MENU
klinika

Emrat

Deputetët e qarkut Elbasan për legjislaturën e ardhshme

30.04.2021 - 11:50

Partia Socialiste (55.21%) toi qarkun Elbasan me rreth 28 mijë vota diferencë nga Partia Demokratike (37.06%), teksa Lëvizja Socialiste për Integrim (4.41%) përgjysmoi votat duke mos marrë asnjë mandat– kliko këtu për të parë hartën interaktive të rezultateve.

Katërmbëdhjetë mandatet e qarkut Elbasan ndahen si më poshtë:

Teksa Taulant Balla rezultoi kandidati më i votuar në rang vendi, Luçiano Boçi rezultoi i vetmi kandidat nga PD që mundi të thyejë herësin dhe të marrë mandatin e deputetit. Ai ia mori vendin kryetarit të PD-së Elbasan Eugen Isai.

Kjo është lista paraprake e kandidatëve që kanë fituar mandatin për Elbasanin, pasi KQZ nuk e ka certifikuar ende rezultatin në pritje të kontestimeve që mund të shfaqin grupe të ndryshme politike.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Lista e kryetarëve përballë listës së qytetarëve!

Si do ndryshonte Parlamenti i ri nëse zgjedhja e deputetëve do t’u lihej votuesve