MENU
klinika

Sërish tensione

Greqia akuzon Turqinë për provokim me emigrantët!

03.04.2021 - 15:50

Zëvendës ministri i brendshëm turk Ismail Catakli hedh poshtë pretendimet, duke akuzuar Greqinë për shtyrjen e 231 migrantëve në shtatë incidente.

Greqia ka akuzuar Turqinë se po përpiqet ta provokojë atë duke u përpjekur të shtyjë anijet që mbanin emigrantë në ujërat Greke, një pretendim që Ankaraja e refuzoi me forcë.

Greqia dhe Turqia nuk bien dakord mbi një sërë çështjesh, përfshirë burimet e energjisë në Detin Mesdhe dhe tensionet midis aleatëve të NATO-s u rritën vitin e kaluar kur mijëra azilkërkues në Turqi u përpoqën të sulmojnë kufirin tokësor Grek.

Ministri i Migracionit Notis Mitarachi tha se rojet bregdetare greke raportuan incidente të shumta të Premten përmes rojes bregdetare turke dhe marinës shoqëruese të anijeve të migrantëve “në kufirin e Evropës, në një përpjekje për të provokuar një përshkallëzim” me Greqinë.

“Nuk ka dyshim që këta migrantë u larguan nga brigjet turke dhe duke pasur parasysh faktin se ata u mbështetën nga Turqia, nuk ishin në rrezik,” tha Mitarachi në një deklaratë.

“Ne i bëjmë thirrje Turqisë të qëndrojë poshtë dhe të ndalojë këtë provokim të pajustifikuara.”

Zëvendës Ministri i Brendshëm turk Ismail Catakli iu përgjigj Mitarachi në Tuitter, duke thënë se ai shtrembëroi ngjarjet dhe po thoshte gënjeshtra.

Catakli akuzoi Greqinë për shtyrjen e 231 migrantëve në shtatë incidente që ndodhën të Premten, duke shtuar se Turqia i shpëtoi ata.

“Ky është një krim kundër njerëzimit për të shpifur kundër Rojeve Bregdetare Turke që shpëtojnë njerëzit që keni lënë për vdekje. Kjo është tipike juaja,”shkroi Catakli.

Komanda e Rojes Bregdetare të Turqisë tha se shpëtoi migrantët nga varkat e gomës në provincat e Izmirit, Balikesir dhe Çanakale.

Rojet bregdetare greke thanë në një incident një anije që mbante migrantë u përpoq të hynte në ujërat territoriale Greke të Premten e shoqëruar nga një anije roje bregdetare turke. Në një tjetër, dy anije turke u përpoqën të shtynin një grumbull me migrantë në ujërat greke.

Në një incident të tretë jashtë ishullit të Lesbos, një anije roje bregdetare turke hyri në ujërat territoriale Greke dhe ngacmoi një anije patrulluese Greke, tha ajo.

Gati një milion azilkërkues, kryesisht sirianë, irakianë dhe afganë, kaluan në Greqi nga Turqia me anije në 2015 në fillim të krizës së migrimit të Evropës.

Një vit më vonë, Bashkimi Evropian arriti një marrëveshje me Ankaranë për të ndaluar fluksin dhe numrat ranë në mënyrë dramatike.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Al Jazeera/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN