MENU
klinika

Nga The Washington Post

Kush është fajtor në konfliktin Hamas-Izrael?

26.05.2021 - 15:41

Eksplozivët e drejtuar drejt popullatave civile në konfliktin Izrael-Palestinë, shkel të gjitha normat e luftës.

Është padiskutim një krim lufte, siç e vuri në dukje Rep. Ilhan Omar (D-Minn.), Pa apologji për Izraelin, në Twitter në 19 maj.

Nga momenti kur Hamas hapi të shtënat e para të konfliktit më 10 maj, gjoja në përgjigje të policisë izraelite agresioni në xhaminë al-Aqsa në Jeruzalem, derisa luftimet u ndalën afërsisht 11 ditë më vonë, organizata islamike me bazë në Gaza nisi më shumë se 4,000 raketa drejt Izraelit.

Kjo është më shumë se 4,000 krime lufte, ose një mesatare prej 363 në ditë. Sistemi i mbrojtjes së Kupolës së Hekurt të Izraelit kapi 90 për qind të predhave vdekjeprurëse të Hamasit, duke kufizuar kështu numrin e të vdekurve brenda Izraelit nga ato që mund të ishin qindra në 12, të gjithë, përveç njërit prej tyre civilë – përfshirë dy fëmijë.

Pesë nga të vrarët, dy izraelitë arabë, dy tajlandezë dhe një indian, ishin jo hebrenj.

Sidoqoftë, suksesi i Kupolës së Hekurt në asnjë mënyrë nuk e lehtëson fajin e Hamasit, e cila është rreptësisht një funksion i veprimeve dhe synimeve të këtij të fundit.

Egyptian mediators try to build on Israel-Hamas ceasefire | Reuters

Për më tepër, Hamasi ruajti raketa dhe i nisi ato, në ose pranë civilëve ose strukturave civile, ashtu si bëri gjatë luftës së 2014 me Izraelin, kur u qortua nga Amnesty International.

Kjo, gjithashtu, është shkelje e ligjeve të konfliktit të armatosur.

Më në fund, nga të paktën 248 njerëz në Gaza të vdekur, të paktën disa u goditën nga raketa të gabuara të Hamasit.

Tetë civilë, përfshirë dy nga 67 fëmijët në Gaza të cilët janë raportuar të vdekur, humbën jetën në një incident të vetëm të tillë, sipas një raporti të 11 majit nga Defense for Children International-Palestine (DCIP), një organizatë palestineze për të drejtat e njeriut që gjithashtu ka dokumentuar viktima civile të shkaktuara nga Izraeli.

Ëhtë e qartë, megjithatë, pjesa më e madhe e viktimave civile në Gaza ishin nga sulmet izraelite të ajrit dhe raketave, të cilat numëronin afërsisht 1,500.

Në mënyrë të drejtë apo jo, duke pasur parasysh vendimin e qëllimshëm të Hamasit për të luftuar nga brenda një zone urbane të populluar dendur, barra është mbi Izraelin për të shmangur viktimat civile.

Izraeli thotë se vrau 225 militantë, përfshirë gati 30 udhëheqës, ndërsa shkatërroi 340 raketahedhës plus 60 milje të rrjetit të gjerë të tunelit të Hamasit.

Bomba në zyrat e organizatave ndërkombëtare të medias Al Jazeera dhe Associated Press, gjoja bazuar në inteligjencën se Hamas po përdorte të njëjtën ndërtesë shumëkatëshe për qëllime ushtarake, ishte e dyshimtë, ligjërisht, megjithatë Izraeli lehtësoi dëmin duke paralajmëruar banorët e ndërtesës dhe duke u dhënë atyre kohë për tu evakuar.

Fushata 11-ditore e Izraelit mund të ketë qenë më diskriminuese sesa beteja e saj 50-ditore kundër Hamasit dhe grupeve aleate në verën e vitit 2014.

Kjola më shumë se 1,486 civilë të vdekur, sipas Kombeve të Bashkuara, mesatarisht gati 30 në ditë.

Israel Air Force bombs Hamas' underground tunnels and naval weaponry as conflict rages

Në të vërtetë, operacionet e Izraelit krahasohen në mënyrë të favorshme me disa në Afganistan nga ushtria amerikane, e cila vrau 37 civilë në një sulm të vetëm të gabuar ajrornë 2008, sipas një raporti të qeverisë Afgane.

Të udhëhequr nga Sanders, Demokratët e së majtës duan që Kongresi të refuzojë shitjen e armëve të propozuar të administratës Biden prej 732 milion dollarësh në Izrael, e përbërë nga municione shumë precize që mund të ndihmojnë në kufizimin e dëmit kolateral.

Ndoshta Izraeli ka shkelur ligjin ndërkombëtar në disa raste, së bashku me gabimet dhe gjykimet e gabuara që ndodhin gjithmonë në betejë.

Kjo duhet të hetohet, ashtu si thonë kritikët e Izraelit.

Sidoqoftë, keqbërja izraelite, ka ndodhur në kontekstin e një operacioni ushtarak përgjithësisht profesional që u krye në përgjigje të sulmeve me raketa të Hamasit.

Fushata e Hamasit kundër Izraelit dhe popullsisë së saj civile, përkundrazi, nuk përbëhej nga asgjë tjetër përveç krimeve të luftës, nga fillimi në fund.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al