MENU
klinika

KRIZA/ Masa e “super Marios”

A ka filluar Lufta Botërore e Vaksinimit?

07.03.2021 - 20:20

Duke ndaluar AstraZeneca të eksportojë 250,000 doza të vaksinës anti-COVID në Australi, Italia dhe kryeministri i saj i ri, Mario Draghi, u kanë dërguar një mesazh të fortë kompanive të mëdha farmaceutike dhe aleatëve në Bashkimin Evropian, thonë raportet e mediave në raportin e Apenineve.

Italia ndërrmori një veprim të paparë, por bazuar në rregulloret e reja evropiane, në përgjigje të faktit se prodhuesi britanik-suedez i barnave nuk përmbushi detyrimet kontraktuale për shpërndarjen e vaksinave kundër COVID-19 në vendet e BE.

Në tremujorin e parë të këtij viti, AstraZeneca uli shpërndarjen e kontraktuar të vaksinave në vendet evropiane me 60 përqind për shkak të problemeve të prodhimit dhe njoftoi se do të përgjysmonte shpërndarjen e rënë dakord për tre muajt e ardhshëm.

Me miratimin e Komisionit Evropian dhe duke iu referuar sistemit të ri të kontrollit të eksportit që hyri në fuqi në 30 janar, Italia u bë vendi i parë që bllokoi vaksinat e prodhuara në vendin e saj të enjten. Këto janë doza të bëra pjesërisht në fabrikën Catalent në qytetin e Anania afër Romës.

Roma dhe Brukseli treguan muskujt e tyre

Gazeta ekonomike Il Sole 24 Ore fillon raportin e saj me fjalinë se “lufta e vaksinimit botëror ka filluar zyrtarisht”. Gazeta thekson se “Roma dhe Brukseli u kanë treguar muskujt e tyre konglomerateve farmaceutike”.

Ndalimi justifikohet nga tre motive: numri i tepërt i dozave të destinuara për eksport, kërcënimi relativisht i ulët për Australinë dhe më në fund mungesa e vaksinave në BE dhe Itali, si dhe vonesa e AstraZeneca në shpërndarjen e dozave të kontraktuara.

Ky argument i fundit Il Sole portretizon me shifra në lidhje me Italinë: AstraZeneca i është zotuar këtij vendi në tre muajt e parë të 2021 të shpërndajë 8.2 milion doza, ndërsa në 4 mars ajo dha vetëm 1.51 milion, me detyrimin për të dhënë një total prej 5.35 milion deri në fund të muajit. “Ata kanë nevojë për të dhënë më shumë se 3.5 milion doza në rreth 20 ditë?! Një vonesë e re është e afërt”, deklaron Il Sole.

“Diçka ka ndryshuar”, shkroi La Repubblica, duke komentuar një sfidë të paparë për konglomeratet e padiskutueshme farmaceutike.

“Eshtë e vështirë të gjesh një shembull të ngjashëm në të cilin Italia, shpesh e pavendosur dhe e përmbajtur në strategjitë e saj, u tregoi partnerëve evropian rrugën nga duhet të shkojnë. Me këtë lëvizje, Draghi ka marrë një rol udhëheqës në luftën evropiane kundër pandemisë, e cila është e rëndësishme veçanërisht kur dihet se Angela Merkel do të largohet nga skena politike në shtator,” shkruan La Repubblica.

“Kutia e Pandorës” është e hapur

Shumica e mediave italiane e mirëpritën masën e qeverisë, e cila, siç raportojnë agjencitë, u takua me një përgjigje pozitive edhe në disa vende të tjera evropiane. Ministri francez i Shëndetësisë Olivier Veran deklaroi se Parisi mund të ndiqte gjurmët e Romës, megjithëse nuk prodhon vaksina anti-COVID për momentin.

Nga ana tjetër, Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn tha se vendi i tij nuk ka asnjë arsye për të ndaluar eksportet në vendet e tjera për tani. Bashkatdhetari i tij Bernd Lange, një parlamentar evropian që kryeson Komitetin për Tregtinë Ndërkombëtare, tha se lëvizja e Italisë ishte një gabim që do të sillte pasoja.

“’Kutia e Pandorës’ është e hapur. Mund të ketë pasoja fatale për, për shembull, në zinxhirin e shpërndarjes. Një hyrje në luftën globale të vaksinave? Shkallëzimi është i pashmangshëm,” shkroi Lange në Twitter.

Australia i kërkoi Komisionit Evropian të rishikojë ndalimin e eksportit të vaksinave nga Italia, por kryeministri atje, Scott Morrison, deklaroi se ai i kuptonte arsyet pse u mor një vendim i tillë.

“Në Itali, 300 njerëz vdesin çdo ditë dhe unë sigurisht mund ta kuptoj nervozizmin që ekziston atje. Ata janë në një krizë që është e vështirë të përmbahet. Kjo nuk po ndodh në Australi,” tha Morrison.

Lombardia mbylli shkollat

Së bashku me programin e vaksinimit, autoritetet italiane po përpiqen të ndalojnë përhapjen e pandemisë përmes një sërë masash të tjera, të cilat, për shkak të mutacioneve gjithnjë e më të pranishme. La Stampa e quajti “vala e tretë”.

Italia ka tejkaluar numrin e 3 milion njerëzve të infektuar që nga shpërthimi i pandemisë në shkurt të vitit të kaluar. Javën e kaluar, rreth 20,000 raste të reja u regjistruan çdo ditë mesatarisht (22,865 të rnjten), nga të cilat pothuajse një e katërta ra në Lombardi (5,174).

Rajoni në veri, më i populluari dhe më i pasuri në Itali, ka futur masa të reja. Guvernatori Attilio Fontana të enjten në mbrëmje nënshkroi një dekret që shpall Lombardinë një zonë me ngjyrë portokalli të errët, duke mbyllur automatikisht të gjitha shkollat. Që nga e premtja, nxënësit e të gjitha klasave qëndruan në shtëpi për të ndjekur mësimet në internet.

Siç shkruan Corriere della Sera, kjo rregullore ka provokuar komente dhe polemika të shumta jo sepse u miratua, pasi justifikimi i saj qëndron në faktin se virusi po përhapet gjithnjë e më shumë midis fëmijëve, në institucionet shkollore, por sepse publikimi është më pak se 24 orë para se të hynte në fuqi.

Çdo 1 në 10 italian është i varfër

Pasojat e rënda ekonomike të pandemisë po trajtohen nga pothuajse të gjitha mediat pasi Byroja Qendrore e Statistikave (ISTAT) publikoi një raport sipas të cilit numri i njerëzve të varfër në Itali në vitin 2020 u rrit me një milion në një total prej 5.62 milion, e cila është pothuajse e dhjeta e popullsisë (9.4 përqind).

Numri i familjeve që nuk mund të plotësojnë nevojat themelore të jetesës, përfshirë ushqimin, u rrit me 335 mijë, nga 1.7 në 2 milion. Këto të dhëna janë më të lartat që nga viti 2005 kur ISTAT mbajti statistika.

Italia është një nga vendet më të goditura nga pandemia. Pavarësisht nga fakti që virusi ka marrë afër 100,000 jetë deri më tani, ekonomia italiane fjalë për fjalë u shkatërrua në vitin 2020 me prodhimin e brendshëm bruto që u zvogëlua me 8.9 përqind.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kadare dhe intelektualët paralajmërojnë

“Evropa do të zhduket nën dallgët e populizmit”