MENU
klinika

Analiza

As në Gjermani nuk ka më unitet!

03.04.2021 - 07:27

Ishte pak pas orës 6 pasdite. Të hënën, 22 mars kur Angela Merkel kërkoi pak pushim pas orësh diskutimi  me zëvendësin e saj dhe 16 kryeministrat shtetërorë të Gjermanisë se si të ndalohet një valë e tretë e pandemisë COVID-19.

Pasi fitoi lavdërime ndërkombëtare për përgjigjen e saj fillestare ndaj pandemisë vitin e kaluar, Gjermania po luftonte.

Numri i pacientëve në kujdes intensiv ishte afër kulmit të valës së parë një vit më parë, dhe përhapja e vaksinave po vazhdonte me një ritëm të ngadaltë.

Merkel, në muajt e fundit të qeverisjes së saj 16-vjeçare, u tha kryeministrave se donte të zgjaste një bllokim mbarëkombëtar dhe të shtrëngonte kufizimet e lëvizjes, duke kufizuar gjermanët në shtëpitë e tyre për festat e ardhshme të Pashkëve.

Drejtuesit e shtetit nuk ishin të gjithë dakord.

“Kjo nuk është përgjigjja e duhur në këtë kohë,” psherëtiu Merkel përpara ekranit gjigand që tregonte 14 udhëheqësit rajonalë që ndiqnin takimin virtualisht.

Një vit në pandemi, sistemi federal i Gjermanisë po zbehet.

Uniteti midis Berlinit dhe rajoneve që shënuan vitin e parë të krizës po merr fund pasi shumë kryeministra shtetërorë, që përballen me presion nga biznesi dhe votuesit, bëjnë presion që jeta të kthehet në normalitet.

Afrimi i zgjedhjeve federale në shtator po i përkeqëson gjërat.

Udhëheqësit e shtetit duke përfshirë Kryeministrin e Nordrhein-Westfalen Armin Laschet, kryetar i Demokratëve të Krishterë të Merkel (CDU) dhe pasardhësi i saj i ardhshëm, janë më të etur për t’u hapur .

Në të kundërt, Merkel, dëshiron masa më të ashpra. Ajo madje ka kritikuar publikisht Laschet.

Marrëdhëniet e buta-shtet federal nuk janë plotësisht fajtorë për reagimin pandemik të Gjermanisë: Berlini gjithashtu është akuzuar për kujdes dhe investim të tepruar të besimit në Bashkimin Evropian për përhapjen e vaksinave.

Marrëdhënia gjithnjë e më e tensionuar midis Merkel dhe drejtuesve të shtetit “vetëm përkeqëson keqmenaxhimin pandemik dhe mund të dëmtojë CDU dhe CSU”, motra bavareze në partinë e Merkel, tha Naz Masraff në konsulencën e rrezikut politik Eurasia.

Pushimi ishte planifikuar për 15 minuta por zgjati gjashtë orë.

Përfundimisht, Braun u kthye me një plan për një mbyllje pesë-ditore të ndërprerësit gjatë Pashkëve.

Ata miratuan, Merkel mbylli takimin në 2.30 të mëngjesit dhe u paraqiti planin gazetarëve.

Pastaj filluan telashet. 

Rezistenca u rrit dhe të mërkurën në mëngjes Merkel mori një vendim të shpejtë dhe të jashtëzakonshëm: anulo planin. Duke thirrur kryeministrat e shtetit përsëri në internet, ajo i informoi ata për kthesën e saj dhe në 12:30 pasdite.

“Ky gabim është vetëm i imi,” tha ajo nga kancelaria. “Unë kërkoj falje nga të gjithë qytetarët.”

Mea culpa e pazakontë, katër minutash provoi një taktikë të zgjuar.

Merkel fitoi lavdërime nga kampi i saj dhe opozita për ndershmërinë e saj dhe vëmendja u përqendrua shpejt tek udhëheqësit e shtetit – të cilët ranë dakord për planin – dhe në mosfunksionimin e takimeve të tyre me kancelarin.

Ndërsa politikanët grinden, koha po mbaron.

Virologu kryesor i vendit ka paralajmëruar  se një bllokim më të ashpër do të jetë i nevojshëm gjithsesi.

Papajtueshmëria po kushton aleancën CDU / CSU, e cila ka humbur 10 pikë në sondazhet që nga fillimi i shkurtit.

“Ne jemi në një gjendje të mjerueshme në këtë moment, dhe duhet të dalim prej tij,” u ankua një ligjvënës konservator.

Përkthyer dhe përshtatur nga Reuters/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


A është ai i përshtatshëm për atë karrige?

“Pasardhësi i Merkelit” e bëri një gabim që tani!

Merkel për situatën e COVID-19

“Gjermania duhet të solidarizohet me BE-në”