MENU
klinika

Nga CNN

Ndoshta Rusia nuk po planifikon një sulm ndaj Ukrainës

15.04.2021 - 08:40

I pamundur të injorohet grumbullimi i trupave: mijëra trupa ruse të vendosura afër Ukrainës; Anijet luftarake amerikane thuhet se po drejtoheshin për në Detin e Zi dhe ministria e jashtme e Rusisë i paralajmëroi ata “për të mirën e tyre”.

Ndërsa retorika armiqësore dhe lëvizjet ushtarake rreth Ukrainës janë intensifikuar, politikanët perëndimorë kanë filluar të kenë frikë nga një pushtim i hapur dhe i kanë kërkuar Rusisë dhe Vladimir Putin të “ulë tensionet”.

Rusia ka refuzuar: ministria e mbrojtjes këtë javë këmbënguli se lëvizjet e saj ishin në përgjigje të “kërcënimit” të stërvitjeve të NATO-s në Evropë.
Pastaj Putin mori një telefonatë nga Shtëpia e Bardhë.

“Në lojën e Putinit, Biden ka reaguar menjëherë,” argumenton gazetari Konstantin Eggert, pasi Joe Biden bëri thirrjen e tij të parë në Kremlin dhe propozoi takimin me Putinin “në muajt e ardhshëm”.
Vetëm disa javë pasi presidenti amerikan pranoi me një intervistues se udhëheqësi rus ishte “një vrasës”.

Lëvizja e re e Presidentit Biden është tani një temë e re debati parandalimi i katastrofës ose një koncesion i gabuar por përpara një takimi të nivelit të lartë, rreziku i veprimeve të mëdha ushtarake nga Rusia sigurisht zbehet.

“Kjo do të ishte me të vërtetë joshtetërore: një shuplakë në fytyrën e Biden,” i tha Eggert BBC. “Por fakti që ishte Biden ai që sugjeroi që ata të takoheshin i jep Putinit avantazhin”.

TV shtetëror rus sigurisht që mendon kështu. Drejtuesit dhe mysafirët në emisionet e bisedave politike kanë përshëndetur shfaqjen e forcës së Moskës, duke pretenduar se vendi i tyre i rezistoi armiqësisë së SHBA dhe NATO. Një komentator deklaroi që Presidentit Biden “e kishte braktisur atë”.

Senatori Konstantin Kosachev argumentoi se SH.B.A. kishin kuptuar se ishte “e pamundur të arrihej epërsia ushtarake mbi Rusinë” dhe të dy vendet kishin nevojë të ktheheshin në dialog.

Lëvizja e fundit e trupave të dukshme të Rusisë gjithmonë dukej si madhështore nga një vend i cili ka hequr dorë nga përpjekjet për t’u pëlqyer dhe tani dëshiron që Perëndimi të ketë frikë prej tij.

Kur Vladimir Putin dërgoi trupa dhe pajisje në Ukrainën lindore shtatë vjet më parë, ato ishin operacione sekrete që janë mohuar edhe sot e kësaj dite.
Këtë herë, Rusia duket më e vendosur për të dërguar sinjale kërcënuese.

“Mendimi im është se ka të bëjë me parandalimin,” thotë Andrei Kortunov, kreu i Këshillit Rus të Çështjeve Ndërkombëtare. Ai tregon përforcimet e fundit të Kievit në Ukrainën lindore dhe argumenton se veprimet e Rusisë janë për të shmangur çdo lëvizje për të rimarrë zonat e kontrolluara nga militantët e mbështetur nga Rusia.

Një zyrtar i lartë i Kremlinit paralajmëroi se një veprim i tillë ushtarak do të ishte “fillimi i fundit të Ukrainës”, qeveria e së cilës ishte si një fëmijë “që luan me zjarrin”.

Këto ditë, Rusia ka një justifikim për të ndërhyrë: rreth gjysmë milioni njerëz në “Republikat Popullore” të vetëshpallura të Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës Lindore u janë lëshuar pasaporta ruse që nga fillimi i luftimeve në 2014.

