MENU
klinika

Forcat ruse po grumbullohen në kufirin e Ukrainës...

“Putini po luan me zjarrin”!

10.04.2021 - 16:55

Për një ushtri të caktuar për të maskuar lëvizjet e saj, sigurisht mënyra më e keqe për të maskuar një pushtim të mundshëm të afërt të një vendi është duke u përgatitur haptas për të.

Ky është paradoksi rreth mbledhjes së dukshme të rusëve në perëndim të vendit, jo shumë larg kufirit ukrainas. Mos vallë Moska po përpiqej të ndryshonte ngërçin ushtarak rreth rajonit separatist Donbas – që u cungua nga Ukraina në 2014 – a do të dëshironte të telegrafonte lëvizjet e saj në mënyrë të qartë?

Sinjalet e Rusisë janë të dukshme. Videot e pamëshirshme të mediave sociale tregojnë autokolona të blinduara që lëvizin drejt zonës së përgjithshme kufitare. Këto u çuan nga burime të hapura inteligjente të inteligjencës @ CITeam_en duke parë një kongregacion me qindra automjete, jo larg nga qyteti rus i Voronezh. Kjo është akoma mbi 100 milje nga Ukraina, por është një ngarkesë e konsiderueshme që u kap në imazhet satelitore nga grupi i teknologjisë Maxar.

Një grumbullim automjetesh në zonën e trajnimit Pogonovo, parë në imazhin satelitor të Maxar.

Shtëpia e Bardhë tha këtë javë se Rusia tani ka më shumë trupa pranë kufirit me Ukrainën se çdo herë që nga viti 2014 – kur gadishulli i Krimesë u aneksua. Më në jug, raportet e inteligjencës ushtarake kanë vlerësuar se rreth 4000 forca të armatosura ruse ishin parë të lëviznin në Krime, i tha CNN një zyrtar amerikan i mbrojtjes.

Pamjet satelitore tregojnë ndërtime të mëdha ushtarake ruse në Arktik.

Edhe Moska gjithashtu po flet për lojën. Ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu ka njoftuar inspektime të parakohshme të gatishmërisë për ushtrinë. I dërguari i Kremlinit për konfliktin, nënkryetari i administratës presidenciale Dmitri Kozak, tha se Moska, ashtu si gjithmonë është nënkuptuar, do të vijë në mbrojtje të popullsisë lindore të Ukrainës nëse është e nevojshme. Dhe ai tha se fillimi i një konflikti do të ishte “fillimi i fundit të Ukrainës”. Deklaratat e Rusisë janë goxha të zhurmshme.

Nga ana e Ukrainës, Presidenti Volodymyr Zelensky ka lëvizur disa njësi më afër Donbas dhe bëri një udhëtim me profil shumë të lartë të enjten. Ashtu si udhëheqësi rus Vladimir Putin, vlerësimet e brendshme të Zelensky nuk janë aq të shëndetshme. Ai foli gjuhën e paqes. Ai u përpoq të ishte afër trupave, i vetëdijshëm se Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se do të qëndrojë pranë tij.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se është “gjithnjë e më e shqetësuar nga agresionet ruse të përshkallëzuara së fundmi në Ukrainën lindore” dhe zyrtarët amerikanë gjithashtu kanë lënë të kuptohet se ata mund të dërgojnë anije luftarake në Detin e Zi, një sinjal i përfshirjes në rritje, edhe pse avionët amerikanë kanë monitoruar rregullisht atë zonë. Kancelarja gjermane Angela Merkel i kërkoi Putinit të tërhiqte forcat e tij përsëri gjatë një telefonate të Enjten. Të gjithë po shqetësohen me ritme të shpejta.

Spekulimet për atë që vjen më tej në luftën më të madhe tokësore në Evropë në dy dekada janë po aq të mëdha. Ndërkohë, kostoja e vetme e Kremlinit deri më tani është fatura e karburantit për të lëvizur shumë rezervuarë përreth.

Pyetja kryesore ende pa përgjigje është cili do të ishte qëllimi i Rusisë në një ndërhyrje ushtarake. Disa analistë kanë spekuluar se mund të përmbytë zonat separatiste dhe zonat fqinje të konfliktit me një forcë të madhe ruse “paqeruajtëse”, e krijuar për të imponuar vullnetin dhe rregullat e saj në zonë duke aneksuar në mënyrë serioze Donbas.

