MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

A e ul kremi i diellit nivelin e vitaminës D?

29.06.2021 - 11:55

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: A e ul kremi i diellit nivelin e vitaminës D?

Mjeku:Sasia e vogël e rrezeve UVB që merr përmes kremit ndaj diellit është e mjaftueshme për të ndihmuar trupin të prodhojë vitaminë D, thotë Antony Young, një profesor në Londër.  “Vitamina e diellit” është thelbësore për shëndetin e kockave dhe luan një rol në gjithçka, nga funksioni imunitar tek funksioni i muskujve.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.