MENU
klinika

"Të tensionuara"

Mediat greke komentojnë zgjedhjet në Shqipëri

25.04.2021 - 10:13

Procesi i votimit në vendin tonë ka bërë jehonë edhe në mediat fqinje. Së fundmi, janë mediat greke që i kanë kushtuar një artikull votimeve, ku analizohet procesi deri në detaj.

Sipas tyre, zgjedhjet parlamentare në Shqipëri janë në një klimë tensioni. “Gati 3.5 milion shqiptarë po shkojnë në qendrat e votimit këtë mëngjes për të zgjedhur parlamentin e ri me 140 vende në zgjedhjet e 10-të parlamentare të Shqipërisë në 30 vitet që nga rënia e regjimit të Hoxhës.

Votimet u hapën në 7:00 (me orën lokale) dhe do të mbyllen në 19:00. Zgjedhjet po monitorohen nga rreth 100 grupe vëzhguesish nga OSBE, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

Janë 46 parti dhe tre koalicione parazgjedhore me më të madhen, “Aleanca për Ndryshim”, e përbërë nga 14 parti, të drejtuara nga Partia Demokratike e Lulezim Bashës. Partia Demokratike ka shpallur gjithashtu një aleancë paszgjedhore me partinë e tretë më të madhe në Shqipëri, Lëvizjen Socialiste të Integrimit të Monika Kryemadhi.

Partia Socialiste në pushtet, me udhëheqësin dhe kryeministrin e saj, Edi Rama, ka thënë se nëse do të fitonte 71 mandate, nuk do të kërkonte bashkëpunimin dhe do ta çonte vendin drejt zgjedhjeve të reja”.

Më tej në artikull, thuhet se janë dy parti që mbrojnë të drejtat e minoritetit grekë, Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut me në krye, Vangjel Dulen dhe Partia MEGA me kryetar Niko Kurin.

Të dy partitë që përfaqësojnë helenizmin e Shqipërisë, Bashkimi për të Drejtat e Njeriut dhe Partia e Grekëve (MEGA), garojnë me kandidatë për deputetë në fletët e votimit të tre partive të mëdha.

Konkretisht, kryetari Vangjel Dule në Tiranë, në një pozicion të përshtatshëm në fletën e votimit të Partisë Demokratike, Niko Kuri i MEGA, në Vlorë, ​​në fletën e votimit të Partisë Socialiste dhe Vangjel Tavo kryeson në zonën elektorale të Gjirokastrës”.

Pjesë e këtij pasqyrimi politik është përfshirë edhe skandali i patronazhistëve me përdorimin e dhënave shtetërore, përplasja në distancë mes ambasadores Amerikane Yuri Kim dhe presidentit Ilir Meta dhe deri te procesi i vaksinimit, i cili sipas mediave greke e përdori si pjesë të fushatës.

Fushata zgjedhore u zhvillua me intensitet të madh. Ankesat për blerjen dhe shitjen e votave kanë shpërthyer nga të gjitha anët, dhe ky fenomen i përhapur mund të rezultojë thelbësor për rezultatin e votimit, veçanërisht në rast të një abstenimi të gjatë, i cili pritet të pritet.

Pretendimi se Partia Socialiste në pushtet përdori të dhëna shtetërore me të dhëna personale të 910,000 votuesve në kryeqytetin, Tiranën, të cilat formuan bazën për hetimin e tendencës së tyre politike dhe manipulimin e tyre në favor të Partisë Socialiste, shkaktoi një sensacion.

Tensioni parazgjedhor çoi në ndërhyrjen e faktorit Perëndimor, me rolin drejtues të ambasadores amerikane në Tiranë Yuri Kim, për të parandaluar fenomenin e blerjes së votës, mprehtësinë politike dhe praninë në fletët e votimit të kandidatëve nën kontrollin penal për përfshirjen e tyre në organizatë.

Ndërhyrja perëndimore ka zemëruar Presidentin Ilir Meta, i cili ka akuzuar diplomaten amerikane për “ndërhyrje në punët e brendshme të vendit” duke i dhënë mbështetje parazgjedhore Ramës.

Për herë të parë në zgjedhjet në Shqipëri, udhëheqësit fetarë të tre komuniteteve më të mëdha fetare në vend ndërhynë drejtpërdrejt me deklaratat e tyre, duke bërë thirrje për qetësi, ushtrim të lirë të së drejtës së besimtarëve për të votuar dhe abstenim nga “tregtia e votës” “.

Diskursi politik në fushatën zgjedhore ka dalë nga shinat disa herë në akuza të ashpra, madje edhe në nivelin personal. Opozita e bazoi argumentin e saj politik në nevojën për të ndryshuar qeverinë, të cilën ajo akuzon për korrupsion dhe ngecje ekonomike dhe politike, të cilat kanë penguar përparimin e vendit në anëtarësimin në Bashkimin Europian.

Nga ana e tij, Kryeministri Edi Rama, i cili mbajti personalisht barrën e fushatës zgjedhore, bëri thirrje për një mandat të tretë, duke u mbështetur kryesisht në premtimet e investimeve miliarda dollarë nga Turqia dhe bota Arabe dhe bëri akuza të ashpra kundër opozitës. Me theks të veçantë, ai përdori vaksinimin e koronavirusit me vaksinat kineze të marra përmes Turqisë nga Erdogan.

Opozita, nga ana e saj, akuzoi kryeministrin Rama se vendimi i tij i papritur pak para kutisë së votimit, sipas të cilit të gjithë shtetasit që hyjnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut do t’i nënshtrohen një karantine të detyrueshme katërmbëdhjetë ditore, synon rezultatin. Ajo që është e sigurt është se kjo do të ndikojë negativisht në ardhjen e votuesve nga Greqia”.

Ndërsa në fund, ky artikull mbyllet me frazën: “Sa i përket fituesit, çdo parashikim konsiderohet i pasigurt, me Edi Ramën që duket se ka një epërsi të lehtë”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Shqiptarët me Covid nuk votojnë"

Mediat serbe jehonë zgjedhjeve në Shqipëri


Hapja e kufirit/ Çudia e Drejtorisë së Policisë Kufitare greke

Qytetarët mund të kalojnë kufirin në këmbë, se autobusët…

Paralajmërohet heqja e maskave javët e ardhshme

Greqia drejt masave të tjera lehtësuese

Lejohen të kalojnë vetëm punëtorët sezonal

Kapshtica ende e mbyllur për shqiptarët!

Çfarë duhet të dini para së të udhëtoni

Greqia hap sot kufijtë për vizitorët shqiptarë!

"Kërkoni ndjesë! Krimi nuk u bë nga një shqiptar"

Zv.kryeministri shqiptar kritikon mediat greke