MENU
klinika

Në Tiranë vetëm 8 të infektuar

Për të dytën ditë rresht asnjë pacient i intubuar!

15.05.2021 - 19:41

Kjo është dita e dytë që në spitalet Covid nuk raportohet asnjë pacient i intubuar. Në njoftimin e sotëm, ministria e Shëndetësisë raportoi për 83 pacientë të cilët po marrin trajtim, nga të cilët 7 janë në terapi intensive.

Ndërkohë në 24 orët e fundit janë shëruar 976 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 123,081 që nga fillimi i epidemisë.

Ndërkohë betejën me Covidin nuk e kanë fituar dot dy qytetarë, një nga Shkodra dhe një nga Gjirokastra.

RASTET POZITIVE

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 8 raste në Tiranë, 4 raste në Shkodër, 3 raste në Devoll, Vlorë, Përmet, 2 raste në Durrës, Sarandë, Delvinë, Gramsh,1 rast në Krujë, Fier, Kurbin, Korçë, Mirditë, Gjirokastër, Tepelenë, Patos, Dropull, Konispol.

APELI I MINISTRISE

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.