MENU
klinika

Editoriali i The Washington Post

Kështu trembet “i forti” i Rusisë? Me disa sanksione?!

16.04.2021 - 12:04

Presidenti u zotua se do t’i japë fund refuzimit të pafalshëm të ish-presidentit Donald Trump për ta bërë Rusinë përgjegjëse për ndërhyrjen në zgjedhjet e SHBA, pirateriNë agjencive qeveritare dhe, me shumë mundësi, sponsorizimin e sulmeve.

Të enjten, Biden veproi, në një mënyrë të matur qartë.

Shtëpia e Bardhë njoftoi dëbimin e 10 diplomatëve rusë dhe sanksione ndaj një numri ndërmarrjesh dhe individësh.

Por kjo nuk synonte themelet e fuqisë së Vladimir Putinit, dhe kështu bëri më pak sesa mund të bënte për të parandaluar aktivitetet malinje të Putin.

Administrata i quajti sanksionet e reja “gjithëpërfshirëse” dhe krahasuar me hapat e inatit të ndërmarra më parë nga Trump, ato ishin.

Por jo mjaftueshëm.

Gjashtë firma kibernetike ruse u vunë në shënjestër, të gjitha këto kanë lidhje të ngushta me ushtrinë ose agjencitë e inteligjencës. Por firmat ruse të energjisë dhe mineraleve që sjellin pjesën më të madhe të fitimeve të huaja të vendit mbetën të paprekura – ashtu si disa dhjetëra oligarkë që mbështesin regjimin dhe administrojnë pasurinë personale të Putinit.

Administrata nuk iu përgjigj aspak pretendimeve më serioze në lidhje me Rusinë: se ajo pagoi për vrasjen e ushtarëve të SHBA në Afganistan dhe sponsorizuan sulmet misterioze që plagosën rëndë diplomatët dhe spiunët në Moskë, Havanë dhe Kinë.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë që paketa u kalibrua me kujdes me shpresën që administrata e Biden-it mund ta nxisë Putin të bashkëpunojë për disa çështje.

Në teori, politika me dy drejtime ka kuptim.

Por ndryshimi i SHBA vjen në një moment kur Putin është më luftarak se kurrë.

WASHINGTON, DC – APRIL 07: U.S. President Joe Biden speaks as Vice President Kamala Harris listens during an event at the South Court Auditorium at Eisenhower Executive Office Building April 7, 2021 in Washington DC. President Biden delivered remarks on the administration’s “American Jobs Plan.” (Photo by Alex Wong/Getty Images)

Javët e fundit, Rusia ka vendosur dhjetëra mijëra trupa në kufijtë e Ukrainës dhe kërcënon një luftë që do të “shkatërronte” vendin.

Ndërkohë, regjimi duket se po vret ngadalë kundërshtarin kryesor të Putinit, Alexei Navalny, në burg.

Ndoshta Putin do të reagojë.

Nëse ai tërheq trupat nga Ukraina dhe liron Navalny, siç kanë bërë thirrje Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, iniciativa e administratës do të gjykohet një sukses.

Nëse udhëheqësi rus heq dorë nga këto masa që nuk kanë efekt në bazën e tij të pushtetit dhe vazhdon të kërkojë përçarjen e SHBA, ekonomia, sistemi politik dhe aleancat, administrata e Biden do të duhet të jetë e gatshme me sanksione të reja – ato që më shumë kafshojnë sesa lehin.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Lideri rus as nuk e ka uruar presidedntin e ri...

A do t’ia tregojë Biden vendin Putinit?