MENU
klinika

PËRGJIGJET MJEKU

Cilat janë shenjat paralajmëruese të aciditetit të lartë në trup?

04.04.2021 - 09:53

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Cilat janë shenjat paralajmëruese të aciditetit të lartë në trup?

Mjeku:

Shpesh njerëzit nuk e dinë që në trupin e tyre kanë nivele të larta aciditeti. Trupi juaj kërkon një nivel të caktuar të pH për të funksionuar me efektivitet, prandaj duhet t’i kushtojmë vëmendje këtij fakti.

Nivelet e larta të aciditetit në trup mund të na bëjnë më të predispozuar ndaj disa sëmundjeve dhe thithin nutrientët nga kockat tona si kaliumi, kalciumi apo kripërat që i bëjnë mirë shëndetit tonë.

-Ndiheni të stresuar dhe nuk i shijoni gjërat që ju pëlqejnë

-Lëkurë e thatë edhe në muajte ngrohtë

-Frymëmarrje të shkurtra

-Dhimbje kronike që nuk shkaktohen nga një lëndim ose sëmundje

-Probleme me tretjen që manifestohen në kapsllëk ose diarre

Në këtë rast duhet të bëni një test urine ose pështyme për të kontrolluar nivelet e pH në trup. Nëse këto vlera janë nën 6.5, trupi juaj po përballet me nvivele të larta aciditeti. Po çfarë duhet të bëni?

Reduktoni sasitë e sheqerit

-Reduktoni konsumin e kafeinës

-Pini sa më shumë ujë të filtruar

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN