MENU
klinika

Nga Bloomberg/ Shmang një përplasje të re me Pekinin

Yellen kursen Kinën nga etiketa e manipuluesit të monedhës

13.04.2021 - 08:24

Sekretarja e Thesarit Janet Yellen do të refuzojë të emërojë Kinën si një manipuluese të monedhës në raportin e saj të parë gjashtëmujor të këmbimit të huaj, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje, një lëvizje që lejon SHBA të shmangin një përplasje të re me Pekinin.

Raporti, i cili nuk është përfunduar ende, do të pritet të Enjten, megjithëse është e paqartë se kur departamenti do ta lëshojë atë. Gjatë epokës Trump, Departamenti i Thesarit u akuzua për politizimin e raportit pasi ai e caktoi papritmas Kinën një manipulues në mes të 2019 jashtë orarit të tij të zakonshëm të lëshimit, vetëm për të hequr etiketën pesë muaj më vonë për të fituar koncesione në një marrëveshje tregtare.

Ekipi i Yellen ka diskutuar gjithashtu mundësinë e përmbysjes së një lëvizje të administratës Trump 2019 në pragjet më të ulta për të përcaktuar nëse një ekonomi po manipulon monedhën e saj për avantazh konkurrues, njerëzit thanë në kushte anonimiteti sepse bisedimet janë private. Një rikthim mund të çojë që agjencia të shkurtojë numrin e kombeve që shqyrton me gati gjysmën, thanë ata.

Administrata e Biden po kërkon ta mbajë Kinën përgjegjëse për ato që thotë se janë praktika të padrejta tregtare, së bashku me çështje të tjera si shkeljet e të drejtave të njeriut, ndërsa rishikon se çfarë të bëjë me tarifat e goditura për miliarda dollarë të mallrave kineze nga ish Presidenti Donald Trump.

Përcaktimi si një manipulues i monedhës nuk ka ndëshkime të menjëhershme, por mund të trondisë tregjet financiare. Ligji kërkon që administrata të angazhohet me vendet për të adresuar disbalancën e perceptuar të kursit të këmbimit. Dënimet, duke përfshirë përjashtimin nga kontratat e qeverisë amerikane, mund të zbatohen pas një viti nëse nuk hiqet etiketa.

Ndërsa Kina mendohet të shpëtojë nga një etiketë manipulimi në raportin e ardhshëm, zyrtarët e Thesarit janë të shqetësuar se vendi po maskon ndërhyrjen e monedhës përmes aktiviteteve në bankat shtetërore, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje.

Gjatë seancës së saj të konfirmimit në janar, Yellen u tha ligjvënësve se SHBA “duhet të kundërshtojnë” përpjekjet e kombeve të tjerë për të luajtur monedhat e tyre.

Ajo gjithashtu la të kuptohej për ndryshimin e kritereve të raportit të monedhës, duke thënë se deficitet dypalëshe tregtare nuk duhet të shihen si “një metrikë e vetme e kapur nga të gjitha”.

Në raportin e fundit gjatë administratës Trump, sekretari i atëhershëm i Thesarit Steven Mnuchin etiketoi Zvicrën si një manipulues të monedhës dhe e vendosi Indinë në listën e saj të vëzhgimit për shqyrtim më të afërt. Që atëherë, zyrtarët në ato kombe kanë injoruar kryesisht SHBA dhe po vazhdojnë lëvizjet agresive, dhe indikacionin se raporti nuk është më efektiv si dikur.

‘Rindërtoni kredibilitetin’
Nën administratën e Trump kishte një interpretim “ad hoc” të kritereve të manipulimit, sipas Eswar Prasad, një ekonomist në Universitetin Cornell i cili më parë ka punuar në ndarjen e Kinës nga Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Në vitin 2017, Mnuchin vendosi Kinën në të ashtuquajturën listën e saj të vëzhgimit të vendeve që marrin vëzhgim të shtuar për të shkaktuar një nga tre kriteret, në vend të dy që është standardi i paraqitur në raport.

Tani Thesari duhet të “rindërtojë besueshmërinë për raportin duke përdorur një grup kriteresh më të ndjeshëm dhe duke i zbatuar ato në një mënyrë të qëndrueshme në të gjithë vendet në vend se të ndryshojë procesin për të synuar specifikisht një vend të caktuar”, tha Prasad.

Raporti i monedhës së Thesarit ka pasur jehonë të veçantë në Azi, shtëpi e tetë nga 10 anëtarët e listës së monitorimit të raportit të dhjetorit përveç etiketës manipuluese të Vietnamit. Qeveritë në rajon janë ngarkuar nga tensionet SHBA-Kinë gjatë gjithë luftës tregtare të filluar nën administratën Trump, të kapur midis një partneri kritik të sigurisë dhe investimit dhe partnerit të tyre më të madh ekonomik.

Ata tani po përgatiten për potencialin që Shtëpia e Bardhë e Presidentit Joe Biden do të mbajë presionin jo vetëm mbi Kinën, por mbi disa nga aleatët apo miqtë e saj tradicionalë në rajon, përfshirë përmes vlerësimeve të politikave të monedhës vendase.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Bloomberg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Do vazhdojë SHBA të ketë një monedhë të dobët?

Bloomberg: Yellen përballet me luftën e valutave

Nga Financial Times/ Bota do të kishte 500 mld dollarë më tepër nëse...

Yellen duhet të ndalojë kombet aziatike të manipulojnë monedhat