“Unë mendoj se do të ishte e vështirë për Kremlinin të mos vinte në shpëtimin e tyre nëse këto” republika “përballeshin me një kërcënim të humbjes së madhe,” thotë Kortunov, duke theksuar se ushtria e Ukrainës ishte e pajisur dhe e trajnuar dukshëm më mirë tani falë mbështetjes së SHBA dhe Evropës.

Por ai ende dyshon se Vladimir Putin po planifikon një ndërhyrje.
“Unë nuk shoh asgjë që Kremlini mund të fitojë nga angazhimi i drejtpërdrejtë ushtarak në krizën e Ukrainës. Unë mendoj se politika ruse është më e përqendruar në ruajtjen e status quo-së dhe supozimin se Ukraina do të largohet nga ngritja e problemeve dhe lodhja e Ukrainës në Perëndim,” Thotë Kortunov.

Audienca tjetër për manovrat e Moskës është më larg.
Për SH.B.A. ka një paralajmërim se Rusia ende e konsideron fatin e fqinjit të saj biznesin e saj dhe mbetet veçanërisht kundër qëllimit të Ukrainës, për t’u bashkuar me NATO.

Por disa zbulojnë një qëllim tjetër: përpjekjen për të shmangur sanksionet e reja të ashpra që administrata Biden po kërcënon për hakmarrje për ndërhyrjen e zgjedhjeve ruse, sulmet e piraterisë dhe më shumë.

“Rusia po përpiqet të rrisë aksionet: të tregojë se mund t’u shkaktojë kosto atyre që përpiqen t’i shkaktojnë Rusisë, edhe nëse kjo është e pamatur dhe mund të rezultojë në sanksione më të ashpra”, argumenton analisti i politikës së jashtme Mikhail Troitskiy.

“Unë mendoj se kjo është logjika prapa këtij përshkallëzimi e cila është e rrezikshme sepse në një moment mund të dalë jashtë kontrollit,” shton ai.

Pavarësisht bisedave të rinovuara në TV shtetëror të ukrainasve “fashistë”, ka pak kuptim që lufta e gjithanshme do të ishte e popullarizuar në mesin e rusëve që tashmë përballen me Covid, sanksionet dhe ndikimin e një çmimi të ulët të naftës.

Andrei Kortunov beson se “potenciali mobilizues” i aventurave të politikës së jashtme tani është “pothuajse i varfëruar” me njerëz më të shqetësuar për problemet e tyre sesa në kontekstin më të rehatshëm të vitit 2014.

Lufta e Rusisë në vitin 2008 me Gjeorgjinë është një paralajmërim i zymtë se sa shpejt një konfrontim i tillë mund të përshkallëzohet dhe ekziston gjithmonë vërejtja se askush nuk besonte se Vladimir Putin do të guxonte të aneksonte Krimenë.

Por mbrojtja e Donbas ka të ngjarë të jetë një operacion shumë më i përgjakshëm dhe më i rrezikshëm.

Synimet e Putinit mund të bëhen më të qarta javën e ardhshme kur ai do të mbajë fjalimin e tij vjetor “shteti i kombit”, një podium që ai e përdor shpesh për të folur kundër Perëndimit.

Por telefonata nga Joe Biden mund t’i ketë dhënë atij mundësinë të tërhiqet nga kjo luftë e veçantë.
“Unë mendoj se Putini tërhoqi vëmendjen, ai e vuri veten në fokus jo vetëm të Evropës, por administratës së SHBA,” thotë Konstantin Eggert. “Ai arriti t’i trembë ata dhe atij i pëlqen ta bëjë atë.”
tha Mikhail Troitskiy.

“Nëse Rusia nuk sheh sanksione të mëdha amerikane që prekin interesat e saj jetike, atëherë ajo mund të konsiderojë tërheqjen e trupave nga kufiri,” beson ai.

“Një mënyrë tjetër për të ulur tensionet është që ata të arrijnë kulmin, siç ndodhi në krizën e raketave Kubane. Por kjo do të ishte shumë e pakëndshme.”

 

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ F.H Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vijon shtimi i trupave ushtarake ruse pranë kufirit Ukrainas

A po përgatitet Rusia për luftë me Ukrainën?