MENU
klinika

Nga Financial Times/ I kërkon Kongresit të miratojë planin e Shtëpisë së Bardhë

Yellen mbron planin e Biden për rritjen e taksave

02.05.2021 - 18:04

Janet Yellen, sekretari i Thesarit të SHBA, i kërkoi Kongresit të qëndrojë në planin e Shtëpisë së Bardhë për të paguar për planet e saj të investimeve $ 4.1 tn me taksa më të larta, duke argumentuar se vendi duhet të përmbajë deficitet e SHBA për një kohë të gjatë.

Duke folur të Dielën, Yellen mbrojti përpjekjen e Joe Biden për të imponuar pagesa më të larta për kompanitë dhe amerikanët më të pasur në mënyrë që të financojë $ 2.3tn në shpenzimet e infrastrukturës dhe 1.8tn $ në programet sociale gjatë dekadës së ardhshme, pas kritikave nga Wall Street, korporata Amerikë dhe Republikanët ligjvënësit.

Por Yellen shkoi një hap më tej, duke thënë se ishte e rëndësishme të kompensohej kostoja e planeve të shpenzimeve të administratës Biden, në mënyrë që të mos përkeqësohej pozicioni fiskal i Amerikës. Me republikanët që kundërshtojnë me zjarr çdo rritje të taksave dhe disa demokratë që lëkunden në shkallën dhe detajet e rritjes së taksave, disa ligjvënës mund të tundohen nga greva e një kompromisi që përfshin rritje shumë të kufizuara të të ardhurave.

“Unë mendoj se ne jemi në një pozitë të mirë fiskale. Normat e interesit janë historikisht të ulëta. Ata kanë qenë në atë mënyrë për një kohë të gjatë dhe ka të ngjarë që ata do të qëndrojnë ashtu edhe në të ardhmen. Por na duhet hapësirë ​​fiskale për të qenë në gjendje të adresojmë emergjencat, si ajo në të cilën kemi qenë në lidhje me pandeminë,” tha Yellen për NBC të Dielën.

“Ne nuk duam të përdorim të gjithë atë hapësirë ​​fiskale dhe deficitet afatgjata duhet të përmbahen për të mbajtur financat tona federale mbi një bazë të qëndrueshme. Kështu që, besoj se duhet të paguajmë për këto investime historike,” shtoi ajo.

Komentet e Yellen erdhën ndërsa administrata e Biden po përgatitet të nisë negociatat me Kongresin për të parë nëse mund të arrihet një marrëveshje në agjendën e saj ekonomike gjithëpërfshirëse, e cila vjen në krye të planit stimulues prej $ 1.9tn që u miratua në Mars.

Biden pritet të udhëtojë në Virxhinia dhe Luiziana këtë javë për të promovuar çështjen e tij për planet ekonomike për publikun Amerikan, pas fjalimit të tij të përbashkët në Kongres javën e kaluar që u përqendrua shumë tek ata.

Për planin e infrastrukturës, të cilin Shtëpia e Bardhë zbuloi më shumë se një muaj më parë, republikanët kanë bërë një kundër-ofertë me vlerë 568 miliardë dollarë në shpenzime, dhe ligjvënësit e partisë kanë sugjeruar një rritje në tarifat e përdoruesve për të paguar të paktën një pjesë të planit , megjithëse shumë demokratë janë skeptikë.

“Ka mënyra për të arritur atje”, tha Rob Portman, senatori republikan nga Ohio, për NBC. “Ne kemi disa telefonata të planifikuara këtë javë. Unë u takova me Shtëpinë e Bardhë javën e kaluar. Ka një rrugë përpara këtu nëse Shtëpia e Bardhë është e gatshme të punojë me ne. “

Ron Klain, shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, tha se ishte i bindur se mund të arrihej një marrëveshje, duke thënë se dy “vijat e kuqe” të Biden në bisedimet ishin që taksat nuk do të rriteshin për askënd që fitonte më pak se 400,000 dollarë në vit, dhe “mosveprimi” nuk ishte një opsion.

“Ne kemi kohë të flasim me njerëzit në të dyja palët, të gjejmë se ku është pika e përbashkët, të gjejmë atë që njerëzit bien dakord si interesa të përbashkëta. Unë jam optimist se ne mund të bëjmë përparim në këtë në javët në vazhdim,” tha ai për CBS.

Shtytja e Biden vjen ndërsa ekonomia amerikane po përshpejton me shpejtësi nga rënia e saj në dimër, falë një vaksinimi të shpejtë dhe ndikimit të faturës së stimulit. Disa ekonomistë dhe ligjvënës republikanë kanë shprehur shqetësimin se planet e mëtejshme fiskale të Biden rrezikojnë të mbinxehen ekonominë e SHBA, por Yellen i largoi ata mënjanë.

Ajo tha se shpenzimet e reja do të ndodhin pasi fondet stimuluese të ishin shpenzuar tashmë dhe “rritja e kërkesës është e moderuar” sepse do të shpërndahej për tetë deri në 10 vjet.

Yellen gjithashtu tha se Rezerva Federale kishte aftësinë për të adresuar çdo rritje të inflacionit. “Ne do ta monitorojmë atë me shumë kujdes”, tha ajo. “Ne po propozojmë që shpenzimet të paguhen. Dhe nuk besoj se inflacioni do të jetë problem, por nëse bëhet problem, ne kemi mjete për ta adresuar atë. Këto janë investime historike që na duhen për ta bërë ekonominë tonë produktive dhe të ndershme”.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Bloomberg/ Marrëveshja tregtare me SHBA

Faza 1/ Kina dështon në përmbushjen e detyrimet

Yellen: Do të forcojnë marrëdhëniet me aleatët tanë

G7 angazhohet për të mbështetur ekonominë

Nga Bloomberg/ Çfarë mund të shkojë keq?

Dilemat nuk kanë fund, Biden shtyn planin e ri


Nga Bloomberg/ "Nxitës të rëndësishëm për rritjen..."

Një valë shpenzimesh nga konsumatorët e vjetër

Nga The Economist/ Amerika është në rrugën e duhur!

Rritja e ngadaltë e vendeve të punës nuk është shenjë e keqe!

Nga Financial Times/ Mungesë çeliku, druri, betoni dhe bakri

Sektori i ndërtimit ‘do të rrëmbejë’ goxha para

Mes tyre ajo 10.000 lekëshe në ngjyrë të artë

Hidhen në treg kartmonedhat e reja