MENU
klinika

Nga e hëna në të diel

Dieta e detajuar për t’u rikthyer në formë sa më shpejt

11.04.2021 - 08:15

Mjekët sugjerojnë fuqishëm që dieta ditore e një njeriu të rritur të mos jetë më shumë se 2 mijë kalori. Por kaloritë duhet të merren duke ngrënë shumëllojshmëri ushqimesh.

Christiana Abatzi, dietologe nga Lesvos në Greqi, ka përgatitur këtë dietë të posaçme. Kjo dietë është një program që përmirëson shumë sistemin tonë kardiovaskular.

Dita e parë

Mëngjes 08:00 – 09:00: 2 feta bukë integrale, me 1 lugë çaji gjalpë arre ose tahini, 1 lugë çaji reçel pa sheqer ose mjaltë, 1 gotë qumësht soje ose bajame ose kokosi.

Paradrekë 11: 00-12: 00: 1 frut sipas zgjedhjes suaj dhe 10 arra të pakripura dhe të papërpunuara.

Dreka 14: 00-15: 00: 150 gramë sepje të gatuara me 120 gramë oriz të zier, 1 tas të vogëk sallatë sipas zgjedhjes suaj me 1 lugë gjelle vaj ulliri.

Pasdite 17: 00-18: 00: 1 kos me bajame me 1 lugë çaji mjaltë dhe 10 arra.

Darka 21:00 – 22:00: 1 tortilë e plotë me perime të pjekura në skarë si në foto dhe 60 gramë djathë të butë ose tofu.

Dita e dytë

Mëngjes 08:00 – 09:00: 1 filxhan qumësht bajame-kokosi-soje me 80 gramë drithëra / tërshëra, 1 lugë çaji mjaltë, 1 frut

Paradite 11: 00-12: 00: 50 gramë pastel i zgjedhur nga ju (i gjeni në furra buke)

Dreka, ora 14:00: 180 gramë spageti të ziera me 150 gramë karkaleca me salcë, 1 tas të vogël sallatë sipas zgjedhjes suaj me 1 lugë gjelle vaj ulliri.

Pasdite 17:00 – 18:00: 2 vaferë orizi me çokollatë të zezë, 1 frut sipas zgjedhjes suaj.

Darka 20:00 – 21:00: 1 tas të vogël sallatë sipas zgjedhjes suaj me 1 lugë gjelle vaj ulliri, 100 gramë karkaleca të zier ose të pjekur në skarë, 60 gramë arrë të plotë ose kus kus ose quinoa të gatuar.

Dita e tretë

Mëngjes 08:00 – 09:00: 2 feta bukë integrale, avokado e mirë, mundësisht bio, 100 gramë tofu ose djathë pa kripë ose mocarell, 1 gotë lëng i freskët frutash.

Paradite 11:00 – 12:00: 50 gramë hallvë të zgjedhur nga ju.

Dreka 14:00 – 15:00: 250 gramë bishtajore të zgjedhura me oriz të zier, 1 tas të vogël sallatë me 1 lugë vaj ulliri.

Pasdite 17: 00-18: 00: 1 frut sipas zgjedhjes suaj me 10 arra të papërpunuara.

Darka 21:00 -22: 00: 150 gramë bishtaja pak të ziera dhe të servirura të ftohta me 100 gram quinoa, 1 tas të vogël sallatë perimesh me 1 lugë gjelle vaj ulliri.

Dita e katërt

Mëngjesi 08: 00-09: 00: 2 feta bukë të thekur me 1 lugë çaji reçel pa sheqer dhe 1 lugë çaji margarinë të kulluar, 1 gotë qumësht bajamesh.

Paradite 11: 00-12: 00: 40 gramë shirit drithërash si në foto, 1 frut i zgjedhjes suaj.

Dreka 14:00 – 15:00: 150 gram qofte perimesh ose bishtajore të pjekura me 100 gram tërshërë, 50 gram tofu ose djathë të kulluar

Pasdite 17:00 – 18:00: 50 gramë hallvasi të zgjedhur nga ju, shembull në foto.

Darka pas ushtrimit 20:00 – 21:00: 1 kos bajame me 1 lugë çaji mjaltë, 60 gram tërshërë dhe 1 lugë çaji gjalpë arre.

Dita e pestë

Mëngjes 08:00 – 09:00: 1 kos bajamesh me 1 lugë çaji mjaltë, 60 gramë drithëra, 1 lugë çaji gjalpë frutash të thata.

Paradite 11:00 – 12:00: 1 frut i zgjedhur nga ju me 1 lugë çaji gjalpë frutash të thata dhe kanellë.

Dreka 14:00 -15: 00: 200 gramë kallamar të mbushur me perime dhe 150 gramë oriz, 1 tas të vogël sallatë sipas zgjedhjes suaj me 1 lugë vaj ulliri.

Pasdite 17:00 -18: 00: 1 gofretë orizi e thjeshtë si në foto, me 1 lugë çaji tahini, ½ frut i zgjedhjes suaj.

Darka: 20:00 – 21:00: 1 hamburger me bukë brioche me 150 gramë qofte hamburger perimesh, 1 lugë çaji salcë humus, 30 gramë djathë pa kripë ose mocarell, ose tofu.

Dita e gjashtë

Mëngjesi 09:00 – 10:00: qull me 100 gramë tërshërë si në foto, 1 gotë qumësht bajame-kokosi-soje, 1 frut, 1 lugë çaji mjaltë, 1 lugë çaji gjalpë frutash të thata.

Paradite 11.00 – 12:00: 2 feta bukë bukë me 40 gramë djathë të butë ose tofu.

Dreka 14: 00-15: 00: patate e mbushur si në foto dhe 50 gramë djathë të kulluar

Pasdite 17:00 – 18:00: 1 smoothie sipas zgjedhjes suaj me qumësht bajame-kokosi-soje, 1 frut sipas zgjedhjes suaj, 1 lugë çaji gjalpë kikiriku.

Darka: 20:00 – 21:00: 2 feta bukë të thekur me 30 gramë gjel deti, 30 gramë djathë soje ose mocarell, avokado, si dhe çfarëdo perime që dëshironi.

Dita e shtatë

Mëngjes 08:00 – 09:00: petulla me qumësht soje-bajame-kokosi, me banane, 60 gramë tërshërë, (pak vanilje, pak kripë), 1 lugë çaji gjalpë, 1 frut sipas zgjedhjes suaj.

Paradite 12:00: 2 biskota me bollgur, me 1 gotë lëng të freskët të shtrydhur frutash.

Dreka 15: 00: 150 gramë rizoto me 180 gramë fruta deti, 1 tas të vogël sallatë sipas zgjedhjes suaj me 1 lugë vaj ulliri.

Pasdite 17:00 – 18:00: 1 frut i zgjedhjes suaj me 10 arra të papërpunuara.

Darka 20:00 – 21:00: 1 filxhan qumësht soje-bajame-kokosi, me 80 gramë drithëra, 1 lugë çaji mjaltë, 1 lugë çaji tahini.

*Kujdes!

Plani i dietës për ata që e zbatojnë është një model tregues që ka nevojë për personalizim dhe nuk zëvendëson këshillat personale të dietologut tuaj. Ju mund ta konsultoni këtë dietë të detajuar, me mjekun nutricionist.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN