MENU
klinika

5 oficerë policie e ruajnë këmba këmbës

Ish-eurodeputeti ekstradohet sot nga Belgjika në Athinë

15.05.2021 - 12:05

Giannis Lagos, ish-anëtari i Agimit  të Artë në Greqi do të mbërrijë në Athinë këtë mesditë nën masa të shumta sigurie. Pesë oficerë policie do të shoqërojnë atë nga Belgjika drejt Marking.

Tetorin e kaluar Gjykata e Apelit dënoi Lagos me 13 vite e 8 muaj burg për drejtimin e një organizate kriminale.

Dënimi ndaj tij u dha në mungesë pasi ish-eurodeputeti ishte arratisur duke përdorur postin e tij në momentin kur e kuptoi që do i viheshin prangat.

Prillin e kaluar, Parlamenti Europian i hoqi atij imunitetin me një shumicë dërrmuese votash, 658 pro dhe 25 kundër. Ai u arrestua dhe u mbajt për disa muaj në Bruksel ndërsa një javë më parë u vendos ekstradimi i tij drejt Greqisë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shpërthejnë trazirat para gjykatës në Athinë

Agimi i Artë shpallet organizatë kriminale


Hapja e kufirit/ Çudia e Drejtorisë së Policisë Kufitare greke

Qytetarët mund të kalojnë kufirin në këmbë, se autobusët…

Paralajmërohet heqja e maskave javët e ardhshme

Greqia drejt masave të tjera lehtësuese

Lejohen të kalojnë vetëm punëtorët sezonal

Kapshtica ende e mbyllur për shqiptarët!

Çfarë duhet të dini para së të udhëtoni

Greqia hap sot kufijtë për vizitorët shqiptarë!

"Kërkoni ndjesë! Krimi nuk u bë nga një shqiptar"

Zv.kryeministri shqiptar kritikon mediat greke