MENU
klinika

Nga Bloomberg

Kriza e Gjermanisë dhe fundi i epokës së Merkel

23.05.2021 - 17:23

Ekonomia e Gjermanisë po duron një moment fluksi ndërsa përpiqet të shkundë krizën e koronavirusit, ndërkohë që epoka e Kancelares Angela Merkel po mbaron.

Në vetëm katër muaj të mërkurën, votuesit do të zgjedhin një qeveri të re në një zgjedhje që krijon një pikë kthese pasi ajo lë një boshllëk politik pas 16 vitesh në detyrë, shoqëruar nga një ndjenjë e biznesit të papërfunduar në rimbledhjen e motorit të rritjes së kontinentit.

Detyra që tani do t’i kalojë pasardhësit të Merkel, i cili duhet të përballet me sfidën se si të rindërtojë ekonominë më të madhe të Evropës dhe të korrë mundësitë e botës pas krizës, pa humbur avantazhin e saj.

Ndërsa pandemia mund të jetë një katalizator për ndryshimin, puna përsëri nuk do të jetë e lehtë. Së pari, rimëkëmbja e vendit duhet të mbahet plotësisht plotësisht, me të dhëna që duhen këtë javë për të treguar shkallën e dëmit ekonomik të shkaktuar gjatë bllokimeve në fillim të vitit.

Forma e koalicionit të ardhshëm mund të përcaktojë se sa shpejt Gjermania rifillon drejtësinë e saj të zakonshme fiskale. Shumë shpejt një tërheqje e mbështetjes mund të dëmtojë reagimin, një rrezik i theksuar nga Fondi Monetar Ndërkombëtar javën e kaluar.

Qeveria e re do të duhet të vendosë imagjinatën dhe përpjekjen për të rimenduar një model rritjeje të bazuar në prodhime të nivelit të lartë, në një ekonomi globale ku prosperiteti më i madh gjenerohet në fusha edhe më fitimprurëse siç është teknologjia.

Shtylla kurrizore e biznesit të Gjermanisë ka një potencial të madh, siç tregohet nga BioNTech SE, vaksina inovative e së cilës ishte e para në botën perëndimore që u miratua për përdorim. Por edhe me fitues të tillë në bord, gara për të krijuar një të ardhme të suksesshme do të jetë e ashpër.

Diku tjetër, Grupi i Shtatë Shefave të Financave zhvillojnë një takim virtual dhe bankat qendrore në Indonezi, Nigeri, Kenia dhe Zelandën e Re vendosin norma.

SHBA
Në SHBA, investitorët do të shikojnë të dhënat e Prillit mbi shpenzimet personale, porositë e mallrave të qëndrueshme dhe shitjet e shtëpive për të vlerësuar forcën e rimëkëmbjes në fillim të tremujorit të dytë.

Disa politikëbërës në Rezerva Federale kanë vendosur të flasin, përfshirë anëtarin e bordit Lael Brainard. Ajo ka planifikuar të flasë në një konferencë kriptovalute, e cila do të jetë në qendër të vëmendjes pas udhëtimit të egër të tregut ditët e fundit.

Azia
Guvernatori i Bankës së Japonisë Haruhiko Kuroda dhe anëtari i bordit Hitoshi Suzuki do të japin pikëpamjet e tyre të fundit mbi rimëkëmbjen e pandemisë në fjalimet të hënën dhe të mërkurën. Të dhënat e CPI-së së Tokios priten më vonë gjatë javës pasi Japonia vazhdon të shohë dobësi të çmimeve pavarësisht rritjes globale të inflacionit.

Banka Indonezia takohet të martën pa ndonjë ndryshim në cilësimet e saj monetare. Banka qendrore e Zelandës së Re gjithashtu pritet të mbajë të pandryshuara normat dhe cilësimet e QE të Mërkurën me Guvernatorin Adrian Orr që ka të ngjarë të këmbëngulë që politika do të mbetet stimuluese për një periudhë të zgjatur edhe kur përmirësohet perspektiva ekonomike.

Banka qendrore e Koresë së Jugut takohet të enjten me rritjen e çmimeve mbi 2% për herë të parë në dy vjet e gjysmë. BOK do të azhurnojë parashikimet e tij dhe ka të ngjarë të qëndrojë në politikë ndërsa vazhdon të monitorojë përmirësimin e vazhdueshëm të ekonomisë.

