MENU
klinika

"Ne jemi popull paqësor..."

A ka Zaev pretendime territoriale ndaj shteteve fqinje?

27.05.2021 - 11:26

“Nuk kemi asnjë dyshim pët të dhënë garanca. Ne jemi popull paqësor dhe nga ne mund vetëm të pritet ndërtim të miqësisë dhe bashkëpunimit”.

Këtë e tha kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetjet e “Fokus” me rastin e deklaratës së presidentit bullgar Rumen Radev, se Bullgaria dëshiron garanca të qarta për sigurinë e tyre dhe interesat kombëtare.

Zaev tha se nëse shikohet edhe emri i shtetit “Maqedonia e Veriut”, i njëjti sipas tij, tregon se shteti nuk ka pretendime territoriale ndaj Bullgarisë ose vendeve tjera fqinje.

“Përfundimisht mendoj se presidenti Radev, që është lider evropian, mund të bëjë hapa pozitiv, me çka do t’i jep mundësi zhvillimit të miqësisë sonë dhe të mos mbeten gjurmë në mes dy popujve”, tha Zaev.

Ai shtoi se me qëllim që procesi të ketë sukses ka marrëveshje që të mos shpalosen detaje.

“Unë marr përgjegjësinë e plotë për veprimet dhe politikat e mia, siç marrë pjesë në sukses. Sot, shteti ynë respektohet më shumë se kurrë”, tha Zaev, duke përmendur zgjidhjen për çështjen e emrit me Greqinë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë kërkon Rusia në Ballkanin Perëndimor?

Analiza në DW: Moska po zgjeron ndikimin e saj, synimi është të…

Kur 300,000 votues janë baraz me 9 deputetë

Arrestimi i Gruevskit, si kripa në sallatën maqedonase

Propozon një samit të jashtëzakonshëm

Pendarovski: M. e Veriut nuk është penalizuar nga Shqipëria