MENU
klinika

Greqia përgatitet për sezonin veror

Nis marrëveshje me dhjetë shtete për pasaportat e vaksinave

17.03.2021 - 12:38

Ndërsa Komisioni Evropian bëhet gati të paraqesë një propozim për të lejuar njerëzit e vaksinuar të udhëtojnë lirshëm nëpër bllok, vende të tilla si Greqia tashmë kanë filluar të punojnë në pasaportat e tyre të vaksinave.

Të vendosur për të hapur turizmin për vizitorët e huaj në pranverë, një fazë pilot e fluturimeve që sjellin vizitorë nga disa vende evropiane, Izraeli dhe Mbretëria e Bashkuar do të fillojë në Prill.

Nga mesi i majit, më shumë vende do të shtohen në listën e atyre që nuk kanë nevojë për karantinë pas mbërritjes.

Në vend të kësaj, atyre do t’u duhet një çertifikatë vaksine, një çertifikatë imune ose një rezultat negativ i COVID-19.

Ministria Greke e Turizmit ka nënshkruar një marrëveshje “green pass” me Izraelin dhe po punon për marrëveshje të ngjashme bilaterale me 10 vende të tjera; Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Australi, Serbi, Rusi, Ukrainë, Kinë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite.

“Plani është të lejojë personat e vaksinuar dhe të pa vaksinuar me teste negative të jenë në gjendje të udhëtojnë në Greqi, me të gjithë që i nënshtrohen testeve të rastësishme pas mbërritjes,” tha Harry Theoharis, ministri i turizmit i Greqisë.

“Sigurisht, për qetësinë e të gjithëve, njerëzit që punojnë në turizëm do të vaksinohen dhe në të njëjtën kohë, njerëzit që gjenden pozitivë do të izolohen në hotelet e karantinës”, ka shtuar ministri.

Greqia shpreson që Bashkimi Europian do të miratojë një “certifikatë vaksinimi” për të lejuar udhëtimin falas për të gjithë ata që kanë marrë dozën.

Por nëse jo, vendi do të vazhdojë vetë, duke pranuar turistë të vaksinuar, madje edhe me vaksinat ruse dhe kineze.

Theoharis shpjegoi se “ne jemi shumë të kënaqur që propozimi ynë në lidhje me” kalimin e gjelbër “është miratuar nga Komisioni Europian dhe ne shpresojmë për një zgjidhje të shpejtë të kësaj nisme, duke siguruar që të dy palët ligjore dhe teknike të jenë në shpejtësi deri në nisje të sezonit veror ”.

“Nëse jo Greqia do të duhet të miratojë rregullat e veta dhe natyrisht të njohë certifikatën e vaksinimit të secilit vend evropian.”

Ndërkohë, me slloganin e saj të ri “Gjithçka që dëshironi është Greqia” ata që punojnë në industrinë e turizmit thonë se janë plotësisht të përgatitur për kërkesat e veçanta që po imponon pandemia.

Hotelet, të cilat po hapin dyert e tyre në maj, po ndjekin protokollet e rrepta të higjienës që u aplikuan vitin e kaluar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pritshmëritë nga viti 2020

Greqia i mban shpresat tek turizmi