MENU
klinika

Covid-19

Maqedoni e Veriut/ Nesër nis fushata e vaksinimit masiv

03.05.2021 - 10:20

Duke filluar nga dita e nesërme në Maqedoninë e Veriut do të nisë fushata e vaksinimit masiv.

Vendet të cilat janë caktuar për procesin e vaksinimit, janë në Kumanovë në qendrën sportive A1 Boris Trajkovski, Kavadarci, Tetova, Ohri dhe Manastiri, shkruajnë mediat në Kosovës.

Pas arritjes së 200 mijë dozave nga vaksinat kineze të cilat mbërritën javën e kaluar, në disa vende mund të arrijë në 20 mijë vaksinime në ditë.

Sakaq sipas ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe, pritet gjithashtu që në Maqedoninë e Veriut të mbërrijnë 600 mijë vaksina nga Kina të kompanisë Sinofarm dhe 26 mijë vaksina Pfizer, ndërsa deri më tani 150 mijë qytetarë janë vaksinuar.