MENU
klinika

Analiza

Edhe tani SHBA nuk po e kursen arrogancën me BE-në…

26.05.2021 - 16:04

Ndërkohë që Joe Biden po përgatitet për udhëtimin e tij të parë jashtë vendit si president, udhëheqësit evropianë po vërejnë një ndryshim në ajrin transatlantik.

Arroganca armiqësore dhe e keqe amerikane e Donald Trump është zhdukur, zëvendësuar nga arroganca më e sjellshme dhe miqësore amerikane që ata mbajnë mend – jo gjithmonë me dashuri – nga marrëdhëniet e tyre me presidentët e mëparshëm të SHBA.

Ndërsa përfunduan një samit në Bruksel të Martën, krerët e shteteve dhe qeverive të BE thanë se kishin vepruar me shpejtësi për t’iu përgjigjur përgjimit dhe uljes së detyruar të një avioni pasagjerësh nga Bjellorusia, dhe ata vunë në dukje se Biden i kishte bërë jehonë zemërimit të tyre, vlerësuan BE-në masa dhe duket se po ndiqnin shembullin e Evropës në përgatitjen e sanksioneve dhe masave të tjera ndëshkuese.

Në të njëjtën kohë, disa udhëheqës vunë në dukje faktin se Shtëpia e Bardhë e Biden nuk u kishte dhënë atyre asnjë komunikim zyrtar përpara njoftimit të hënën se ishte arritur një marrëveshje për të mbajtur një samit me Presidentin rus Vladimir Putin në Gjenevë muajin tjetër.

Ka pak dyshime që marrëdhëniet transatlantike janë përmirësuar jashtëzakonisht që nga largimi i Trump, i cili u kënaq me keqtrajtimin e aleatëve evropianë, e quajti BE “një armik” dhe tha se u krijua “për të dëmtuar SHBA në tregti”.

Javën e kaluar, Brukseli dhe Uashingtoni arritën një marrëveshje për të parandaluar një përshkallëzim në 1 qershor të tarifave hakmarrëse të BE-së për motoçikletat e prodhuara në SHBA, burbon dhe produkte të tjerë që u vendosën në përgjigje të tarifave të Trump për çelikun dhe aluminin evropian.

Dhe në mars, BE, Kanada, SHBA dhe MB u koordinuan për të vendosur sanksione ndaj zyrtarëve të qeverisë kineze për abuzimet e të drejtave të njeriut.

Por udhëheqësit evropianë kanë ngrënë gjithashtu supozimin midis zyrtarëve të administratës së Bidenit se aleatët e BE do të ndjekin me kujdes udhëheqjen e Uashingtonit.

Zyrtarët e BE-së thanë se nuk ndihmon që më shumë se katër muaj pas inaugurimit të Biden, presidenti ende nuk ka emëruar një ambasador në BE ose në NATO.

E gjithë kjo ka kontribuar në një kuptim në disa kryeqytete të BE-së, përfshirë Parisin, që BE duhet të demonstrojë pavarësi strategjike.

Pas atyre dy mbledhjeve, Biden do të takohet në Bruksel me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Një takim i ngjashëm midis udhëheqësve të BE dhe Kryeministrit Kanadez Justin Trudeau është gjithashtu në proces. Biden pritet të shkojë në Zvicër për t’u takuar me Putinin.

Zyrtari i BE-së tha “Ata nuk na thanë se do të shpallnin samitin e tyre me Putinin,” tha zyrtari. “Pse duhet të flasim me ta së pari para se të reagojmë ndaj diçkaje që ka ndodhur në oborrin tonë të shtëpisë?”

Zyrtarët dhe diplomatët thanë se procesi i zhvillimit të sanksioneve që mund t’u rezistojnë sfidave ligjore nuk do të ishte i lehtë.

Pas samitit të martën, Merkel vuri në dukje se uniteti i BE për t’iu përgjigjur Bjellorusisë theksoi mosmarrëveshjet e vazhdueshme midis 27 vendeve anëtare rreth marrëdhënieve dhe politikës ndaj Rusisë.

Nëse vendet e BE nuk mund të gjejnë konsensus midis tyre, është e vështirë të presësh marrëveshje të plotë me Uashingtonin, Londrën, Otava ose Tokion, thanë diplomatët e tjerë.

Një tjetër zyrtar i lartë tha se këto ndryshime të pashmangshme ishin një arsye që Evropa të përcaktojë rrugën e saj.

“Është e rëndësishme nga njëra anë të bashkëpunojmë, të koordinojmë me të gjithë partnerët e një mendjeje”, tha zyrtari.

“Është e rëndësishme gjithashtu të kemi vizionin tonë për Evropën në një periudhë afatshkurtër, afatmesme, afatgjatë kur bëhet fjalë për përparësitë tona”, shtoi ai.

Përkthyer dhe përshtatur nga Politico.eu/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza e Project Syndicate

A mund ta shpëtojë Biden botën?

Analiza e Project Syndicate

A mund t’i besohet përsëri Amerikës?