Banka qendrore e Kinës tha të dielën se do të mbajë kursin e këmbimit të juanit në nivele “në thelb të qëndrueshme” pas komenteve të fundit nga zyrtarët e saj të cilët sugjeruan që monedha të lejohej të vlerësohej dhe autoritetet përfundimisht duhet të hiqnin dorë nga kontrolli i saj.

Evropa, Lindja e Mesme, Afrika
Në një javë të shkurtuar në pjesën më të madhe të kontinentit nga një festë të hënën, raportet më të rëndësishme përveç të dhënave gjermane shkojnë nga besimi ekonomik i rajonit euro deri në leximin përfundimtar të produktit të brendshëm bruto francez për tremujorin e parë.

Disa zyrtarë të bankës qendrore do të flasin nëpër Evropë, përfshirë në një konferencë të martën që merr pjesë Guvernatori i Riksbank Stefan Ingves dhe Kryeekonomisti i Bankës Qendrore Evropiane Philip Lane. Ndërkohë Silvana Tenreyro dhe Gertjan Vlieghe i Komitetit të Politikës Monetare të Bankës së Anglisë janë planifikuar të mbajnë gjithashtu fjalime.

Hungaria të martën ndoshta do të mbajë të pandryshuara normat e saj të interesit përpara se të bëhet banka e parë qendrore në Lindjen e Bashkimit Evropian për të filluar shtrëngimin monetar muajin tjetër për të zbutur inflacionin në rritje. Në të njëjtën ditë, politikëbërësit Çekë dhe Sllovakë diskutojnë pro dhe kundrat e miratimit të euros.

Duke u kthyer në Afrikë, të dhënat të Dielën ndoshta do të tregojnë se rritja ekonomike e Nigerisë mbeti afër zeros në tremujorin e parë pasi prodhimi i naftës dhe indeksi i menaxherëve të tij të blerjes ishin ndryshuar pak nga tre muajt e mëparshëm.

Të martën, banka qendrore e vendit pritet të mbajë normën e saj kryesore të pandryshuar, madje edhe me inflacionin në dyfishin e krye të intervalit të saj të synuar, pasi kërkon të nxisë një rimëkëmbje ekonomike. Ndërkohë, autoritetet monetare në Kenia dhe Angola pritet gjithashtu të mbajnë të Mërkurën dhe të Premten.

Turqia raporton ardhjet e turistëve të huaj për në Prill të hënën. Shpresat po zbehen për një ringjallje të verës në turizëm që do të sillte valutë të huaj shumë të nevojshme dhe do të mbështeste lira ndërsa shqetësimet rriten për rezervat e zvogëluara të bankës qendrore.

Amerika Latine
Siç është rasti gjetkë në të gjithë botën, inflacioni është kthyer shumë në fokus në Amerikën Latine. Shikoni për leximin dyjavor të Meksikës për të treguar një rënie nga viti në vit, duke zbehur disa shqetësime rreth shtrëngimit të bankës qendrore. Zëvendës Guvernatori Irene Espinosa ka përjashtuar lehtësimin e mëtejshëm dhe tha se Banxico mund të rrisë normën e saj kryesore edhe përpara Fed.

Në Brazil, parashikimet shohin leximin në mes të muajit të indeksit bazë të inflacionit që shtyn 7%, shumë më tepër se objektivi, i ndjekur nga raportet mbi masën më të gjerë të vendit të inflacionit si dhe çmimet me shumicë.

Të Mërkurën, Meksika poston të dhënat e prodhimit të tremujorit të parë, me procesverbalet e takimit të fundit të bankës qendrore të caktuar për botimin e së enjtes.

Shifrat e papunësisë braziliane dhe meksikane respektivisht mund të ndryshojnë pak dhe ende të jenë jashtë niveleve para-pandemike.

Të premten, banka qendrore e Kolumbisë do të mbajë gjithsesi, me siguri, normën e saj kryesore në një rekord-ulët 1,75%. Me shtypjen e inflacionit prej 1.95% të vendit për prillin, pesë ekonomitë e mëdha të rajonit tani të gjitha paraqesin norma interesi negative të rregulluara nga inflacioni.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Bloomberg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Anketa e Bloomberg

Euro mbijeton edhe dy dekada

Premtimet e pambajtura të Salvinit

Trumpi i Italisë, qen që leh, por nuk kafshon

Nga Bloomberg/ Grumbulli i parave të gatshme

Eurozona varet nga kursimtarët e moshuar


"The Economist"/ Putin bombardon infrastrukturën e energjisë

Si përballen ukrainasit pa energji elektrike

Emigracionit ka shtuar më shumë problemin

A po vjen recesioni i “kravatave të bardha”?