MENU
klinika

Sërish trazira...

Ky vend po kthehet në “Korenë e Veriut” të Europës

27.05.2021 - 16:12

Strategjia e Bashkimit Evropian kundër administratës së presidentit të Bjellorusisë Alexander Lukashenko nuk ka funksionuar, thotë liderja e opozitës e vendit.

Sviatlana Tsikhanouskaya, e cila po fliste me video të mërkurën në komitetin e punëve të jashtme të Parlamentit Evropian, tha se qasja e bllokut deri më tani ka dështuar dhe u bëri thirrje eurodeputetëve për të rritur presionin mbi Minskun.

Kjo vjen pasi Bjellorusia u kthye përsëri në qendër të vëmendjes kur një fluturim i Ryanair u devijua për në kryeqytetin Bjellorus gjatë fundjavës.

Autoritetet pretenduan se ishte për shkak të një alarmi sigurie, por të tjerët besojnë se ishte një mashtrim për të arrestuar gazetarin Roman Protasevich.

“Strategjia e mëparshme e BE-së e pritjes dhe e shikimit ndaj regjimit Bjellorus nuk funksionon,” u tha Tsikhanouskaya eurodeputetëve. “Qasja e BE-së e presionit të ngritur gradualisht kundër regjimit të Lukashenkos nuk ka arritur të ndryshojë sjelljen e saj dhe të çojë vetëm në një ndjenjë në rritje të mosndëshkimit dhe shtypjes masive.

“Përgjigja duhet të adresojë situatën në Bjellorusi në tërësinë e saj ose të gjithë do të përballemi me situata të tilla në të ardhmen ndërsa Lukashenko po e kthen vendin tim në Korenë e Veriut të Evropës: jo-transparente, e paparashikueshme dhe e rrezikshme.”

Russia’s President Vladimir Putin (R) and his Belarus’ counterpart Alexander Lukashenko walk in as they attend a session of the Supreme State Council of the Union State at the Kremlin in Moscow on March 3, 2015. AFP PHOTO / POOL / SERGEI KARPUKHIN (Photo credit should read SERGEI KARPUKHIN/AFP via Getty Images)

Lukashenko qëndron sfidues

Në vërejtjet e tij të para publike që nga e diela, Lukashenko qëndroi sfidues, duke akuzuar “keqdashësit” e tij se “kishin kaluar shumë vija të kuqe”.

“Siç e parashikuam, keqdashësit tanë nga jashtë vendit dhe nga brenda vendit ndryshuan metodat e tyre të sulmit ndaj shtetit,” i tha Lukashenko parlamentit të Mërkurën.

Udhëheqësi pretendoi se Protasevich kishte planifikuar një “rebelim të përgjakshëm”, por nuk dha prova ose detaje rreth pretendimit.

Ai gjithashtu akuzoi Perëndimin për zhvillimin e një “lufte hibride” kundër tij.

Roli i Rusisë

Tsikhanouskaya tha se ajo beson se Rusia është pjesë e problemit kur bëhet fjalë për Bjellorusinë dhe se blloku duhet të bëjë të qartë se çdo marrëveshje financiare me regjimin e Lukashenkos nuk mund të lejohet të ndodhë.

“Komunikoni me gjuhë të qartë Rusisë dhe shteteve të tjera të gatshme të abuzojnë me viktimat e Lukashenkos që çdo marrëveshje ose kontratë e nënshkruar me të do të rishikohet dhe mund të anulohet. Unë i bëj thirrje BE-së të mohojë çdo lloj mbështetje financiare ose kërkesa qeveritare dhe të përmbahet nga të gjitha investimet e reja të huaja në Bjellorusi dhe linjat e reja të kreditit në bankat Bjelloruse “, tha Tsikhanouskaya.

Këtë pikëpamje e bëri jehonë Petras Auštrevičius, një deputet i Lituanisë i cili qëndron në delegacionin përgjegjës për marrëdhëniet me Bjellorusinë.

“Ne duhet t’i japim një mesazh shumë të qartë Moskës që ata mund të paguajnë edhe një çmim nëse qëndrojnë prapa Lukashenkos, një diktatori brutal që thjesht frikëson dhe ndjek penalisht njerëzit e tij dhe bëhet një kërcënim për sigurinë rajonale”, tha Auštrevičius për Euronews.

Përkthyer dhe përshtatur nga Euronews.com/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Profili/ Në komunizëm e thërrisnin “Babai”

“Diktatori i fundit i Europës”, që trazoi botën