MENU
klinika

Nga The Washington Post

Amerika mund të jetë sërish ajo e dikurshmja!

05.03.2021 - 15:42

Presidenca e Biden është ende në ditët e saj të para, por nuk është shumë shpejt për të treguar arritjen e saj më mbresëlënëse, që do të ketë implikime të mëdha për vitet që vijnë.

Programi i vaksinimit Covid-19 është transformuar.

Qeveria federale ka krijuar ose zgjeruar më shumë se 450 qendra vaksinimi dhe vendi po kryen 2 milion vaksina në ditë, më shumë se dyfishi i normës kur u përurua Presidenti Biden.

Presidenti thotë se ai ka siguruar furnizim të mjaftueshëm për të vaksinuar të gjithë popullsinë e rritur në tre muajt e ardhshëm.

Shtetet e Bashkuara kanë administruar rreth 80 milion doza të vaksinës, krahasuar me 35 milion të Bashkimit Evropian dhe 50 milion të Kinës.

Më shumë se 15 përqind e amerikanëve kanë marrë të paktën një dozë, rreth pesëfishin e normës në Kinë.

FILE – In this Monday, Dec. 30, 2019 file photo, Democratic presidential candidate former Vice President Joe Biden addresses a gathering during a campaign stop in Exeter, N.H. A video of Biden that was selectively edited to suggest he made racist remarks during a recent speech was making the rounds Thursday, Jan, 2, 2020 on social media, raking in more than a million views on one tweet alone. (AP Photo/Charles Krupa)

Me pak fjalë, Biden po u demonstron Amerikanëve dhe botës se qeveria e SHBA mund të funksionojë edhe një herë.

Biden hyri në zyrë me qëllim të përmbysjes së qasjes së Trump.

Kjo përfshinte porosinë e miliona vaksinave të tjera; duke përdorur Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes për të siguruar që prodhimi shtesë mund të ndodhë shpejt; regjistrimin e forcave të armatosura, Gardës Kombëtare, Agjencisë Federale të Menaxhimit të Emergjencave dhe agjencive të tjera për të mbështetur vendet e vaksinimit; dhe dërgimin e vaksinave drejtpërdrejt në farmaci, duke krijuar kështu një rrjet tjetër të qendrave të vaksinimit në të gjithë vendin.

Rezultati: një rritje masive e furnizimit, prodhimit dhe administrimit të vaksinave.

Me ca fat, Shtetet e Bashkuara së shpejti mund të vaksinojnë 3 milion njerëz në ditë.

Qeverisja është e vështirë.

Qeverisja në Amerikë është akoma më e vështirë.

WASHINGTON, DC – JANUARY 20: U.S. President Joe Biden prepares to sign a series of executive orders at the Resolute Desk in the Oval Office just hours after his inauguration on January 20, 2021 in Washington, DC. Biden became the 46th president of the United States earlier today during the ceremony at the U.S. Capitol. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)

Është një sistem politik i krijuar për të parandaluar tiraninë, jo për të lehtësuar veprimin e shpejtë.

Biden mësoi shumë nga përvoja e tij në drejtimin e programit stimulues si nënkryetar i Presidentit Barack Obama. Klain, i cili koordinoi përgjigjen ndaj Ebola në 2014-2015.

Qeveria federale ka njerëz të mahnitshëm që punojnë brenda saj, por ata duhet të organizohen.

Për njerëz si ne që besojnë në qeveri, detyra numër një është ta bëjnë qeverinë të funksionojë. 

Kontrasti me Trump është i lehtë për tu nxjerrë, sepse Trump nuk e shikonte me të vërtetë punën e tij si administrim të zellshëm të burokracisë federale. Për të, presidenca ishte një shfaqje televizive me realitet dhe politika ishte një seri veprimesh simbolike.

Ishte qeveria amerikane ajo që vendosi një njeri në hënë dhe krijoi internetin.

Dhe në botën e sotme, ka sfida thelbësore që vetëm qeveria, e udhëhequr dhe e administruar mirë, mund të zgjidhë.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç'ndodhi në debatin e dytë dhe të fundit presidencial?

“Ti je përgjegjës për vdekjet”, Trump përballet sërish me Biden