MENU
klinika

Shkaku

Turqia vë në sitë firmat e monedhave dixhitale

01.05.2021 - 10:53

Turqia shtoi platformat e tregtisë së kriptomonedhave në listën e firmave të mbuluara nga rregullimi kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit, tha ajo në një dekret presidencial të botuar.

Gazeta Zyrtare tha se zgjerimi i fundit i rregullave të vendit që rregullojnë transaksionet e monedhës do të hyjë në fuqi menjëherë dhe do të mbulojë “ofruesit e shërbimeve të aktiveve kripto”, të cilat do t’i nënshtrohen rregullave ekzistuese.

Muajin e kaluar banka qendrore e Turqisë ndaloi përdorimin e aktiveve kripto për pagesa me arsyetimin se transaksione të tilla ishin të rrezikshme. Në ditët që pasuan dy platforma të tregtisë së kriptovalutave me bazë në Turqi u ndaluan nën hetime të veçanta.

Hetimi për njërin prej tyre, Thodex, çoi në burg gjashtë të dyshuar duke përfshirë vëllezërit e motrat e shefit të tij ekzekutiv, Faruk Fatih Ozer, të cilin autoritetet turke po kërkojnë pasi ai udhëtoi në Shqipëri.

SCAN

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Raporti i KE: Më lehtë e kaloi Serbia, pastaj...

Dëmet e krizës pandemike në rajon në 2020-n