Megjithatë kjo pothuajse do të garantonte një përgjigje perëndimore, ka të ngjarë në fillim në formën e sanksioneve. Do të arrihej gjithashtu për Moskën në thelb të njëjtin kontroll që ka tani në këto zona, megjithëse me shumë pajisje të shtrenjta ruse në lojë.

Opsioni i dytë i hedhur nga analistët përfshin krijimin e një korridori tokësor midis Donbasit separatist në lindje dhe Krimesë, gadishullit të aneksuar në jug të Ukrainës. Për vite, uji ka qenë një burim i pakët në Krime, një krizë të cilën një zyrtar i lartë ukrainas e paralajmëroi dy vjet më parë mund të arrinte një fazë kritike në verën e vitit 2019. Ai vazhdon ende, së bashku me sfidën më të gjerë për Moskën për të mbajtur një standard të jetës në Krime përmes furnizimeve në det, dhe mbi një urë të vogël, të re që ka bërë nëpër ngushticën Kerch. Nuk është një gjendje e qëndrueshme e punëve për blerjen e fundit të Rusisë në një periudhë afatgjatë.

Por një korridor tokësor – një rrip që përshkon qytetin ukrainas të Mariupol dhe në zonën e Armiansk mbi Krime – do të ishte gjithashtu jashtëzakonisht i prekshëm për çdo forcë pushtuese ruse. Ata do të kapeshin midis Detit Azov dhe një ushtrie ukrainase shumë të zemëruar, të pajisur më mirë se më parë. Për ta mbajtur atë korridor në mënyrë efektive, ata do të duhet të futen më thellë në Ukrainë dhe më pas të përballen me më shumë rezistencë nga ushtria ukrainase dhe popullsia lokale. Kohë e gjatë është shpresa nga 2014 që ushtarët rusë do të shihen si “çlirues” nga një qeveri e korruptuar e Kievit. Armiqësia është shumë më e prekshme.

Kështu që detyra përpara ushtrisë ruse është ose të bëjë aq pak sa sanksionet e pashmangshme perëndimore duken të imponuara për përfitime minimale. Ose bëni aq shumë saqë duhet të pushtoni pjesë të mëdha të Ukrainës për vite me rradhë. Është një rrëmujë në të dy mënyrat.

Në sytë e Moskës atëherë, një mundësi ndoshta shumë më e mirë është që të grumbullojë forcat e saj, të bëjë zhurma të mëdha në lidhje me dëshirën e Ukrainës për luftë, të lë të kuptohet për diplomacinë dhe të përdorë dorën e saj me doreza të metaleve të rënda përtej kufirit për të detyruar një zgjidhje më të mirë, të negociuar. Kjo natyrisht supozon se kreu i Kremlinit është gjithmonë duke marrë vendimet më të mira. Putini është gjithashtu i aftë të teprojë ose të ndërmarrë veprime të çmendura.

Një pushtim i tretë i Ukrainës në 2021 është gjithashtu një lojë më e rrezikshme për Putin sesa ai që mori në 2014-15. Presidenti i SHBA Biden e ka bërë të qartë se ai do t’i ofrojë “mbështetje të palëkundur” Kievit. Mendimi i Uashingtonit është ngurtësuar në mënyrë të pakthyeshme ndaj idesë se Rusia është një kërcënim. Dhe lideri ukrainas Zelensky, sa është i papërvojë politikisht dhe ushtarakisht, pa dyshim që do të përfitojë brenda vendit nga tërheqja në një konflikt që ai nuk e ka filluar.

Megjithatë, mbeten dy rreziqe të qëndrueshme, të papërcaktueshme. E para është që Putini mund të shohë, midis të gjithë kaosit të javëve të ardhshme, një moment mundësie për të goditur dhe thjesht të vendosë të merret me pasojat më vonë. E dyta është rreziku i pashmangshëm i grumbullimit të forcave të zemëruara në të dy anët e një linje frontale tashmë aktive. Një gabim ose rritje e papritur nga secila palë mund të spiralizohet në një luftë më të madhe.

Nëse Moska mendon se rruga më e mirë është diplomacia, atëherë do të ishte më mirë të ndodhte së shpejti.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ F.H Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN