MENU
klinika

Analiza

Putini gjithmonë do ta “shpëtojë” Lukashenkon!

28.05.2021 - 08:56

Ndërsa Perëndimi ka lëvizur për të izoluar dhe ndëshkuar Presidentin Bjellorus Alexander Alexander Lukashenko për përgjimin e një avioni civil civil që fluturonte mbi Bjellorusinë, në atë që udhëheqësit evropianë kanë thënë se ishte një operacion për të arrestuar një gazetar të opozitës në bord, i forti po udhëton në Rusi të Premten për një takim me homologu i tij Vladimir Putin.

Megjithëse Lukashenko dhe Putin takohen shpesh, ky samit në qytetin turistik të Detit të Zi, Soçi do të jetë veçanërisht simbolik: Lukashenko varet gjithnjë e më shumë nga mbështetja e aleatit të tij më të ngushtë për të mbajtur kontrollin e tij fuqinë

Rusia ka qenë mbrojtësi kryesor i Bjellorusisë pasi Lukashenko përplasi një avion luftarak dhe personalisht urdhëroi autoritetet të devijojnë një avion Ryanair që udhëtonte përmes hapësirës ajrore Bjelloruse në rrugën për në Vilnius, Lituani, në aeroportin e Minskut.

Kush është Roman Protasevich, gazetari disident i arrestuar në Bjellorusi?

Bjellorusia tha se ekzistonte një kërcënim për bombë gjatë fluturimit, por një email i cituar nga autoritetet Bjelloruse që përmbante kërcënimin e pretenduar ishte dërguar pasi avioni u devijua, tha të enjten ofruesi zviceran i postës elektronike ProtonMail, duke sfiduar më tej versionin e ngjarjeve të regjimit Bjellorus.

Por në një shfaqje treguese të mbështetjes së Rusisë, dy linja ajrore evropiane, Air France dhe Austrian Airlines, thanë se u duhej të anulonin fluturimet për në Moskë të enjten sepse autoritetet e aviacionit rus nuk miratuan shtigje të reja fluturimi që shmangnin hapësirën ajrore të Bjellorusisë.

Udhëheqësit të hënën ndaluan linjat ajrore të bllokut të fluturojnë mbi Bjellorusinë.

Dmitri Trenin, drejtori i Qendrës Carnegie Moscow, shkroi në Twitter se toleranca e Kremlinit ndaj Lukashenkos “dëmton interesat ruse”.

Moska dhe Minsk janë afruar me njëri-tjetrin ndërsa marrëdhëniet e të dy vendeve me Perëndimin janë rritur gjithnjë e më shumë konfliktuale.

Putini është një kundërshtar i njohur i ndryshimit të regjimit dhe preferon stabilitetin e një sundimtari që shërben për një kohë të gjatë në një vend që ka shërbyer deri më tani si një mbrojtës aleat midis Rusisë dhe Perëndimit.

Bjellorusia ndan gjeografikisht Rusinë nga shtetet e NATO-s, Polonia dhe Lituania.

“Mesazhi për Putinin është se nuk do të ketë më një udhëheqës Bjellorus anti-Perëndimor” shkroi në një koment Artyom Shraibman, një analist me bazë në Minsk.

“Çdo ndryshim i pushtetit në Minsk në një situatë të tillë është një lëvizje drejt afrimit të Bjellorusisë me Evropën.”

Megjithatë Lukashenko ka irrituar herë pas here Kremlinin duke rezistuar në planet për të zbatuar një plan unifikimi më shumë se dy dekadash për të dy vendet dhe duke u qetësuar në Evropë kur e pa se po përfitonte nga sundimi i tij.

Kur të dy nuk ishin në gjendje të bien dakord për një çmim të ri për naftën që Rusia i shet Bjellorusisë në dhjetor 2019, Moska ndërpreu furnizimin.

Disa muaj më vonë, Bjellorusia urdhëroi dërgesën e saj të parë të naftës në SHBA në një përpjekje për t’i treguar Rusisë se do të ishte e gatshme t’u kthehej rivalëve të saj, nëse ishte e nevojshme.

Por Lukashenko nuk ka më fuqi për të vendosur Lindjen kundër Perëndimit.

Pjesa më e madhe e bashkësisë ndërkombëtare e konsideron regjimin e tij të paligjshëm pas zgjedhjeve të gushtit të vitit të kaluar, në të cilat ai pretendoi një fitore të jashtëzakonshme, u denoncuan gjerësisht si të manipuluar.

Ndërsa protestat masive anti-qeveritare shpërthyen pas kësaj, Lukashenko iu drejtua Putinit për ndihmë.

Putini e mbështeti edhe atë atëherë, duke premtuar se do të dërgojë një kontigjent ushtarak për të ndihmuar autoritetet Bjelloruse, nëse është e nevojshme.

Për Lukashenkon e Bjellorusisë, Rusia ka qenë një litar shpëtimi për dekada.

Nëse Lukashenko nuk bën lëshime, “duhet të supozohet se ky do të jetë vetëm fillimi i një spirale të madhe dhe të gjatë sanksionesh”, u tha Ministrave të Jashtëm gjerman Heiko Maas gazetarëve.

Kremlini ka thënë se kjo mund të dëmtojë gjithashtu ekonominë ruse.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al