MENU
klinika

Analiza

“Biden po e shpërblen Putinin”, pse samiti është ide e keqe?

28.05.2021 - 12:55

Kur Presidenti Joe Biden takohet me homologun e tij rus Vladimir Putin në qershor, ai do të jetë një nga samitet më të shikuara të vitit.

Por ka dyshime nëse samiti mund të arrijë shumë, duke pasur parasysh gjendjen e dobët të marrëdhënieve.

Dhe jo të gjithë janë të lumtur që samiti madje do të zhvillohet, veçanërisht për shkak të ndalimit të liderit të opozitës Alexei Navalny dhe shfaqjes së Rusisë të mbështetjes për Bjellorusinë pasi fqinji rus devijoi një fluturim tregtar për të lejuar Minskun të Dielën të arrestojë një kritik të shquar të Presidentit Alexander Lukashenko .

Senatori Ben Sasse, një anëtar i Komitetit të Zgjedhur të Senatit për Inteligjencën, ishte midis atyre që shprehën mosmiratimin e samitit Biden-Putin.

Në një deklaratë, Republikani i Nebraskës pyeti: “Ne po e shpërblejmë Putinin me një samit?”

Të dy Shtetet e Bashkuara dhe Rusia publikuann deklarata të shkurtra të martën duke njoftuar samitin.

“Udhëheqësit do të diskutojnë për gamën e plotë të çështjeve të ngutshme, ndërsa ne kërkojmë të rikthejmë parashikueshmërinë dhe stabilitetin në marrëdhëniet SHBA-Rusi,” tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki në një deklaratë të shkurtër.

Në një konferencë për shtyp, Psaki u pyet nga disa gazetarë se çfarë lloj mesazhi u dërgoi kundërshtarëve takimi i Biden me Putin. Ajo këmbënguli se samiti nuk ishte një “shpërblim” për Rusinë. “Kështu funksionon diplomacia,” tha ajo.

“Ne nuk takohemi vetëm me njerëz vetëm kur jemi dakord. ╦htë e rëndësishme të takohemi me udhëheqësit kur kemi një sërë mosmarrëveshjesh, siç bëjmë me udhëheqësin rus ”.

Analistët thonë se samiti, i vendosur të zhvillohet në 16 qershor në Gjenevë, do të paraqitet si një fitore për Moskën.

Samiti do të jetë vizita e parë e huaj e Putinit që nga janari 2020.

Daragh McDowell, kreu i Evropës dhe analisti kryesor i Rusisë në Verisk Maplecroft, tha se samiti ishte i favorshëm për të dy palët.

“Sigurisht që ka një përfitim të brendshëm politik për Putinin në samitin, i cili do të përdoret për të portretizuar Rusinë si një fuqi të madhe të barabartë me SHBA. Megjithatë, të njëjtat përfitime vlejnë për Biden, i cili do të jetë në gjendje të kontrastojë sjelljen e tij me Presidentin Trump në samitin e korrikut 2018 në Helsinki, për të forcuar pozitën e tij të brendshme, si dhe për të qetësuar aleatët e SHBA. ”

Përkthyer dhe përshtatur nga CNBC/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Forcat ruse po grumbullohen në kufirin e Ukrainës...

“Putini po luan me zjarrin”!