. Edhe nëse ndihma kthehet, pagesa mujore do të ishte më e ulët dhe do të arrinte më pak njerëz, duke kufizuar fushën e saj për të zbutur varfërinë ekstreme.

Rusia: Mësimi i Historisë
Kujtimet për çmimet në rritje dhe raftet bosh pas rënies së Bashkimit Sovjetik janë ende të gjalla për shumë rusë. Me popullaritetin e tij mezi u kthye nga nadirët dhe protestat që kërkonin lirimin e liderit të opozitës së burgosur Alexei Navalny, Presidenti Vladimir Putin është i kujdesshëm për ndikimin politik të kostove të ushqimit.

Javët e fundit, eksportuesi nr. 1 i grurit në botë vendosi tarifa dhe kuota të dizajnuara për të frenuar shitjet jashtë vendit dhe për të ulur çmimet e brendshme. Shitësit më të mëdhenj rusë u urdhëruan gjithashtu të ngrinin disa çmime të ushqimit, patatet dhe karotat me më shumë se një të tretën nga viti i kaluar.

Por kufij të tillë mund të dështojnë dhe të përfundojnë duke nxitur inflacionin e përgjithshëm. Dhoma e Auditimit, një vëzhgues qeveritar, vlerësoi në Janar se çmimet e ushqimeve në përgjithësi do të rriten kur kufizimet të hiqen në fund të Marsit.

“Rusia mund të shohë një mobilizim real politik rreth çmimeve të ushqimit,” tha Hendrix. “Qeveritë autoritare priren të jenë disi më lejuese ndaj këtyre llojeve të protestave” të tryezës së kuzhinës “sesa ato të fushatave më të përgjithshme kundër korrupsionit dhe sundimit autoritar. Megjithëse, siç demonstroi Pranvera Arabe, e para mund të bëhet e dyta dhe ndonjëherë shumë shpejt.”

Nigeri: Stuhi e përsosur
Çmimet e ushqimeve në ekonominë më të madhe të Afrikës përbëjnë më shumë se gjysmën e indeksit të inflacionit të vendit dhe u rritën me ritmin më të shpejtë në më shumë se 12 vjet në Janar. Një familje mesatare nigeriane shpenzon më shumë se 50% të buxhetit të saj për ushqim. Kostot po shtojnë një stuhi të përsosur të sfidave të sigurisë ushqimore që kanë ndjekur Nigerinë gjatë gjithë pandemisë.

Rezervat në valutë të huaj të nevojshme për të importuar mallra u thanë pas një zhytjeje në çmimet e naftës. Pengesat e furnizimit dhe sulmet ndaj fermerëve kanë rënduar gjithashtu furnizimin e mallrave bujqësore. Kishte gjithashtu mungesa të prodhimeve të tilla si orizi pasi autoritetet kufizuan importet dhe mbyllën kufijtë e tokës për 16 muaj. Ata u rihapën në Dhjetor, por kjo ka bërë pak për të lehtësuar inflacionin.

Ankesat lidhur me ushqimin luajtën një rol në mbështetjen e protestave #EndSARS në vjeshtë. Ajo që filloi së pari si demonstrata kundër brutalitetit të policisë nën Presidentin Muhammadu Buhari u kthye në plaçkitje të depove që ruanin gjëra të tilla si petë, oriz dhe makarona.

Turqia: Udhëheqësi i zemëruar
Si konsumatori më i madh në botë për bukë për frymë dhe eksportuesi i parë i miellit, Turqia është veçanërisht e ekspozuar ndaj një mitingu në tregjet e mallrave. Çmimet e ushqimeve u rritën me 18% në Janar nga një vit më parë, me kërcime të mprehta prodhimesh nga drithërat në perime.

Turqia është përballur me një inflacion dyshifror të ushqimit për vite me radhë, por implikimet politike për Presidentin Rexhep Tajip Erdogan janë në rritje ndërsa kostot e ushqimit godasin bazën e tij kryesore të mbështetjes së bashku me rënien e vlerës së lira.

Erdogan urdhëroi një hetim në rritjen e çmimeve të ushqimeve. Ai tha se vaji, pulsimet, perimet dhe frutat ishin “shqetësimi kryesor”. Ministria e Tregtisë mund të vendosë gjoba për bizneset që shesin produkte ushqimore me çmime të larta, paralajmëroi presidenti në Janar. Problemi është se kërcënimet e qeverisë dhe ndëshkimet financiare në 2019 mezi lëviznin gjilpërën.

India: Akti i Balancimit
Shtëpia e tokës më të punueshme pas SHBA, India është eksportuesi më i madh në botë i orizit dhe prodhuesi i dytë më i madh i grurit. Në të njëjtën kohë miliona njerëz nuk mund të kenë ushqim të përballueshëm dhe vendi ka disa nga nivelet më të larta të kequshqyerjes së fëmijëve.

Ndërsa kostot për prodhimet u rritën më ngadalë javët e fundit, ushqimi mbetet në qendër të tensioneve politike që kanë mbizotëruar në Indi. Protestat nga fermerët përshkallëzuan për shkak të një lëvizjeje nga qeveria e Kryeministrit Narendra Modi për të liberalizuar tregun e të korrave. Prodhuesit janë të shqetësuar se ligji i ri do të ulë çmimet.

Modi po shtyn me reformat që shumë besojnë se janë krijuar në fund të fundit për të ulur faturën e subvencionit të ushqimit në Indi, më e madhja në botë. Qeveria tha në Janar se po bëhej e madhe “pa menaxhim”. Shkurtimet për subvencionet e ushqimit dhe karburantit shpesh janë përkthyer në trazira dhe parashikimet nuk po duken mirë në dy vitet e ardhshme, sipas Verisk Maplecroft.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Bloomberg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kompensimi i dëmit financiar nga Koronavirusi

14 vende në botë eksperimentojnë pagesat direkte


Ligji që e rregullon këtë aktivitet nuk...

Biznesi social, rrugë e vështirë

Shqipëria është e papërgatitur për të përballuar plakjen e popullsisë...

Të moshuarit, shumica që do të rimodelojë ekonominë

Për shkak se struktura e popullsisë po ndryshon...

Si po ndryshon trendi i konsumit nga plakja?