MENU
klinika

Shtohet presioni

Amerikanët po ia bëjnë të qartë Bidenit: Ndëshkoje Kinën!

01.03.2021 - 16:20

Ligjvënësit amerikanë dhe aktivistët e të drejtave të njeriut po i bëjnë presion Joe Biden për  bërë një përgjigje të ashpër ndaj shtypjes së Kinës ndaj 1 milion Ujgurëve në Xinjiang, të cilën Antony Blinken, sekretari i shtetit, e ka quajtur “gjenocid”.

Republikanët po i bëjnë thirrje presidentit të SHBA-së dhe Komitetit Olimpik të bojkotojnë Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022  nëse nuk zhvendosen në një vend tjetër.

Zhurmës për veprim i janë bashkuar pretendentët presidencialë republikanë të 2024, përfshirë ish-ambasadorin e KB Nikki Haley.

I pyetur këtë javë nëse Biden do të merrte pjesë në lojëra, Jen Psaki, sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, tha: “Nuk ka pasur një vendim përfundimtar”.

Aktivistët gjithashtu e kanë nxitur Biden të marrë masa konkrete për t’iu përgjigjur persekutimit të Ujgurëve, një pakicë etnike myslimane të cilët po mbahen të arrestuar në kampe në provincën veriperëndimore të Xinjiang.

Në një letër, dy duzina grupe të të drejtave, duke përfshirë Human Rights Watch dhe Uyghur Human Rights Project, e nxitën presidentin të mos dërgonte zyrtarë të lartë në lojëra për shkak të abuzimeve dhe “vullnetit” të IOC për kujdesin e duhur.

Presioni vjen ndërsa një numër në rritje i vendeve ngre shqetësime.

Parlamenti Kanadez votoi kohët e fundit 266-0 për ta quajtur situatën në Xinjiang “gjenocid”, megjithëse kryeministri Justin Trudeau dhe kabineti i tij abstenuan.

Parlamenti Hollandez kaloi një lëvizje të ngjashme, por kryeministri Mark Rutte dhe partia e tij votuan kundër tij.

Dominic Raab, sekretari i jashtëm i MB, këtë javë i tha Këshillit të KB për të Drejtat e Njeriut se abuzimet ishin në një “shkallë industriale”.

Pasi ngriti çështjen në telefonatën e tij të parë me Xi Jinping, Biden tha se udhëheqësi kinez e kuptonte se do të kishte “pasoja”.

Një zyrtar amerikan tha se ata ishin duke rishikuar situatën e Xinjiang dhe kishin vërejtur se si vendet e tjera, përfshirë Kanadanë, po merreshin me situatën.

David Shullman, një ekspert i Kinës në Institutin Republikan Ndërkombëtar, tha se një pyetje ishte nëse Biden do të përpiqej të koordinonte veprimet me aleatët për koncesione nga qeveria Kineze.

Michael Gallagher, një kongresmen republikan i Wisconsin tha se kishte mbështetje në Kongres për një sërë masash, duke përfshirë “entuziazmin dypartiak për sanksionet e shënjestruara, qoftë mbi guvernatorin e një krahine apo një zyrtar të partisë Komuniste Kineze”.

Ndërsa thirrjet e bojkotit kanë ardhur nga republikanët, ka një mbështetje të fortë dypartiake në Kongres për faturën e punës së detyruar, e cila do t’u kërkojë kompanive të vërtetojnë se nuk po përdorin punëtorë që janë nën detyrim.

Ashley Craig, një avokate dhe partnere tregtare në Venable, tha se Biden ndoshta do të ndërmarrë veprime në frontin tregtar duke ndaluar importin e më shumë produkteve nga Xinjiang, pasi administrata Trump në janar u transferua të ndalojë importet e domateve dhe mallrave të bëra me pambuk nga Xinjiang .

Por tha po ashtu se Kina nuk ka shumë të ngjarë të ndiqet nga ndonjë masë nga SHBA.

“Unë nuk e shoh qeverinë kineze të tërhiqet në mënyrë thelbësore. Do të duhej të ishte një bojkot masiv, me të gjithë që e mbështesnin atë, për të pasur një ndikim”.

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kundërterrorizëm apo represion?

Brenda kampeve të internimit në Kinë…