MENU
klinika

Deklarata e historianit

“Zogu, figura më pozitive në historinë politike”

08.05.2021 - 09:21

Mes krerëve të shtetit shqiptar përgjatë historisë, historiani Beqir Meta veçon Ahmet Zogun. Në studion e emisionit “Arnautistan”, historiani Meta tha se Zogu mbetet figura më pozitive.

“Zogu ka qenë personi mes konservatorëve dhe liberalëve. Noli ishte në krahun e progresistëve, por ka qenë i lëkundur. Zogu është figura më pozitive.

Nuk ka bërë çedime, ka punuar. Ka pasur edhe atëherë demokratë, njerëz që e donin. Zogu ka meritën sepse ishte një politikan i zgjuar dhe pragmatist dhe i bashkoi këto të dyja për të ndërtuar një shtet. Shtetet e dobëta si Shqipëria nuk mund të kenë stabilitetete të çelikta.

Nga ana tjetër kishte orientim perëndimor. Kodet që u bënë, u orientuan drejt Perëndimit, komëbtarizimi i arsimit etj. Megjithatë, sa i takon autoritarizimit, zgjedhjet ishin fasadë”, tha ai.

REMOTE_ADDR:[]