MENU
klinika

Ja kur sugjerohet

Kur mund të konsumojnë fëmijët djathë?

12.04.2021 - 17:04

Po filloni të provoni ushqime të ngurta me foshnjën tuaj? Është një moment historik kaq argëtues (dhe i çrregullt)!

Ndërsa duket se përqendrohet shumë te pureja e frutave dhe perimeve të freskëta, ju mund të pyesni veten kur është në rregull të prezantoni ushqime të tjera, si djathrat. Jo vetëm kaq, por edhe ju jeni ndoshta kurioz se cilat djathëra janë të sigurt dhe të shëndetshëm për t’i dhënë vogëlushit tuaj.

Ja se çfarë duhet të dini në lidhje me ofrimin e djathit për fëmijë, duke përfshirë cilat djathëra janë më të mirë dhe disa shënime për identifikimin e intolerancës potenciale të laktozës ose alergjisë së qumështit.

Mosha kur është në rregull të prezantosh djathin tek fëmijët.

Kontrolloni me mjekun përpara se t’i ofroni djathë foshnjës . Disa burime thonë se është e sigurt të ofrosh djathë që në 6 muaj ndërsa të tjerët thonë se është më mirë të presësh deri diku nga 8 deri në 10 muaj.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tregon se djathrat janë të sigurt për tu shtuar në rutinën e vaktit diku midis këtyre moshave – kur fëmija juaj është 7 deri në 8 muajsh.

Mjeku mund të ketë udhëzime specifike që ju të ndiqni me fëmijën duke pasur parasysh zhvillimin e tyre unik. Pavarësisht kësaj, është e rëndësishme të prisni 3 deri në 5 ditë midis ofrimit të ndonjë ushqimi të ri. Në këtë mënyrë, ju mund të shikoni për shenja të intolerancës ose reaksionit alergjik, si diarre, të vjella ose skuqje.

Cilat djathëra janë të sigurt? Opsionet më të mira dhe më të shëndetshme.

Kryesorja këtu është t’i ofroni fëmijës djathëra të plotë me yndyrë, të cilat gjithashtu janë të pasterizuara për siguri. Filloni me varietete më të buta përpara se të lëvizni tek djathrat më të fortë.

Përsëri, djathrat me yndyrë të plotë dhe produktet e tjera të qumështit janë më të mirat. Bebet nën moshën 2 vjeç kanë nevojë për yndyrë për të ndihmuar trupin dhe trurin e tyre të rritet.

Çfarë djathërash duhen shmangur?

Shmangni djathrat e stazhionuar  ose të pjekur në myk. E njëjta gjë vlen me djathrat me damarë blu. Këto lloje mund të përmbajnë Listeria, një bakter i dëmshëm që mund ta bëjë fëmijën të kalojë helmim nga ushqimi.

Gjithmonë kontrolloni etiketën e djathit për të siguruar që është bërë me qumësht të pasterizuar. Nëse po blini djathë në një stendë fermë ose në një dyqan më të vogël, thjesht pyesni nëse produkti është i pasterizuar. Pasterizimi është një proces që ngroh ushqimin në një temperaturë të caktuar për të shkatërruar bakteret.

Për fat të mirë, shumica e djathrave – përfshirë shumë djathëra të butë – që shiten në dyqane ushqimore bëhen me qumësht të pasterizuar. Përndryshe, shmangni dhënien e produkteve të pa pasterizuara për foshnjat ,fëmijët dhe adoleshentët gjithashtu.

Përfitimet ushqyese të djathit për foshnjat

Filloni duke i ofruar foshnjës vetëm 25 deri në 50 gram djathë (dhe ushqime të tjera të pasura me proteina) në ditë nëse fëmija është midis 6 dhe 8 muajsh. Bebet midis 8 dhe 10 muajsh mund të marrin dyfishin e kësaj mase çdo ditë.

Edhe kjo sasi e vogël ofron përfitime të dukshme. Djathi me yndyrë të plotë, për shembull, është një burim i mirë i kalciumit, proteinave dhe ushqyesve të tjerë të rëndësishëm.

Në lidhje me mineralet kryesore, kjo sasi siguron 87 miligramë (mg) kalcium, 167 mg fosfor dhe 10.2 mikrogramë selen. Ai gjithashtu i jep foshnjës një shtim të vitaminës A, vitaminës B12, riboflavinës, si dhe një dozë të yndyrnave të shëndetshme.

Ndërsa fillimi i lëndëve të ngurta është një kohë argëtuese, fëmija duhet të ushqehet me gji ose formulë për pjesën më të madhe të nevojave të tyre ushqyese.

Masat paraprake që duhet të merrni kur i jepni fëmijës djathë:

Pavarësisht nëse keni një histori familjare apo jo, duhet të jeni në vëzhgim të intolerancës së qumështit (laktozë ose proteina qumështi) ose alergji kur së pari i ofroni djathë foshnjës. Në fakt, alergjia e qumështit të lopës është një nga alergjitë më të zakonshme ushqimore tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël.

Simptomat e intolerancës përfshijnë shenja të tilla si diarre, të përziera dhe të vjella. Fëmija gjithashtu mund të ketë ngërç në stomak, fryrje të stomakut ose gazra. Sigurisht, ata nuk mund t’ju tregojnë këto gjëra – kështu që thjesht mund të vini re se fëmija është veçanërisht i shqetësuar dhe ndihet i pakëndshëm.

Shenjat e reaksionit alergjik mund të variojnë nga të lehta deri te ato të rënda. Reagimi më i rëndë është anafilaksia. Kjo është një urgjencë mjekësore. Simptomat përfshijnë urtikarie (skuqje me pucrra në lëkurë), fishkëllima ose të vjella. Ju gjithashtu mund të vini re se fëmija po kollitet ose që buzët, gjuha dhe / ose fyti janë duke u ënjtur.

Nëse vëzhgoni ndonjë nga këto simptoma, çojeni fëmijën në dhomën e urgjencës sa më shpejt të jetë e mundur. Anafilaksia mund të trajtohet me një goditje të ilaçit epinefrin.