MENU
klinika

Nga The Washington Post

Pse të gjithë supozojnë se Rusia dhe Kina janë miq?

27.05.2021 - 16:29

Këtë muaj, Presidenti rus Vladimir Putin përshkroi lidhjet me Kinën si në “nivelin më të mirë në histori”.

Ai mund të ketë reflektuar në atë moment në qershor 2019 kur Presidenti kinez Xi Jinping e referoi atë si “miku im më i mirë”.

Ndërsa tensionet rriten midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, shumë komentues po e marrin këtë retorikë me vlerën e tyre dhe paralajmërojnë për një lidhje të ngushtë midis dy rivalëve kryesorë të Shteteve të Bashkuara.

Por nuk është aq e thjeshtë.

Si fillim, Moska ka më shumë frikë nga Pekini sesa Uashingtoni.

Ashtu si Filipinet, India dhe Butani, Rusia është e ndjeshme ndaj shkeljeve territoriale kineze.

Kina ka zëvendësuar Rusinë si kombi më me ndikim në Azinë Qendrore – oborri tradicional gjeopolitik i Moskës – dhe ka një ndikim shumë të madh në ekonominë e Rusisë. Pavarësisht irritimeve të panumërta në marrëdhëniet SHBA-Rusi, e gjithë kjo do të thotë se tani ka hapësirë ​​për të regjistruar Moskën si një partner të heshtur, por kuptimplotë në fushatën globale për të frenuar aspektet e dëmshme të ndikimit ndërkombëtar të Partisë Komuniste Kineze.

Russian President Vladimir Putin (R) shakes hands with his Chinese counterpart Xi Jinping after making a statement following the talks at the Kremlin in Moscow, Russia July 4, 2017. REUTERS/Sergei Karpukhin

Arsyeja më e madhe e frikës së Moskës është territoriale.

Disa kinezë mendojnë se pjesë të Rusisë lindore në të vërtetë i përkasin Kinës. Në 1858 dhe 1860, në fillim të asaj që Partia Komuniste Kineze e quan “shekulli i poshtërimit”, Kinezët dhe Rusët nënshkruan traktate që u dhanë rusëve pjesë të mëdha tokash përreth Liqenit Baikal. Disa kinezë duan që ajo tokë të kthehet.

Rusët në Lindjen e Largët të populluar rrallë të vendit i frikësohen emigracionit dhe ndikimit kinez.

Guvernatori i Oblastit Autonom Autonom të Rusisë, i cili kufizohet me provincën kineze Heilongjiang, ka pretenduar në mënyrë të pamundur që 80 përqind e tokës në rajonin e tij tani “kontrollohet nga Kinezët”.

Perceptimet mund të krijojnë realitet.

Zhgënjimet kineze me Rusinë mund të shtyjnë Kinën të ndërmarrë politika të jetë më agresive ndaj fqinjit të saj verior.

Analistët rusë panë përplasjen e kufirit në qershor 2020 midis Indisë dhe Kinës që vrau të paktën 20 ushtarë indianë nga afër – dhe jo vetëm sepse Rusia është furnizuesi më i rëndësishëm i armëve në Indi.

Këto tensione po bëhen veçanërisht të dukshme në Azinë Qendrore, një zonë që ka qenë prej kohësh brenda sferës së ndikimit të Moskës – dhe tani e gjen veten më të vendosur brenda Kinës.

Rusia është në mënyrë të pashmangshme partneri i vogël në marrëdhënie. Kina është partneri më i madh tregtar i Rusisë, ndërsa Rusia nuk është as në top 10.

Karta më e madhe e Moskës në marrëdhënie është teknologjia e saj e mbrojtjes. Por edhe atje Kremlini po përballet me të njëjtin lloj merkantilizmi grabitqar me të cilin janë përballur firma të panumërta në të gjithë botën.

“Vetëm Kina”, tha shefi i projekteve të pronës intelektuale në konglomeratin shtetëror rus të mbrojtjes Rostec në dhjetor 2019, “ka kopjuar motorë avionësh, aeroplanë Sukhoi, avionë në kuvertë, sisteme të mbrojtjes ajrore, raketa portabël të mbrojtjes ajrore dhe analoge të Pantsir sisteme sipërfaqe-ajër me rreze të mesme. ”

Putini e di shumë mirë që Xi nuk është “miku i tij më i mirë”.

Disa analistë rusë kanë sugjeruar të miratojnë një qëndrim si ai i Indisë, i cili reziston të lidhet në aleanca.

Në 1969, Bashkimi Sovjetik dhe Kina luftuan një përleshje kufitare për të cilën të dy palët kishin frikë se mund të çonte në luftë bërthamore.

Moska pyeti qeveritë e huaja se si do t’i përgjigjeshin një sulmi paraprak kundër Kinës dhe në tetor 1969, Mao Ce Dun ishte aq i shqetësuar për një sulm bërthamor Sovjetik sa që ai u largua përkohësisht nga Pekini.

Kjo frikë ndihmoi që Mao të afrohej me amerikanët dhe, në vitet 1970 dhe 1980, të dyja palët punuan në mënyrë aktive së bashku kundër Sovjetikëve.

Kur Presidenti Biden takon Putinin në Qershor për samitin e parë personal midis dy udhëheqësve, dikush shpreson se ai do ta mbajë këtë histori në mendje.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al