MENU
klinika

Çfarë ka në plan të bëjë Putini?

Rusia kërcënon Ukrainën dhe i dërgon një mesazh Amerikës

02.04.2021 - 12:36

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi të enjten Moskën për vendosjen e trupave në kufirin e vendit të tij ndërsa Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Rusinë kundër “frikësimit” të Ukrainës.

Kiev është ende në një konflikt me separatistët e mbështetur nga Rusia që nga viti 2014 dhe këtë javë zyrtarët ukrainas raportuan lëvizjen e trupave ruse në Krime të aneksuar dhe në kufi, pranë territoreve të kontrolluara nga separatistët e mbështetur nga Moska.

Të enjten, ministrat e Zelensky diskutuan situatën e përshkallëzuar të sigurisë me aleatët perëndimorë, përfshirë Sekretarin e Mbrojtjes të Sh.B.A. Lloyd Austin.

Zelensky tha në një deklaratë se “stërvitjet ushtarake dhe provokimet e mundshme përgjatë kufirit janë lojëra tradicionale ruse”.

Ai akuzoi Moskën për përpjekjen për të krijuar “një atmosferë kërcënuese” ndërsa Kiev shpreson të rifillojë një armëpushim të ndërmjetësuar vitin e kaluar.

Departamenti i Shtetit i SHBA tha se ishte “absolutisht i shqetësuar nga përshkallëzimet e fundit të veprimeve agresive dhe provokuese ruse në Ukrainën lindore”.

“Ajo për të cilën ne do të kundërshtonim janë veprime agresive që kanë për qëllim të frikësojnë, të kërcënojnë, partnerin tonë Ukrainën,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

Disa vëzhgues thanë se grumbullimi i raportuar i trupave ruse ishte një provë për administratën e Presidentit të SHBA Joe Biden, i cili shkaktoi trazira në Moskë muajin e kaluar duke e quajtur homologun e tij rus Vladimir Putin një “vrasës”.

Këtë javë, Moska dhe Kyiv fajësuan njëri-tjetrin për një rritje të dhunës midis forcave qeveritare dhe separatistëve të mbështetur nga Kremlini në Ukrainën lindore, e cila ka dëmtuar armëpushimin.

Zelensky tha se 20 ushtarakë ukrainas ishin vrarë dhe 57 të plagosur që nga fillimi i vitit.

Veçmas, ushtria njoftoi se një ushtar ukrainas ishte plagosur në një sulm që ua hidhte fajin separatistëve.

Të enjten, shefi i mbrojtjes i SHBA Austin telefonoi homologun e tij ukrainas, Andriy Taran, tha ministria e mbrojtjes e Ukrainës.

Austin tha gjatë thirrjes se Uashingtoni nuk “do ta linte Ukrainën vetëm në rast të përshkallëzimit të agresionit rus”, tha ministria.

Inteligjenca ushtarake e Ukrainës akuzoi Rusinë se po përgatitet të “zgjerojë praninë e saj ushtarake” në rajonet lindore të Donetsk dhe Lugansk të kontrolluara nga separatistët.

Në një deklaratë, shërbimi i inteligjencës tha se “nuk përjashton” një përpjekje të forcave ruse për të lëvizur “thellë në territorin ukrainas”.

Një zyrtar i lartë i qeverisë ukrainase, duke folur në kushte anonimiteti, pretendoi se ushtria ruse po praktikonte “koordinimin ushtarak” me separatistët.

“Nga mesi i prillit njësitë e tyre luftarake do të jenë gati për një ofensivë,” i tha zyrtari AFP.