MENU
klinika

Po planifikon një tjetër testim të raketave hipersonike

Rusia, në garë për armatimet me SHBA-në dhe Kinën

25.03.2021 - 19:26

Ushtria ruse ka njoftuar se do të kryejë një provë të re raketash hipersonike në Detin Barenc ndërsa fuqitë e mëdha ushtarake të botës konkurrojnë për avantazhin e armatimeve.

Flota Veriore e Rusisë – e cila operon në oqeanet Arktik dhe Atlantik – njoftoi të Mërkurën se fregata e saj me klasë Admiral Gorshkov, e përcaktuar si Projekti 22350, është vendosur në Detin Arktik Barenc për provat e raketave hipersonike Tsirkon, u tha nga agjencia shtetërore e lajmeve Tass.

“Ekuipazhi i fregatës Admiral Gorshkov është vendosur në Detin Barenc ku do të praktikojë disa elementë të një kursi trajnimi luftarak dhe do të kryejë gjuajtje nga armët e tij raketore dhe artileria,” tha zyra e shtypit e Flotës Veriore. Fregata do të kthehet përsëri në bazën e saj në Severomorsk, afër qytetit Murmansk në Rusinë veriperëndimore.

“Admirali Gorshkov” u porosit në 2018 dhe është anija kryesore e klasës së saj, dhjetë prej të cilave janë porositur për dorëzim deri në vitin 2027. Tass tha se anija është një nga më të përparuarat në Flotën Veriore dhe flasin testet e saj të raketës hipersonike Tsirkon për rëndësinë e saj në modernizimin e flotës ruse.

“Admiral Gorshkov” tashmë ka realizuar me sukses disa teste raketash TSIRKON. Arma është në mesin e projekteve hipersonike të Rusisë, nga të cilat dy automjeti hipersonik rrëshqitës i lëshuar nga raketat Avangard dhe raketa hipersonike Kinzhal e lëshuar në ajër; kanë kaluar testet e tyre tanimë.

Rusia po konkurron me Kinën dhe SHBA për avantazhin në kërkimin dhe vendosjen e armëve hipersonike. Të dy Moska dhe Kina kanë vendosur armë hipersonike me trupa, ndërsa SH.B.A. është ende në zhvillim e sipër për dy projektet e saj hipersonike.

Armët mund të bënin të padobishme me mbrojtjen raketore ekzistuese duke pasur parasysh shpejtësinë e tyre të lartë – Mach 5 dhe më lart, ose rreth 3,836 milje në orë trajektore më të lehta dhe aftësinë për të manovruar gjatë fluturimit. Këto karakteristika nënkuptojnë që mbrojtësit kanë një dritare më të vogël për të vepruar dhe caqe më të vështira për t’u goditur.

Tsirkon është një raketë lundrimi me anije me krahë që një ditë mund të armatosë anije ruse dhe nëndetëse. Presidenti Vladimir Putin tha në 2019 se Tsirkon mund të arrijë shpejtësi deri në 9 Mach, 6,905 milje në orë – me një distancë prej 620 milje.

Moska po punon gjithashtu për një version të armës në tokë.
Prova e parë Tsirkon ndodhi në janar 2020, i nisur nga “Admirali Gorshkov” në Detin Barenc dhe duke goditur një shënjestër toke më shumë se 310 milje larg në Uralet Veriore.

Zëvendës Ministri rus i Mbrojtjes Alexei Krivoruchko tha në dhjetor se dërgesat serike të Tsirkon do të fillojnë në 2022.

“Provat e një sistemi raketash me një raketë hipersonike Tsirkon vazhdojnë me sukses”, tha Krivoruchko, duke përmendur disa prova të suksesshme në vitin 2020 të nisura nga “Admirali Gorshkov”.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Foreign Affairs/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN