MENU
klinika

Nga The Economist

Senatorët republikanë bllokojnë komisionin që po shqyrton…

30.05.2021 - 09:20

Më 28 maj Senati refuzoi një projekt-ligj dypartiak të negociuar me përpikëri që do të kishte ngritur një komision për të studiuar sulmet në ndërtesën e Kapitolit nga mbështetësit e zemëruar të Donald Trump më 6 Janar.

Megjithëse votimi ishte 54 pro dhe 35 kundërshtarë (të gjithë republikanë), masa teknikisht dështoi, sepse një filibuster gjoja kërcënimi për të debatuar një projekt-ligj për vdekje – kërkon 60 vota për të tejkaluar.
Dikush do të ishte i ngutshëm për të sajuar një demonstrim më të qartë të procedurës arkanike të votimit senatorial dhe papërshtatshmërive të saj. Nuk kishte rëndësi që 60% e të pranishmëve votuan në favor të komisionit.

Nuk kishte rëndësi që kundërshtarët me të vërtetë nuk kishin asnjë qëllim aktual për të debatuar ligjin; në të vërtetë, bllokimi i komisionit tregon se shumica e republikanëve të zgjedhur nuk dëshirojnë të shqyrtojnë ose madje të diskutojnë sulmin ndaj Kapitolit, sikur të mund të largohej si makthi i një fëmije.

Megjithatë, disa imazhe thjesht nuk mund të tërhiqen nga vetëdija kolektive. Spektakli i një turme të tërbuar duke kapërcyer mbrojtjen e Kapitolit dhe duke sulmuar dhomat e tij me urdhrin e një presidenti të mundur të dëshpëruar për të mbajtur pushtetin me çfarëdo gënjeshtre që mund të thoshte, ky ishte një sulm ndaj vetë demokracisë amerikane.

Kjo ishte shtysa prapa një komisioni dypartiak për të studiuar se si ndodhi, ashtu si u krijua për të shqyrtuar sulmet e 11 shtatorit në 2001.
Por Partia Republikane nuk ka asnjë gjendje për introspektivë. Pas disa javësh duke qenë të qartë se kush e frymëzoi sulmin dhe çfarë do të thoshte, Republikanët humbën oreksin e tyre për të kaluar përtej Trumpizmit.

Besimtarët e vërtetë në teorinë e komplotit të mashtrimit elektoral të Trump kanë çdo nxitje për të vazhduar; ata që thjesht shkojnë së bashku nga dëshira ose oportunizmi nuk kanë asnjë nxitje të flasin. Partia Republikane ka mbyllur radhët.

Udhëheqësit e tij të Kongresit, Mitch McConnell në Senat dhe Kevin McCarthy në Dhomën e Përfaqësuesve, janë kthyer nga antipatia për ish-presidentin në akomodizmin e hollë.
Menjëherë pas sulmit, McCarthy mendoi se presidenti ishte “praktikisht dhe moralisht përgjegjës për provokimin e ngjarjeve të ditës”. Ai ndihmoi në negocimin e kontureve të komisionit; atëherë ai votoi kundër tij.

Gjërat nuk ishin më mirë në dhomën tjetër. Pasi Trump shfajësoi “35 republikanët e paqartë” të cilët votuan për projekt-ligjin në vend, McConnell fshikulloi në mënyrë agresive kundër miratimit të projekt-ligjit në Senat (duke e quajtur atë një “ushtrim thjesht politik” për demokratët të cilët “do të donin të vazhdonin të debatonin gjëra që ndodhën në të kaluarën”). Vetëm gjashtë republikanë në Senat votuan në favor të komisionit.

Këta ishin të dyshuarit e zakonshëm skeptikë ndaj Trump, të tillë si Mitt Romney nga Utah dhe Susan Collins nga Maine, konservatorizmi parimor i të cilit dhe mbrojtja e demokracisë janë gjithnjë e më shumë në vendin e një partie duke u bërë gjithnjë e më joliberale.

Shenjat paralajmëruese po vezullojnë. Më shumë se gjashtë muaj pas zgjedhjeve, komplotistët në Arizona po numërojnë dhe rinumërojnë fletët e votimit që i dhanë Presidentit Joe Biden një fitore të ngushtë në shtet, duke gjuajtur për gjurmë të fibrave të bambusë në fletët e votimit për të treguar se ato ishin importuar nga Azia.

Shanset që kanë të bëjnë me republikanët mund të ndryshojnë, ose edhe të bllokojnë, rrëshqitjen anti-demokratike të partisë së tyre por kjo duket e largët.
Trump mbetet udhëheqësi de facto i partisë dhe duke ndaluar një krizë shëndetësore (ose një aktakuzë), thotë se ai planifikon të kandidojë përsëri.

Ai mund të fitojë; partia e tij mbetet në tërësi për të. Duke parë suksesin e jashtëzakonshëm të versionit të tij të librit autoritar në Amerikë denoncimin e legjitimitetit të zgjedhjeve të humbura dhe përpjekjen për të thyer mbrojtjen kushtetuese kundër përmbysjes së rezultateve Trump mund të provojë përsëri të njëjtën gamë nëse humbet një zgjedhje në tre vjet.

Kjo është arsyeja pse shumë demokratë shpresojnë që ‘vdekja’ e komisionit do të sjellë vetë fundin e filibuster-it dhe t’i lejojë ata të ligjërojnë pa pasur nevojë për dhjetë vota republikane që nuk do të materializohen kurrë.

Chuck Schumer, udhëheqësi i shumicës së Senatit, planifikon të shkojë përpara me legjislacionin për të drejtat e votimit në muajt e ardhshëm. Aktivistët e partisë besojnë se përfaqëson shansin më të mirë për të thyer ndikimin e filibusterit mbi dhomën.

Demontimi do të duhej vetëm për një shumicë të thjeshtë të senatorëve, të cilin demokratët e zotërojnë me diferencën më të ngushtë të mundshme.
Por dy demokratë të moderuar Joe Manchin nga Virxhinia Perëndimore dhe Kyrsten Sinema nga Arizona mbeten kundërshtarë të vendosur të reformës filibuster.
Të dy ata u përpoqën të bërtisnin mbështetjen republikane për komisionin, pa treguar shumë për të.

Ndoshta dështimi i tij do të trondisë përgjithmonë besimin e tyre në filibuster, një institucion që synon të promovojë bipartizanitetin; por ndoshta jo Dështimi i ligjvënies së ndjeshme është ndoshta i dënuar të përsëritet në vend të kësaj.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga The Economist/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN