MENU
klinika

Osmani në takim me Lajçak: E bëra të qartë...

“S’lejojmë të negociohet me kufijtë e Kosovës”

02.03.2021 - 09:55

Vjosa Osmani, ushtruese e detyrës së presidentes, i ka bërë me dije përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav, se në dialog Kosova nuk do të lejojë të negociohet me kufijtë e saj.

“E bëra të qartë në emër të institucioneve të Kosovës dhe në veçanti të institucionit që udhëheq me politikën e jashtme që për ne procesi i dialogut duhet të ketë një ‘reset’, një rishikim i cili do të ndihmojë që Kosova të jetë e përgatitur e të respektojë interesat e veta e të qytetarëve të vet në një proces që duhet të rezultojë me njohje reciproke në kufijtë aktualë të Kosovës”, ka thënë Osmani pas takimit me Lajçakun, teksa ka vazhduar se duhet të respektohen vijat e kuqe, e që për Kosovën është të mos negociohet me kufijtë e saj.

“Nuk lejojmë të negociohet me kufijtë e Kosovës”, ka thënë ajo në konferencën e përbashkët për media.

Ajo ka deklaruar se Kosova më 17 shkurt 2008 ka përmbyllur statusin e saj.

Osmani pas takimit ka deklaruar se në procesin e dialogut, institucionet duhet të kenë koordinim me opozitën, shoqërinë civile dhe mediat.

“Do punojmë me mediat dhe shoqërinë civile që të kemi bashkëpunim në këtë proces. Presim që të ketë koordinim shumë të madh me Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pavarësisht që Serbia s’ka kërkuar falje për krimet, Kosova ka qenë pjesë e dialogut”, ka deklaruar Osmani para mediave.

Ajo ka thënë se është koha që Serbia të kërkojë falje për krimet e luftës në Kosovë dhe kërkesa për drejtësi, do të jetë themelore nga ana e Kosovës në Bruksel.

“Kur s’ka drejtësi, s’ka paqe në rajoni tonë. Presim që dialogu të jetë i barabartë nga dyja palët, presim përkrahje nga BE dhe SHBA”, ka shtuar ajo.

Osmani ka potencuar se marrëveshja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë është zgjidhja e vetme që ofron paqe dhe stabilitet në rajon.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN“Është koha për të çuar para integrimin”

Lajçak, takime të ndara me kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë

DW: Një sfidë e re për Beogradin!

“Serbia po i mbyll vetes derën e BE”

Të burgosurit duan të rrahin vrasësin e Liridonës

Kreu i burgjeve: Plava tentoi të vetëplagoset në qeli…!