MENU
klinika

Çfarë thotë kreu i VV?

“Takim konstruktiv”, Lajçak publikon foto me Kurtin

02.03.2021 - 08:25

Miroslav Lajçak, ndërmjetuesi special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, ka publikuar fotografi nga takimi që mbajti dje me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Lajçak, me anë të “Twitter”-it, e ka cilësuar takimin si konstruktiv, teksa njoftoi që u diskutua për dialogun me Kosovën dhe Serbinë. “Pata një takim konstruktiv me Albin Kurtin sonte. Ne diskutuam në thellësi për dialogun, si dhe hapat e ardhshëm drejt tij”, deklaroi ai.

Ndërkaq, Kurti pasi u deklarua pas përfundimit të takimit ka lënë të nënkuptohet se dialogu vazhdon të jetë prioritet i katërt i qeverisjes së tij. “Nuk mund të jetë prioriteti i parë ose i dytë, sepse janë drejtësia dhe punësimi. Nuk e mohoj rëndësinë e dialogut – edhe për BE-në, Kosovën dhe Serbinë dhe rajonin, por më e rëndësishmja është që ky dialog të jetë i përgatitur mirë. Të jetë dialog i sinqertë në të cilin nuk jemi në presionin e kohës, por jemi me përkushtimin për substancë”, tha ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vizita e tij vazhdon në Serbi dhe Mal të Zi

Lajçak sot nis vizitën treditore në Kosovë


Vuçiç: Perëndimi do thotë se nuk kam mundësi t’i bëj presion dhe…

“Zgjedhjet në zonat serbe nuk do të mbahen për shkak të Kurtit”

Mijëra të infektuar brenda një jave

Kovidi rikthehet frikshëm në Serbi

“Hajdutët i bënë pritë 400 m larg shtëpisë”

U vra në makinë, flet vjehrri i 33-vjeçares