MENU
klinika

Nga Bloomberg/ Grumbulli i parave të gatshme

Eurozona varet nga kursimtarët e moshuar

15.04.2021 - 11:57

Në mënyrë që zona e euros të arrijë një hap të shpejtë në rritjen ekonomike me një bum të konsumit, një brez i tërë qytetarësh që grumbullojnë para në vend se t’i shpenzojnë ato.

Kjo për shkak se një masë e kursimeve të krijuara nga familje më të pasura të mbërthyer në shtëpi pa vizita në restorante ose pushime gjatë krizës së koronavirusit është përqendruar në Evropianët e moshuar, të cilët kanë më pak të ngjarë të hapin portofolet e tyre sesa të rinjtë.

Nëse ky grup i konsumatorëve do të shkelë normën dhe do të përdorë lirinë e tyre për të dalë dhe shpenzuar kur pandemia bie është thelbësore në gjykimin e rimëkëmbjes së ekonomive më të përparuara. Është më e rëndësishmja në Evropë megjithatë, e cila ka moshën mesatare më të lartë të çdo rajoni të botës.

Muri i parave që mund të lëshohet është i madh, me Barclays Plc që vlerëson kursimet e tepruara të akumuluara në 600 miliardë euro (714 miliardë dollarë). Por ajo bankë është ndër ata që shqetësohen se grumbullimi i asaj pasurie mes qytetarëve që dihet se është konservator me paratë e tyre mund të kufizojë çdo përfitim.

“Ju duhet të keni një çlirim gradual të kursimeve,” tha Davide Oneglia, një ekonomist në TS Lombard. “Ndoshta më pak të theksuar nga sa presin shumë, sepse shumë nga këto kursime janë vulosur në një sektor ku familjet janë veçanërisht të pasura dhe më pak të prirura për të konsumuar.”

Deutsche Bank AG vlerëson se kërkesa e mbyllur mund të shtojë rreth 1 pikë përqindje në rritjen e vitit 2021, një pjesë e konsiderueshme për një ekonomi që Fondi Monetar Ndërkombëtar e sheh të zgjerohet 4.4%. Ekonomisti i UBS Group AG, Dean Turner, i sheh kursimet që përbëjnë një “pjesë të konsiderueshme” të rimëkëmbjes post-pandemike, me rritjen e shpenzimeve të konsumatorit prej 2.9% këtë vit.

Një kuantum i tillë do të ishte kritik për nxitjen e një bumi të zonës euro, jo më pak për shkak se rajoni ka nevojë për shtytës shtesë të rritjes pasi rimëkëmbja e tij, e penguar nga vaksinimet e ngadalta, mbetet ajo e SHBA dhe Kinës. Bllokimet e zgjatura të Gjermanisë i shtynë institutet kërkimore atje të ulin parashikimin e tyre të përbashkët të rritjes 2021 me një pikë të plotë përqindjeje në 3.7% të Enjten.

Të dhënat e shitjeve me pakicë për zonën e euros tregojnë se shpenzimet për mallra zakonisht janë mbajtur mirë, madje edhe gjatë bllokimeve të mëvonshme. Por është më pak e qartë se sa kthim do të ketë në shërbimet e përballura me konsumatorët kur bizneset të rihapen.

Të dhënat e Bankës Qendrore Evropiane tregojnë para të tepruara kryesisht të moshës mbi 50 vjeç gjatë vitit të kaluar, ndërsa njerëzit e moshës 16 deri 49 vjeç, me një prirje më të madhe për të shpenzuar dhe një rrezik më të lartë të papunësisë, panë gjendjen e tyre financiare të përkeqësuar.

Për Gloria Sattél dhe Alfons Pribek, një çift austriak zakonet e shpenzimeve të para krizës përfshinin vakte të shpeshta restorantesh, vizita të rregullta në opera dhe teatër, qëndrime spa gjatë një jave dy herë në vit dhe gjithashtu udhëtime në Greqi, Gjermani dhe Francë, një fund i bllokimeve të mos ringjallin zakonet e tyre të vjetra të konsumit shpejt.

“Ne do të drejtohemi në spa sa më shpejt që ajo të hapet, por përtej kësaj ne jemi duke menduar planifikimin e ndonjë udhëtimi”, tha Sattél, 78, e cila jeton me burrin e saj 81 vjeç në qendër të Vjenës. “Ne kemi qenë bujar me veten tonë vitin e kaluar, por ka para që kanë mbetur dhe thjesht nuk do të ketë kaq shumë mundësi për t’i shpenzuar ato.”

Me njerëz të tillë në mendje, BQE po merr një pamje të kujdesshme. Parashikimet e tij më të fundit supozojnë se norma e kursimeve, e cila gati u dyfishua në 25% gjatë bllokimeve vitin e kaluar, përfundimisht do të kthehej në nivelet e para krizës, ndërsa grumbullimi i tepërt gjatë periudhës nuk do të zvogëlohej ndjeshëm.

Grumbulli i parave të gatshme
Madhësia e madhe e grumbullit të parave të gatshme që po pret mënjanë po u jep disa zyrtarëve të zonës euro të bëjnë pauzë për mundësinë e një shpenzimi të tepërt. Bundesbank llogarit kursimet e tepërta në Gjermani u rritën me 110 miliardë euro vitin e kaluar dhe homologu i saj në Francë vlerëson se familjet atje grumbulluan deri në 120 miliardë euro.

Edhe ashtu, një sondazh i fundit gjerman sugjeron që kërkesa e mbyllur është shumë më e ulët se sa kursimet shtesë. Ekziston gjithashtu çështja e pasigurisë ekonomike, e cila mund të frenojë shpenzimet, veçanërisht nëse njerëzit shqetësohen se punët e tyre mund të jenë në linjë pasi të skadojnë programet e mbështetjes së tregut të punës.

“Faktori absolutisht kyç për transformimin e këtyre kursimeve në shpenzime dhe mbështetje të drejtpërdrejtë për aktivitetin është besimi,” i tha Guvernatori i Bankës së Francës Francois Villeroy de Galhau radios France Culture këtë javë.

Të dhënat e Komisionit Evropian tregojnë se modelet e kursimeve të familjeve në zonën e euros po përmirësohen megjithëse interesi i tyre për një blerje të madhe gjatë 12 muajve të ardhshëm është ende disi mbi mesataren.

“Njerëzit janë të vetëdijshëm se shumë mbështetje qeveritare që mbështesin ekonominë dhe tregun e punës posaçërisht do të duhet të zhbëhen”, tha Aline Schuiling, ekonomist në ABN Amro Bank NV. “Pra, ata janë të kujdesshëm në lidhje me shpenzimin e parave për gjëra që nuk janë thelbësore”.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Bloomberg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Bussines Insider/ Paralajmërojnë analistët

“Recesioni global është i pashmangshëm”

Lufta me Covid-19/ Këshilltarët ekonomikë

“Gjermania drejt recesionit më të thellë që nga viti 2009”


"The Economist"/ Anije gjatë natës

Si i shmang Rusia sanksionet e naftës?

"Jetojmë në një kohë të pazakontë!"

Guvernatori Gent Sejko rendit sfidat ekonomike

A do hapen thirrjet për të huajt?

Gjermanisë po i shterojnë edhe mësuesit!

Bizneset do vijojnë të paguajnë tarifa 10-fish mbi BE-në

Qeveria shtyn afatin e koncesionit të pullave fiskale