MENU
klinika

Nisin takimet mes dy vendeve

Biden dërgon ish-zyrtarët amerikanë në Tajvan

14.04.2021 - 08:07

Vizita shënon 42-vjetorin e Aktit për Marrëdhëniet me Tajvanin ndërsa Kina vazhdon ato që i quan ‘stërvitje luftarake’ pranë ishullit.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden dërgoi një delegacion jozyrtar të ish zyrtarëve të nivelit të lartë në Tajvan të Mërkurën në një sinjal mbështetjeje për ishullin demokratik, të cilin Kina e pretendon si të vetin.

Ish Senatori Chris Dodd dhe ish Zëvendës Sekretarët e Shtetit Richard Armitage dhe James Steinberg pritet të mbërrijnë në Tajvan të Mërkurën pasdite, duke udhëtuar me kërkesën e Biden, në atë që një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë e quajti një “sinjal personal” të angazhimit të presidentit ndaj ishullit.

“Edhe një herë kjo vizitë demonstron marrëdhëniet e forta midis Tajvanit dhe Shteteve të Bashkuara”, tha Xavier Chang, zëdhënësi i Presidentit të Tajvanit Tsai Ing-uen.
Delegacioni do të takohet me Tsai të enjten.

23 milion njerëz të Tajvanit jetojnë me kërcënimin e pushtimit nga Kina, e cila nuk ka përjashtuar përdorimin e forcës për të marrë kontrollin e ishullit. Pekini gjithashtu ka kërkuar të izolojë Tajvanin në skenën botërore dhe dënon përpjekjet e vendeve të tjera për të mbajtur kontakte me ishullin.

Të Mërkurën, ajo tha se stërvitjet ushtarake në vazhdim pranë Tajvanit ishin “stërvitje luftarake”. Të hënën, 25 avionë të forcave ajrore kineze hynë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të ishullit (ADIZ), ndërhyrja më e madhe e raportuar nga Taipei që kur Kina rriti aktivitetet e saj pasi Tsai u zgjodh për herë të parë në 2016.

Zyra e Punëve për Tajvanin të Pekinit pretendoi se qeveria e Tajvanit dhe pretendimet se “separatistët” po “bashkëpunonin me forcat e jashtme” dhe po përpiqeshin të minonin paqen dhe stabilitetin.
“Organizimi i Ushtrisë Çlirimtare të Popullit për stërvitjet aktuale luftarake në ngushticën e Tajvanit është veprimi i nevojshëm për të adresuar situatën e sigurisë në ngushticën e Tajvanit dhe për të mbrojtur sovranitetin kombëtar,” tha zëdhënësi Ma Xiaoguang.

Delegacioni amerikan po viziton Tajvanin në 42 vjetorin e Aktit për Marrëdhëniet me Tajvanin, të cilin Biden e mbështeti kur ishte senator.
Zyrtari i tha agjencisë së lajmeve Reuters se delegacioni po ndiqte “një traditë të gjatë dypartiake” dhe se vizita – nga tre persona që dihet se janë afër presidentit – ishte “një sinjal personal” nga Biden, i cili mori detyrën në janar.

“Ne nuk jemi as tre muaj në administratën e Biden dhe tashmë kemi parë një shtytje të qartë për të shtuar strukturë më të madhe në marrëdhëniet SHBA-Tajvan”, tha Maggie Leuis, një profesore në shkollën Juridike Seton Hall e cila shkruan për Tajvanin dhe Çështjet e Kinës.

“Në marrëdhënien afatgjatë” të fortë jozyrtare “, theksi në rritje po i kushtohet pjesës” së fortë “të asaj fraze.”
Departamenti i Shtetit tha të Premten se po lëshonte udhëzime të reja për të mundësuar zyrtarët amerikanë të takohen më lirshëm me zyrtarë nga Tajvani. Kina u përgjigj duke paralajmëruar SH.B.A. “të mos luanin me zjarrin “.

Ish Presidenti Donald Trump zemëroi Kinën duke dërguar disa zyrtarë të lartë në Tajvan dhe Sekretari i tij i Shtetit Mike Pompeo njoftoi disa ditë para se presidenca e Trump të përfundonte në janar se ai po hiqte kufizimet në kontaktet midis zyrtarëve amerikanë dhe homologëve të tyre Tajvanezë.

Tajvani është çështja territoriale më e ndjeshme e Kinës dhe një kockë kryesore e mosmarrëveshjes me Uashingtonin, e cila kërkohet nga ligji amerikan për t’i siguruar ishullit mjetet për të mbrojtur veten.

“Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara për të angazhuar Tajvanin dhe thelluar bashkëpunimin tonë mbi interesat e përbashkëta në përputhje me politikën e SHBA” tha zyrtari i administratës Biden, duke iu referuar politikës së gjatë të Shteteve të Bashkuara nën të cilën Uashingtoni njeh zyrtarisht Pekinin se Taipei.

Chinese and Taiwanese national flags are displayed alongside military airplanes in this illustration taken April 9, 2021. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

I pyetur për kontaktet e ardhshme të nivelit zyrtar me Tajvanin pas njoftimit të Departamentit të Shtetit, zyrtari u përgjigj:

“Ne nuk kemi plane specifike në këtë kohë, për udhëtime të veçanta, por … Unë sigurisht që pres që ne të kemi angazhime dhe udhëtime të qëndrueshme me politikën tonë me Tajvanin”.

Zyrtari tha se Tajvani dhe ruajtja e status quos përtej ngushticës së Tajvanit do të jenë pjesë e bisedimeve me kryeministrin japonez Yoshihide Suga kur ai të vizitojë Uashingtonin për bisedime me Biden të Premten.

Përkthyer dhe përshtatur nga Al Jazeera/ F.H Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Në të ardhmen do ketë takime zyrtare në Ushington mes vendeve

SHBA “zemëron” Kinën, heq kufizimet me Tajvanin!