MENU
klinika

Nga The New York Times

“Epoka e vetmisë gjeopolitike”/ Ku po shkon Rusia e Putinit?

25.04.2021 - 11:56

Presidenti rus shkoi shumë afër humnerës – dhe pastaj, me sytë e botës tek ai, u tërhoq.

Imazhet e televizionit shtetëror treguan forcat ruse që ishin mbledhur pranë Ukrainës, duke shkaktuar frikën e një lufte të afërt në shkallë të plotë në Evropë.

Të njëjtën ditë, lideri i burgosur i opozitës Aleksei A. Navalny njoftoi se ai po i jepte fund grevës së tij të urisë tre-javore.

Përzierja e frikës, pezullimit dhe forcës që Presidenti Vladimir V. Putin vendos për të afirmuar fuqinë e tij u treguan mjaft mirë këtë jav.

Megjithatë, u bë e qartë deri të Premten se Putin pa ankthin që ai ishte në gjendje të shkaktonte brenda dhe jashtë vendit si një mjet në shërbim të një qëllimi më të gjerë.

“Ky është teatër, pjesërisht,” tha Gleb Pavlovsky, një ish-këshilltar i lartë i Putin, duke iu referuar dramës së javës. “Por është teatri ai që është i rëndësishëm për sistemin tonë.”

Ishte një javë që hodhi dritë mbi logjikën e Luftës së Re të Ftohtë të Z. Putin – një term që ish-kryeministri i tij, Dmitri A. Medvedev, e përdori në një artikull të botuar nga një agjenci e lajmeve të qeverisë Ruse të Premten.

Në konfliktin e tij me Perëndimin, Putin varet nga kërcënimi i përshkallëzimit, një taktikë që ka marrë forma gjithnjë e më të tmerrshme ndërkohë që konflikti është intensifikuar.

Java filloi me 100,000 trupa ruse në kufirin e Ukrainës; Navalny afër vdekjes në burg, sipas bashkëpunëtorëve të tij; dhe Putin duke u përgatitur për një fjalim vjetor shtet-i-kombit në të cilin analistët parashikuan se ai mund të zbulonte një plan për të aneksuar një pjesë të Ukrainës ose të bashkohej me Bjellorusinë fqinje.

Putin nuk bëri as në fjalimin e tij të Mërkurën, duke shpenzuar pjesën më të madhe të saj për çështje të brendshme.

Të enjten, ministri i mbrojtjes i Putin njoftoi një tërheqje të pjesshme të trupave, një hap i mirëpritur nga presidenti i Ukrainës në një Kiev nervoz.

Putin i dha një degë ulliri Presidentit Biden duke u paraqitur në samitin e tij në internet për klimën. Dhe të Premten, Navalny tha se greva e tij e urisë kishte marrë fund pasi u ekzaminua dy herë nga mjekë civilë.

Në artikullin e Medvedev duke interpretuar ngjarjet e javës të botuara të Premten në mëngjes, ai krahasoi gjendjen aktuale të çështjeve botërore me krizën e raketave kubane të vitit 1962, kur Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik.

Problemi sot, ndryshe nga lufta origjinale e Luftës së Ftohtë, shkroi ai, ishte se Shtetet e Bashkuara nuk e respektonin më forcën e Rusisë.

“Nëse pasojat e fitores janë aq të mëdha sa ato vënë në pikëpyetje ekzistencën e vazhdueshme të fitimtarit, atëherë kjo nuk është një fitore,” shkroi Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Putin.

Në Kiev, disa zyrtarë dhe diplomatë perëndimorë besojnë se vendosja e trupave të Putin ishte një përpjekje e shtrenjtë për të tronditur një qeveri ukrainase që kishte marrë një kthesë më të ashpër kundër Rusisë në muajt e fundit.

Ishte gjithashtu një mesazh për Biden, thonë ata, se Rusia vazhdoi të këmbëngulte në dominimin e saj të hapësirës post-Sovjetike, pa marrë parasysh se çfarë sanksionesh mund të ketë.

“Ai mendon se duhet të ulet në tryezë me amerikanët dhe të bëjë një marrëveshje për ndarjen e sferave të ndikimit,” tha Oleksiy Danilov, këshilltari i sigurisë kombëtare i Presidentit Volodymyr Zelensky të Ukrainës.

“Ne kemi dëgjuar gjithashtu fjalët nga homologët tanë amerikanë në lidhje me gatishmërinë e tyre për të vazhduar një dialog mbi çështje me interes të përbashkët”, tha të Premten zëdhënësi i Putin, Dmitri S. Peskov.

“Por për fat të keq, deklaratat e Amerikanëve nuk kanë përkuar me veprime konkrete.”

Në shtëpi, “zbutja” që Putin ka sinjalizuar ka të ngjarë të jetë jetëshkurtër.

Javën e ardhshme, një gjykatë në Moskë do të shqyrtojë një ofertë nga prokurorët për të nxjerrë jashtë ligjit organizatën e Navalny plotësisht, një hap që mund të hapë rrugën për një valë të re të çështjeve penale kundër opozitës.

Në fakt, ndonjëherë dhe ata që janë pranë elitës sunduese të Rusisë paralajmërojnë kundër përpjekjes për të identifikuar një strategji të vetme koherente në lëvizjet e Kremlinit.

Konstantin Remchukov, një redaktor gazete që drejtoi fushatën e rizgjedhjes së kryetarit të Moskës në 2018, tha se disa fraksione të fuqishme e shtynë Putin drejt politikave edhe më të ashpra sesa ai personalisht është i prirur të ndjekë.

Ndërsa vendi në tërësi vuan ekonomikisht nga sanksionet, disa fraksione në elitë përfitojnë nga bizneset që zëvendësojnë importet e bllokuara nga ato masa, ose nga kontratat ushtarake, tha Remchukov.

Këto grupe shihen se po shtyjnë për politika konfrontuese që Putin ndonjëherë duhet të frenojë, tha  Remchukov. Dinamika po e shtyn Rusinë, shtoi ai, në një epokë të “vetmisë gjeopolitike”.

Përkthyer dhe përshtatur nga The New York Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Lideri rus as nuk e ka uruar presidedntin e ri...

A do t’ia tregojë Biden vendin Putinit?