MENU
klinika

"Furtunë para zgjedhjeve"

Çështja e të dhënave personale/ Nazarko: Nuk ka asnjë fajtor

12.04.2021 - 21:33

Analisti Shpëtim Nazarko i ftuar në emisionin ‘’Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 e ka cilësuar publikimin apo përdorimin e të dhënave personale të qytetarëve nga e-Albania si një akt banal apo sherrnajë në funksion të fushatës para zgjedhjeve.

Nazarko thotë se në çdo qytet perëndimor ka databaza me çdo të dhënë për qytetarët, ndërkohë që Shqipëria është e prapambetur.

Ai thekson se për këtë sitautë nuk ka fajtor, por është nëjë furtunë për të krijuar një problem.

 

 

‘’Siç the, përpara disa ditësh, që të marrin në telefon. Nënën time, me analfabetizimin e saj e nuhati nga i kishte ardhur telefonata. Kjo sherrnajë është akt banal.

Shikojmë këto databaza. Në çdo qytet perëndimor, ke adresën, më jep numrin e telefonin, shtëpinë, ku gjendet etj. Është rënduar në Shqipëri nga prapambetja jonë 30-vjeçare, dhe nga mungesa e librit me fletë të verdha. Unë në Gjermani shpesh i gjej njerëzit me adresa.

E vërteta dhe e pavërteta, unë mbledh nga fletët e verdha, mund të duket e rënda, se me kohët e vjetra jepeshin numrat fiks. Unë këtë çdo me thënë, kam të 900 mijë vetave këtu, pse 900 mijë do

Banalitete që shkruhen . PS është më e organizuara e vendit, i ka këto. Një kopje e tipit të tillë është dhe PD, LSI akoma më e shtrënguar. Me ngritur furtunë për këtë problem. Unë isha jashtë tani, hapja fletët e verdha e kaq. S’ka fajtor, edhe po ta bëjë PD e LSI.’’- tha Nazarko.