MENU
klinika

Nga Financial Times/ Çmimet e ushqimeve dhe konsumatori

“Nuk shqetësohem për bukën sot, por për nesër!”

29.05.2021 - 09:35

Kostoja e lëndëve të para që shkojnë në bërjen e prodhimeve të mëngjesit është rritur që kur filloi pandemia, duke rritur frikën se një bum i gjerë i mallrave mund të rrisë çmimet globale të ushqimit për konsumatorët.

Çmimet për kontratat me shumicë të kafesë, qumështit, sheqerit, grurit, tërshërës dhe lëngut të portokallit janë rritur 28 përqind mesatarisht nga nivelet e vitit 2019, sipas tregtimit në tregjet e ardhshme të SHBA. Për mishngrënësit, shtimi i mishit të derrit në atë listë shtyn rritjen mesatare të çmimit në 32 përqind.

Kostoja e përbërësve të papërpunuar përbën vetëm një pjesë të çmimit të përgjithshëm të paguar për produktet në supermarket ose në restorante, por rritjet e konsiderueshme të kostos ka të ngjarë t’u kalojnë konsumatorëve, thanë analistët.

Gjatë muajve të fundit, një numër i madh i ndërmarrjeve ushqimore përfshirë Nestlé të Zvicrës dhe Anglo-Hollandeze Unilever kanë njoftuar rritje çmimesh ndërsa kostot e lëndëve të para rriten. Çmimet më të larta të ushqimit janë bërë një shqetësim politik në disa vende në zhvillim si Etiopia dhe Nigeria, dhe po futen drejt çmimeve të konsumit edhe në ekonomitë e zhvilluara.

“Inflacioni i ushqimit është mëse i vërtetë në shumë vende. Nuk do të zhduket shpejt,” tha Abdolreza Abbassian, ekonomist i vjetër në Organizatën e Ushqimit dhe Bujqësisë të KB. Në prill, indeksi i çmimeve reale të ushqimit të FAO, i cili ndjek një gamë të gjerë produktesh, arriti nivelin më të lartë në një dekadë.

Kërkesa e fortë nga Kina, grumbullimi i drithërave nga qeveritë që nga shpërthimi i Covid-19 dhe moti i thatë në vendet kryesore eksportuese kanë kontribuar të gjitha në rritjen e çmimeve të produkteve bujqësore.

Çmimet e grurit janë rritur me 16 përqind që nga fillimi i vitit të kaluar, ndërsa misri është rritur me më shumë se 60 përqind. Misri është rritur më shumë nga blerja kineze, e cila nga ana tjetër po nxit çmime më të larta për drithërat alternative, përfshirë grurin. Çmimi i gjalpit gjithashtu është rritur. Çmimet globale të eksportit janë rritur me më shumë se një e treta gjatë vitit të kaluar, sipas Komisionit Evropian.

Për vendet që importojnë një pjesë të madhe të ushqimit të tyre, të tilla si Egjipti dhe Pakistani, një rritje e shpejtë e kostove të transportit i është shtuar çmimit të përbërësve. Indeksi Baltic Dry, një pikë referimi për koston e transportit të pjesës më të madhe, ka arritur pikën e tij më të lartë në më shumë se një dekadë, duke u ngritur në pjesën e prapme të rritjes së kërkesës së mallrave dhe ngërçeve të nxitura nga pandemia.

Vonesat e transportit kanë forcuar disponueshmërinë e fasuleve të kafesë, duke rritur kostot për pjekësit dhe kafenetë. Çmimet e ardhshme të kafesë Arabica janë në nivelin e tyre më të lartë në më shumë se katër vjet, me thatësirën në Brazil që shtrydh më tej furnizimet nga prodhuesi më i madh në botë.

Çmimet e ardhshme të qumështit kanë qenë të paqëndrueshme në 18 muajt e fundit; aktualisht, ato janë 12 për qind më të larta se mesatarja e regjistruar në 2019. Oreksi i Kinës për qumështin ka qenë shumë i fortë gjatë vitit të kaluar, vuri në dukje John Lancaster në agjentët e mallrave StoneX. Fonterra e Zelandës së Re, eksportuesi më i madh në botë i qumështit, tha në fillim të kësaj jave se çmimet e qumështit mund të arrijnë nivele rekord gjatë vitit të ardhshëm.

Grumbullimi i hershëm i pandemisë ndihmoi në rritjen e çmimeve të së ardhmes për sheqerin 25 për qind nga fillimi i vitit 2020, ndërsa të ardhurat e lëngut të portokallit janë rritur me një të pestën për të njëjtën periudhë.

Çmimet e ardhshme të vajit të sojës janë rritur pothuajse 90 përqind që nga fillimi i vitit të kaluar, ndërsa sojet janë rritur me gati 60 përqind.

Në vendet në zhvillim, ku ushqimi është më pak i përpunuar dhe pjesa e të ardhurave të disponueshme të shpenzuara për prodhime ka tendencë të jetë më e lartë, rritja e çmimeve të produkteve bujqësore do të ndihet shumë më tepër. Do të jetë më akute për ata që jetojnë në varfëri ekstreme, një grup që është fryrë nga rreth 90 milion njerëz gjatë pandemisë, sipas Bankës Botërore, duke u rritur ndjeshëm për herë të parë në dy dekada.

“Është më e ndjeshme për vendet në zhvillim pasi në krye të aksesit në ushqim, ju mund të keni humbur punën tuaj. . . [dhe] nuk keni rrjetat e sigurisë që keni në perëndim,” shpjegoi Abbassian. Atje ku ka qeveri të brishta, “ajo do të bëhet një çështje politike”.

Çmimet e së ardhmes për misrin e bardhë që përdoren për papën, një qull misri i ngrënë në shumë pjesë të Afrikës, janë rritur 16 përqind në shkëmbimin e Afrikës së Jugut gjatë 18 muajve të fundit. Për orizin, përbërësi kryesor i molusqeve, një pjatë e ngrënë në shumë vende në Azi, çmimet e të ardhmes janë rritur me më shumë se një të tretën.

“Frika ime më e madhe nuk është mëngjesi sot, por mëngjesi nesër”, tha Abbassian.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga BBC/ A prodhon dot vetë Mbretëria e Bashkuar?

A do të ketë mungesë ushqimesh?

Nga Al Jazeera: Stimuli prej 1.9 trilionë dollarë mund të jetë shumë...

A mundet Joe Biden të krijojë një bum ekonomik?