MENU
klinika

Nga CNN

Juria e Madhe merr në shqyrtim akuzat ndaj Trump

26.05.2021 - 09:02

Prokurori i lartë i Manhattan ka mbledhur një juri të madhe që pritet të vendosë nëse do të padisë ish-Presidentin Donald Trump nëse prokurorët paraqesin akuza penale në hetimin e tyre të Organizatës Trump, thanë dy njerëz të njohur me këtë çështje për Washington Post.

Trupi gjykues, i thirrur nga Prokurori i Qarkut në Manhattan, Cyrus Vance, mund të vendosë gjithashtu të padisë drejtuesit në Organizatën Trump ose vetë biznesin nëse paraqiten akuza penale, raportoi Post.

Juria e madhe është vendosur të ulet për tre ditë në javë për gjashtë muaj, sipas gazetës, dhe ka të ngjarë të dëgjojë çështje përtej hetimit të Organizatës Trump gjatë asaj kohe.
CNN i është drejtuar Organizatës Trump për koment.

Pa referuar në mënyrë specifike lajmet për mbledhjen e jurisë së madhe, ish Presidenti tha në një deklaratë të martën në mbrëmje, “KY është një vazhdim i gjuetisë më të madhe të shtrigave në historinë amerikane. Filloi ditën kur unë zbrita shkallët lëvizëse në Trump Tower, dhe nuk ndaloi kurrë.”

Zyra e avokatit të rrethit Manhattan nuk pranoi të komentonte kur arriti nga CNN të martën.

Lajmet e panelit sinjalizojnë se ekipi i prokurorëve të Vance të cilët kanë hetuar Organizatën Trump për më shumë se dy vjet mund të jetë afër fundit të hetimit të tyre.

Prokurorët po shikojnë nëse Organizata Trump ka mashtruar huadhënësit dhe kompanitë e sigurimeve në lidhje me vlerën e pronave dhe nëse ka paguar taksat e duhura.

Prokurorët po kërkojnë miliona faqe dokumentesh, përfshirë deklaratat tatimore të Trump, të cilat ata i morën në shkurt pasi Gjykata e Lartë e SHBA bllokoi përpjekjen e Trump për të ndaluar një thirrje për firmën e tij të kontabilitetit për një kohë të gjatë.

Hetimi përfshin Trump Tower, pasurinë familjare të njohur si Seven Springs, hotelin në Chicago, si dhe pagesat e parave të bëra për të heshtur Stormy Daniels, ylli i filmave për të rritur që pretendon një lidhje me Trump. Trump e ka mohuar aferën.

Hetimi i prokurorit të rrethit Manhattan tërhoqi vëmendjen në fillim të këtij muaji pas lajmit se Prokurori i Përgjithshëm i New York-ut Letitia James ishte bashkuar me hetimin.

Hetimi i zyrës së prokurorit të përgjithshëm mbi Organizatën Trump, i cili ka filluar që nga viti 2019, do të vazhdojë gjithashtu si një hetim civil, por zyra së fundmi informoi zyrtarët e Organizatës Trump për përbërësin kriminal.

“Ne kemi informuar Organizatën Trump se hetimi ynë mbi organizatën nuk është më thjesht në natyrë civile.

Tani jemi duke hetuar në mënyrë aktive Organizatën Trump në një kapacitet kriminal, së bashku me Manhattan DA,” tha zëdhënësi i James Fabien Levy për CNN.

“Ne nuk kemi asnjë koment shtesë.”

 

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN