MENU
klinika

“Ndalni shtypjen brutale”

Mijëra njerëz protestojnë në Londër pas përshkallëzimit të konfliktit midis…

16.05.2021 - 10:17

Mijëra njerëz kanë marshuar nëpër Londrën qendrore në mbështetje të palestinezëve pas luftimeve të vazhdueshme midis Izraelit dhe militantëve në Gaza.

Organizatorët e protestës i bënë thirrje qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të ndalojë lejimin e asaj që ata e përshkruan si “dhunë brutale të Izraelit ndaj dhe shtypjes së popullit palestinez”. Demonstruesit marshuan drejt ambasadës izraelite duke brohoritur “Palestinë të lirë”.

Protesta vjen pas javës më të keqe të dhunës në Gaza dhe Izrael që nga viti 2014. Të paktën 139 njerëz janë vrarë në Gaza dhe nëntë në Izrael që kur filluan luftimet të hënën. Izraeli thotë se dhjetëra militantë janë midis të vdekurve në Gaza, ndërsa zyrtarët palestinezë të shëndetësisë thonë se gati gjysma janë gra dhe fëmijë.

Ajo erdhi pas disa javësh spirale tensioni izraelito-palestinez në Jerusalemin Lindor të okupuar, i cili kulmoi me përplasjet në një vend të shenjtë të nderuar nga myslimanët dhe hebrenjtë. Hamas – grupi militant që sundon Gaza – filloi të lëshonte raketa pasi paralajmëroi Izraelin të tërhiqej nga vendi, duke shkaktuar sulme ajrore hakmarrëse.

Të shtunën, një sulm ajror izraelit në një kamp refugjatësh në Gaza vrau 10 vetë, ndërsa një raketë palestineze vrau një burrë në Izrael.

Një sulm i veçantë izraelit shkatërroi një ndërtesë të lartë që strehonte organizata mediatike, duke përfshirë The Associated Press dhe Al Jazeera, plus një numër zyrash dhe apartamentesh. Ushtria izraelite tha se ndërtesa strehonte pasuri ushtarake që i përkisnin Hamasit.

Demonstrata në Londër është organizuar nga Fushata e Solidaritetit të Palestinës, Miqtë e Al-Aqsës, Forumi Palestinez në Britani, Koalicioni Stop Luftës, Fushata për Çarmatimin Bërthamor dhe Shoqata Myslimane e Britanisë.

Një zëdhënës i organizatorëve tha: “Është jetike që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar të ndërmarrë veprime të menjëhershme. Ajo duhet të ndalojë lejimin e dhunës brutale të Izraelit dhe shtypja e popullit palestinez të mos mbetet pa u ndëshkuar.”

Ata thanë që bombardimi i Gazës “që po vret civilë, përfshirë fëmijë është një krim lufte”, duke shtuar: “Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është bashkëpunëtore në këto akte për sa kohë që vazhdon t’i ofrojë Izraelit mbështetje ushtarake, diplomatike dhe financiare”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN