MENU
klinika

Nga CNN/ Dhuratat politike për Putin dhe Xi

Biden i dha armikut armën e tij më të fuqishme!

06.05.2021 - 08:27

Kur Joe Biden njoftoi se po kandidonte për president dy vjet më parë, ai e konsideroi garën e tij si një “betejë për shpirtin e këtij kombi”.

Në ato ditë para-pandemike, ai tha se vendosi të kandidonte pasi pa neo-nazistët që marshonin në Charlottesville dhe dëgjoi Presidentin e atëhershëm Donald Trump të deklarojë se kishte “njerëz shumë të mirë nga të dy palët”. “Demokracia” e Amerikës, tha Biden, ishte në rrezik.

Që atëherë, vendi dhe bota kanë duruar një krizë shkatërruese dhe aspiratat e Biden janë rritur. Dëgjojeni tani. Ai nuk po përpiqet thjesht të rikthejë shpirtin e Amerikës; qëllimi i tij është të shpëtojë demokracinë në të gjithë globin.

Mesazhi ishte i qartë në fjalimin e parë të Biden në Kongres të Mërkurën, kur ai ritheksoi atë që është bërë një temë e zakonshme: “Ne duhet të provojmë se demokracia ende funksionon”.

Biden ka vërejtur  diçka që shumë prej nesh e kanë parë për vite me radhë.

Demokracia po humbet terren, ndërsa autokracia po bën përparime.

Sipas mendimit të Biden, rezultati i konfliktit midis demokracisë dhe autokracisë varet, pjesërisht, nëse ai si President – dhe Shtetet e Bashkuara si një komb – mund t’i tregojë botës tjetër se demokracia është e aftë t’i përgjigjet një krize , mbajtja e njerëzve të sigurt dhe krijimi i prosperitetit të qëndrueshëm.

Biden shpesh e përshkruan betejën si një kundër Kinës, një nga regjimet kryesore autokratike.

Në bisedat e tij me Presidentin kinez Xi Jinping, Biden tregoi se udhëheqësi kinez e bëri të qartë se “(h) është seriozisht vdekjeprurëse për t’u bërë kombi më i rëndësishëm, me pasoja në botë”.

Por çështja nuk është nëse SHBA apo Kina do të jenë kombi më i fuqishëm në Tokë. Është më e rëndësishme se kaq. Pyetja është nëse demokracia do të tejkalohet nga regjimet që duan të veprojnë në një botë mikpritëse ndaj sundimit tiranik.

Biden vuri në dukje se ish Presidenti Franklin Roosevelt mobilizoi popullin Amerikan kur demokracia u testua gjatë Luftës së Dytë Botërore. Të tregosh vepra të demokracisë, tha ai, është “sfida e epokës”.

Biden argumenton se nëse ai mund të ndihmojë në bashkimin e vendit, drejtimin e një ekonomie të lulëzuar, inkurajimin e ndërmarrjes shkencore dhe teknologjike dhe inkurajimin e një elektorati të mbetet i përkushtuar ndaj parimeve thelbësore të lirisë demokratike, SHBA mund të bllokojë përparimet e forcave anti-demokratike.

Rezultati i konfliktit është shumë i dyshimtë. “Modeli është i qëndrueshëm dhe ogurzi”, deklaroi në vitin 2019 vëzhguesi i demokracisë Freedom House, “Demokracia është në tërheqje”.

Diktaturat nuk janë kalimtarë të papunë në këtë betejë transhendente të ideve.

Kina përdori pandeminë për të thënë me forcë rastin se është më mirë në trajtimin e një krize globale. Një botim i shkurtit 2020 në kinezët Global Times propozoi që “e vërteta është, sistemi amerikan nuk është gati aq efikas sa sistemi kinez”. Pretendimi, në një botim të drejtuar nga shteti, qortohet lehtësisht. Por i përshtatet përpjekjes së kahershme të Xi-t për të treguar që sistemi kinez është “superior”.

Diktatori kinez ka proklamuar vazhdimisht besimin e tij në “një zgjidhje kineze për kërkimin e njerëzimit për sisteme më të mira shoqërore”. Me atë, ai me sa duket nënkuptonte një model autoritar që përsëriste përzierjen e Pekinit të kapitalizmit, kontrollit të shtetit dhe të drejtave politike mezi ekzistente.

Por a ka rëndësi nëse demokracia fiton?

Pyetni njerëzit e Xinjiang, të burgosur në ato që kinezët i quajnë “kampe arsimore”, në kushte që organizatat e të drejtave të njeriut i quajnë krime kundër njerëzimit dhe qeveria e SHBA përshkruan si një fushatë gjenocidi.

Pyesni Alexei Navalny, në Rusi, i burgosur me akuza qesharake sepse ai guxoi të hetojë dhe të publikojë thellësitë e korrupsionit nën Presidentin Vladimir Putin. Kërkoni nga ata që luftojnë për një shtyp të lirë, të drejtat LGBT ose të drejtën e njerëzve për të zgjedhur se kush i qeveris ata në vendet ku avokatët e demokracisë përballen me burg ose më keq, nga Hong Kong në Myanmar, nga Nikaragua në Kamboxhia.

Partia që dominon politikën amerikane sot është një dhuratë përrallore për të gjithë Xi-të dhe Putin-ët e botës.

Duket sikur, në mes të një lufte, SHBA-ja ia kishte dorëzuar armikut armën e saj më të fuqishme.

Forcimi i demokracisë amerikane për hir të mbrojtjes së demokracisë në të gjithë botën është lloji i misionit që duhet të bashkojë vendin – nuk është qëllimi i Demokratëve kundrejt Republikanëve.

Por në mjedisin aktual helmues, është e vështirë të bindësh politikanët amerikanë që të bëhen bashkë, dhe akoma më e vështirë të bindësh shumë republikanë të rreshtohen pas këtij qëllimi madhor të administratës së Biden.

Demokracia filloi të humbte terren në të gjithë botën më shumë se një dekadë më parë, por vetëm në vitet e fundit toka filloi të dridhej nën sistemin e qeverisjes së Amerikës. Lëkundjet u shndërruan në dhunë gjatë administratës së kaluar dhe u bënë gati kataklizmike në 6 Janar, kur sulmuesit u përpoqën të ndalonin Kongresin të vërtetonte që votuesit e Amerikës zgjodhën Biden si presidentin e tyre.

Kjo ishte kur beteja kryesore për të shpëtuar demokracinë globale u zhvillua në tokën Amerikane.

“Sulmi më i keq ndaj demokracisë sonë që nga Lufta Civile,” e quajti Biden atë. Demokracia fitoi atë ditë, por ishte vetëm një betejë në një luftë botërore.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN