MENU
klinika

Ambasadorja Yuri Kim në “Defender Europë 21″

“Kjo stërvitje historike është fillimi i gjërave edhe më të mëdha që do vijnë”

04.05.2021 - 09:33

Nisi këtë të martë në Portin e Durrësit stërvitja “Defender Europë 21”, të cilën, ambsadorja amerikane Yuri Kim e ka quajtur historike.

“Kjo stërvitje historike besoj është fillimi i gjërave edhe më të mëdha që do vijnë, do stërvitemi më shpesh e do punojmë edhe më afër. Mbetemi krah për krah me ju sot nesër e përgjithmonë”, u shpreh diplomatja amerikane.

“Cfarë dite të lavdishme kemi përpara nesh. Në këtë ditë historike përgëzoj FA dhe Ministrine e Brendshme poer orgainizmin e ceremonisë.

Jemi të nderuar që bashkohemi me ju në këtë aktivitet për nisjen e stërvitjes Defender Europe 21.

Përreth rajonit vihet re që Shqipëria është pjesë e më shumë aktiviteteve se cdo vend në rajon. Nuk është rastësore.

Së pari roli i Shqiperise në aleancë është më i rëndësishem se kurrë.

Shqiptarët kanë luftuar prane nesh krah për krah në konflikte të shumta përreth globit,kurrë s’do i harrojmë sakrificat tuaja e gjihtmone do u jemi mirenjohes qe kur Amerika ka nevoje per ju, kur aleantet, NATO është aty e Shqipëria është gjithmonë krah nesh.

E njohim trimërinë tuaj e jemi të nderuar tu quajmë aleatët tanë.

Shqiperia është vend i vecantë, me vendndodhje strategjike, si anëtare e aleancës ofron nje vend bazë të rëndësishme që i jep munesine NATO e SHBA për tu përgjigjur emergjencave e krizave rajonale shpejt e ne menyre efektive.

“Defender” pergatit per kete koncept, demontron aftesine per te hyrë në Evropen Juglindore përmes Shqiperise e për të pritur forca shumëkombëshe.

S’keni hezituar kurrë të ofroni trupat apo të prisni aleatët në vendin tuaj.

Na e keni treguar potencialinj strategjik e taktik, ju kemi dëgjuar e jemi këtu. Jemi mirënjohës për mikpritjen, partneritetin e kurajën tuaj.

Stervitje histiorike. Ky operacion mbeshtetes demonstron aftesine e shba për të dërguar forca ushtarakke strategjikisht në vendin ku duhet e për ta bërë këtë shpejt.

Pergatitja jone per kete koncept na kujton qe perhkushtimi i SHBA ndaj NATO është i hekurt”, tha ambasarorja.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Bën bashkë Ramën dhe Metën

Nis në Durrës “Defender Europe 2021”