MENU
klinika

Nga Financial Times

Republikanët po afrohen gjithnjë e më tepër drejt “trumpizmit”

08.05.2021 - 15:56

Vendimi i kësaj jave nga bordi i mbikëqyrjes së Facebook dhe nga “gjykata e tij supreme” për të zgjatur pezullimin e Donald Trump ka shtuar në zemërimin republikan për të ashtuquajturën kulturë anulimi.

Nuk ka asgjë në ndryshimin e parë të Amerikës që parashikon çdo të drejtë për t’i përkitur një institucioni privat, duke përfshirë gjigandët e sotëm të mediave sociale.

Trump do të vazhdojë të ushtrojë të drejtën e tij për të folur përmes pikave të favorshme. Por lëvizja e Facebook kristalizon sensin se SHBA po ndahet në grupe të papajtueshme. Dallimi nuk ka të bëjë me parimin. Një prej grupeve, Partia Republikane, ka marrë shenjat dalluese të kultit të personalitetit.

Gjashtë muaj pasi Trump u mund në zgjedhjet presidenciale të SH.B.A.-së, asnjë Republikan nuk mund të kundërshtojë pretendimin e tij se Joe Biden vodhi zgjedhjet. Vendimi fillestar i Facebook për të pezulluar llogarinë e Trump erdhi pasi ai kishte zemëruar turmën që sulmoi Capitol Hill më 6 janar në atë që ishte kërcënimi më serioz për demokracinë amerikane që nga lufta civile.

Që atëherë, gjuha e Trump është bërë vetëm më ogurzeza. Republikanët që mendojnë se mund të mbajnë kokën ulur dhe të presin epokën Trump të harrohet ndoshta po mashtrojnë veten e tyre. Trump vetëm po konsolidon qëndrimin e tij mbi partinë e tyre dhe tregon çdo shenjë të planifikimit të një kandidimi presidencial në vitin 2024.

Çfarë duhet të bëjnë konservatorët parimor? Një opsion është të ndiqni shembullin e Liz Cheney, numri tre Republikan në Dhomën e Përfaqësuesve, e cila përkujton saktë kolegët e saj se zgjedhjet e vitit të kaluar ishin të ligjshme dhe sulmi ndaj Kongresit ishte kryengritje. Ajo pothuajse me siguri do të hiqet nga pozicioni i saj javën e ardhshme.

Kjo nuk ka asnjë lidhje me ideologjinë. Cheney është ndër figurat më konservatore në SHBA. Elise Stefanik, e cila është vendosur ta zëvendësojë atë, është më e moderuar. Stefanik, megjithatë, ka një rekord të jehonës së çfarëdo gjëje që thotë Trump, duke përfshirë faktin që votimi i Amerikës është i manipuluar.

Sa më e pahijshme teoria e konspiracionit, aq më i madh është demonstrimi i besnikërisë nga ata që e përqafojnë atë. Anët e dobëta të veprimit të guximit të Cheney janë të dukshme. Ajo do të humbasë ndikimin e saj dhe në fund të fundit edhe rrethin e saj Uyoming ndaj një besniku Trump. Të tjerët midis mbajtjeve parimore, përfshirë Adam Kinzinger të Illinois, janë gjithashtu në rrezik.

Një linjë paralele sulmi do të ishte të theksonte se Trump tashmë po rrezikon shpresat e partisë së tij për të rimarrë kontrollin e Kongresit në zgjedhjet afatmesme të vitit të ardhshëm dhe Shtëpinë e Bardhë dy vjet më vonë. Trump humbi presidencën, por partia e tij doli shumë më mirë në garat jo-presidenciale.

Miliona votues që mbështetën Biden kaluan në votimin e republikanëve.

Jo një herë në katër vjet vlerësimi i miratimit të Trump tejkaloi 50 përqind. Biden nuk ka rënë ende poshtë kësaj.
Trump mund ta mbajë partinë të bashkuar nga frika, por kontrolli i tij do ta bëjë partinë më pak tërheqëse për elektoratin më të madh.

Mjerisht, ka pak shpresë tani për të shkëputur lidhjet e Trump me një parti që tani është kryesisht e tij – 70 përqind e votuesve të saj thonë se zgjedhjet u vodhën.

Në çdo cikël tjetër, republikanët do të bërtisnin nga çatitë për shpenzimet e papara të Biden.

Rreziqet e inflacionit të mundshëm janë reale dhe konservatorët duhet ta tregojnë këtë. Po kështu, buxheti i mbrojtjes i shkurtuar i Biden nuk përputhet me qëllimet e tij ambicioze të politikës së jashtme.

Trump vazhdon të jetë rreziku më i madh i demokratëve.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Administrata e re ka qëllime ambicioze por mund të duhet pak kohë...

A i duhet politikës së jashtme të Biden “pak Trump?”