MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Çfarë ndodh nëse marr më shumë Vitaminë C?

10.04.2021 - 09:24

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja:Çfarë ndodh nëse marr më shumë Vitaminë C?

Mjeku: Shumë prej nesh po kërkojnë mënyra për të rritur sistemin imunitar dhe për të mbrojtur veten nga COVID-19, kështu që gjithnjë e më shumë po kthehemi tek suplementet.

Por nëse nuk përdoren si duhet, ato shtesa mund të shkojnë probleme. Vitamina C është një nga forcuesit më të njohur të imunitetit, por edhe kjo substancë jetësore mund të keqpërdoret dhe të shkaktojë efekte anësore negative në shëndetin tuaj. Mbidozimi i madh i vitaminës C zakonisht ndodh nga marrja e saj në formë suplementi, prandaj ekspertët rekomandojnë që të merrni pjesën më të madhe të vitaminës C përmes ushqimit, ku shanset për të marrë shumë janë praktikisht zero.

Vitamina C është lavdëruar si një shtesë e dobishme në betejën kundër koronavirusit. Studimet klinike kanë treguar se mund të ndihmojë në rikuperimin e pacientëve me simptoma të rënda COVID-19. Por cilat janë disa nga efektet anësore që mund të japë konsumi i tepërt i vitaminiës C?

1 Mund të krijoni gurë në veshka

Efektet e rrezikshme anësore të marrjes me shumicë të

Sipas Dr. David Hernandez, një urolog dhe profesor në Universitetin e Florida Jugore, është më mirë të merrni vitaminën C nga dieta juaj. Marrja me shumicë e suplementit mund të çojë në gurë në veshka me kalimin e kohës, paralajmëron ai. “Ka disa studime që sugjerojnë vitaminë C shtesë në doza më shumë se një gram në ditë, një mijë miligramë në ditë, mund të rrisë rrezikun tuaj për gurë për shkak të efektit të niveleve të oksalatit në urinën tuaj,” tregon Hernandez.

Për të shmangur këtë, hani një dietë të ekuilibruar me fruta, perime dhe mish, të cilat duhet t’ju ofrojnë mjaftueshëm vitaminë C natyrshëm.

2 Ju mund të vuani nga problemet e tretjes

Efektet e rrezikshme anësore të marrjes me shumicë të

Një simptomë tjetër e mundshme që do të përjetoni nëse konsumoni shumë vitaminë C është shqetësimi i tretjes. Ndërsa nuk do ta merrni këtë vitaminë nga ngrënia e shumë ushqimeve të pasura me të, mbidozimi i suplementit ka të ngjarë të shkaktojë diarre, të përzier dhe ndonjëherë zbaticë acidi. Për të shmangur një stomak të irrituar, nuk duhet të merrni më shumë se 2,000 miligramë shtesa të vitaminës C në të njëjtën kohë pasi është identifikuar si kufiri maksimal i tolerueshëm në ditë.

3 Ju mund të dëmtoni organet tuaja kryesore

Efektet e rrezikshme anësore të marrjes me shumicë të

Vitamina C dihet se rrit thithjen e hekurit, por marrja e tepërt e saj mund të çojë në mbingarkesë hekuri. Nga ana tjetër, kjo mund të shkaktojë dëmtime serioze në zemrën tuaj, mëlçinë, tiroiden, pankreasin dhe sistemin nervor qendror, sipas Healthline. Mbingarkesa e hekurit ka shumë të ngjarë të ndodhë në individë që kanë kushte të caktuara mjekësore, si hemokromatoza, e cila është një gjendje e trashëgueshme që rrit përthithjen e hekurit.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.