MENU
klinika

NBA

Jazz bien sërish, Lakers bëjnë 3 fitore radhazi

13.05.2021 - 09:56

Janë luajtur vetëm 6 ndeshje së fundmi në NBA. Në përballjen e madhe të mbrëmjes Portland Trail Blazers triumfuan 105-98 ndaj Utah Jazz. Vendimtar Damian Lillard me 30 pikë, si dhe CJ McCollum me 26 pikë.

Duke iu referuar këtyre rezultateve, Portland e Dallas luftojnë për vendin e pestë në Perëndim, kur kanë mbetur dy ndeshjet e fundit të sezonit të rregullt.

Qëndrojnë në garë për këtë pozicion edhe Los Angeles Lakers, të cilët mposhtën me vetëm dy pikë diferencë Houston Rockets 122-124. Spikatën Andre Drummon me 20 pikë dhe 10 “rebound” dhe Talen Horton Tucker me 20 pikë e 10 asiste.

Tjetër paraqitje mbresëlënëse e Russell Westbrook, por që nuk mjaftoi për të shmangur humbjen e radhës të Washington Wizards ndaj Atlanta Haëks me rezultatin 116-120. Për ekipin nga Georgia spikati Trae Young me 33 pikë, 8 “rebound” e 9 asiste, i mbështetur nga Clint Capela me 17 pikë dhe 11 “rebound” dhe Bogdan Bogdanovic me 20 pikë.

Rikthehet mbi parket James Harden me Brooklyn Nets që triumfuan ndaj San Antonio Spurs 116-128. Plot 8 basketbollistë të Nets-ave arritën numër dyshifror pikësh, teksa shënuesi më i mirë rezultoi Landry Shamet më 21 pikë. Harden, u mjaftua me 18 pikë.

Humbje surprizë për Boston Celtics përballë Cleveland Cavaliers 94-102. Suksesi i skuadrës nga Ohio erdhi veçanërisht falë 30 pikëve dhe 14 “rebound” të një Kevin Love të ringjallur, ndërsa Collin Sexton shtoi 28 pikë dhe 8 asiste.

Fitore e lehtë e Dallas Mavericks, që iu imponuan 107-125 New Orleans Pelicans. Luka Doncic  e mbylli takimin si më i miri mbi parket me 33 pikë, 8 “rebound” dhe 8 asiste, ndërsa Tim Hardaway Jr. shtoi 27 pikë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN