MENU
klinika

Gjuriq pas paralajmërimit për reciprocitet

“Vuçiç nuk i lejon kërcënimet e Kurtit”

13.04.2021 - 08:43

Në Serbi kanë reaguar pas paralajmërimit të Qeverisë së Kosovës për rikthim të masës së reciprocitetit, raporton Gazeta Express.

Një nga zyrtarët që ka reaguar është edhe ish-drejtori i të ashtuquajturës zyrë serbe për Kosovën.

Ambasadori serb në Washington, Marko Gjuriq vlerësoi se paralajmërimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për rivendosjen e masave reciproke, është një përpjekje për t’iu adresuar Serbisë në gjuhën e ultimatumeve dhe shantazheve.

Ai thotë se kjo është shumë më e rrezikshme se kërcënimet.

Ai i tha gazetës serbe “Politika” se presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe qeveria, të cilat sipas tij janë të vendosura për një dialog konstruktiv, “sigurisht nuk do të lejojnë që Kurti ose ndonjë udhëheqësi tjetër shqiptar të fus gjuhën e kërcënimeve dhe shantazheve në dialog”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Paralajmërimi për reciprocitet/ Gjuriç reagon kundër Qeverisë Kurti

“Po veprojnë në kundërshtim me letrën e Blinken”


Marrëveshja e tij për Kosovën dhe Serbinë do të zbatohet

Administrata Biden i ka kërkuar ndihmë Grenellit

Krerët shtetërorë: Bashkimi Europian është treguar i vonuar..."

“Është koha që Evropa të hapë dyert për Kosovën”

Javën e ardhshme pritet të arrijë kontingjenti tjetër i vaksinave

Kosova, në dozat e fundit të vaksinave kundër Covid-19

Vdekja e tre anëtarëve të familjes Haliti në Durrës

Flet djali i viktimës: Shkuan me simptoma të rënda në spital…