MENU
klinika

Analiza

Putin dhe Biden nuk duhet të humbin më kohë!

17.05.2021 - 08:28

Gjatë fushatës së tij të gjatë për presidencën, Joe Biden e paraqiti veten si skifterin e përkryer të Rusisë – një njeri që do ta bënte Kremlinin përgjegjës për shumë gabime, duke filluar nga spiunazhi kibernetik deri në ndërhyrjen në zgjedhjet e SHBA.

Ndërsa Biden e quajti Kinën një konkurrencë, ai i referohej Rusisë si një “kundërshtare”, një vend që kërkonte të ngacmonte fqinjët e saj në hapësirën post-Sovjetike dhe të sfidonte hegjemoninë e SHBA rreth botës.

Në 100 ditët e para të mandatit të tij, megjithatë, tani-Presidenti Joe Biden ka adoptuar një mendim më pragmatik në lidhje me Kremlinin.

Administrata ka miratuar disa raunde sanksionesh ekonomike kundër Moskës, më e fundit në 15 Prill në përgjigje të shkeljes kibernetike SolarWinds – ai është gjithashtu i vetëdijshëm se marrëdhënia SHBA-Rusi është shumë e madhe të dështojnë plotësisht.

Nëse muajt e parë të mandatit të Biden janë ndonjë tregues se ku po shkojnë gjërat, dialogu do të mbetet një plan kryesor i politikës.

Ndërsa SHBA dhe Rusia nuk do të rivendosin marrëdhëniet e tyre së shpejti, dy fuqitë më të mëdha të armëve bërthamore në botë kanë një përgjegjësi unike për të siguruar zbutjen e tensioneve midis tyre, respektuar interesat thelbësore të njëri-tjetrit dhe ruajtur bashkëpunimi mbi pikat e rendit të ditës.

Aktualisht, marrëdhëniet SHBA-Rusi mund të kategorizohen si joproduktive.

Anatoly Antonov, Ambasadori Rus në SH.B.A., nuk ka qenë në zyrën e tij në Uashington, DC për gati dy muaj. Ambasadori amerikan John Sullivan nuk është as në zyrën e tij në Moskë, pasi ka udhëtuar përsëri në Uashington për konsultime.

Grumbullimi i trupave ruse pranë kufirit lindor të Ukrainës bëri që zyrtarët e lartë amerikanë të paralajmëronin Moskën për pasoja të paspecifikuara në rast të një pushtimi të dytë.

Dhe sigurisht ekziston situata me Alexei Navalny, armikun politik të Putinit, të cilin qeveria ruse është përpjekur ta heshtë në më shumë mënyra sesa një – së pari me helmim, pastaj me një dënim me dy vjet e gjysmë burg për shkeljen e lirimit me kusht.

Sidoqoftë, pyetja nuk është nëse Rusia po bëhet gjithnjë e më autokratike apo Uashingtoni dhe Moska mund ta shohin botën përmes së njëjtës lente.

Pyetja, përkundrazi, është nëse dy fuqi që kontrollojnë 90% të rezervave bërthamore të botës mund të gjejnë një mënyrë për të bashkëjetuar në mënyrë paqësore.

Duke supozuar që samiti i propozuar i Biden me Putin të ndodhë në të vërtetë (takimi mund të ndodhë qysh në qershor), ky do të ishte një zhvillim i rëndësishëm duke pasur parasysh gjendjen aktuale të marrëdhënieve SHBA-Rusi.

Por nëse Biden dhe Putin janë të sinqertë në arritjen e një shkalle përparimi, ata duhet të shpenzojnë shumë më pak kohë për ankesa dhe të përqendrohen më shumë në atë që është realisht e mundur.

Meqenëse stabiliteti strategjik mbetet përparësia kryesore në marrëdhëniet SHBA-Rusi, ai duhet të jetë në krye të agjendës për çdo takim samiti.

Uashingtoni dhe Moska gjithashtu duhet të zbulojnë një mënyrë për të çuar marrëdhëniet e tyre nga një antagonizëm i ndërsjellë në atë të normalitetit.

Biden dhe Putin duhet të përdorin bisedat e tyre si një mundësi për të ndaluar dëbimet e mëtejshme dhe, kur është e përshtatshme, për të filluar heqjen e kufizimeve aktuale.

Megjithatë, në një kohë kur marrëdhënia SHBA-Rusi është në pikën e saj më të ulët në epokën pas Luftës së Ftohtë, edhe hapa të vegjël përmirësues mund të kenë dividentë të mëdhenj.

“Shtetet e Bashkuara nuk po kërkojnë të fillojnë një cikël përshkallëzimi dhe konflikti me Rusinë,” i tha Biden popullit Amerikan në fillim të këtij muaji. “Ne duam një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme.”

Ky është objektivi i duhur. Administrata e Bidenit tani duhet t’i vërë në veprim këto fjalë.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Hill/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Strategjia e tij është 'e parashikueshme'

Biden dhe politika e jashtme e SHBA-së